Haluaisin antaa pian syntyvälle tytöllemme nimeksi Päivi, mutta äitini sanoo että siitä tulee mieleen hapan toimistovirkailija
Päivi on miehen isoäidin nimi ja kulkenut suvussa pitkään. Minä pidän nimestä ja tahtoisin että tytöstä tulisi Päivi Annikki (minun isoäitini nimi) *sukunimi*
Sukunimi on ruotsalaistyyppinen, tyyliin Holmsten. Kuulostaako mielestänne pahalta?
Kommentit (11)
Vierailija kirjoitti:
Anna vaikka Petteri. Sinähän sen päätät.
Tytölle ei sentään vielä saa antaa pojan nimeä ja päinvastoin, onneksi.
t. eri
Päivi Räsänen tai Poika nimeltä Päivi, älä rankaise lasta tuolla tavalla.
Siskopuoleni on Päivi Orvokki. Mielestäni nätti nimi.
Sievä nimi. Tunnen yhden ihanan ja aurinkoisen Päivin ☀️
Minulle tulee ensimmäisenä mieleen poika nimeltä Päivi ja toisena Fingerporin Krapula-Päivi.
Ei! Liian pian. Päivi on kai 70-luvun nimi? Nuori isoäiti?
Suvussa kulkeva nimi?
Itse olen ajatellut samaa. Ollaan edistyksellisiä. Kohta Päivi on muoti nimi!!! nyt jo 50 luvun nimet alkaa olla in ja pop.
Päivi on 1940-1979 ajalla ollut suosittu. 1940-1959 yli 10000 ja
1960-1979 noin 22000 Päiviä.
Päivi, Päivikki, Päivä, Päivyt
Annikki on ollut suosittu nimi 1900-1999. Usein toisena nimenä.
Anni Päivikki
Päivi Annikki
Olen itse 42v Päivi. Jossain vaiheessa en nimessäni tykännyt, mutta nyt se on taas alkanut kuulostamaan ihan kivalta. Yleensä Päivit ovat hieman itseäni vanhempia, joten kaimoja ei ole kouluissakaan ollut kertaakaan.
Ja nuo poika nimeltä Päivi yms. Ei niitä nyt nykyajan lapset tiedä tai muista. Eikä omakaan itsetunto nyt niin heikoilla kantimilla ole, että tuollaiset olisi koskaan hetkauttanut. Ja Päivi Räsänen... Onhan näin yleisellä nimellä kaimoja, hyvänen aika. Mutta niitä nyt löytyy jokaiselle tavisnimelle.
Anna vaikka Petteri. Sinähän sen päätät.