Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vanhempi määrää lapsen ulkonäöstä

Vierailija
01.06.2019 |

Onko oikein, että toinen vanhemmista määrää lapsensa hiustyylin tai muun pukeutumisen oman erittäin erikoisen mielensä mukaan. Lasta kiusataan rajusti koulussa ja muualla tämän takia, koska ulkomuoto pistää silmään. Toista vanhempaa ei asia kiinnosta. Pari on eronnut. Lapsi haluaa totella kuitenkin vanhempaansa ja tekee niinkuin vanhempi haluaa. Jätän asian nyt tänne kommentoitavaksi.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
01.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsen ikä voisi olla hyvä mainita. On ihan normaalia, että ekaluokkalaisen vanhempi päättää pukeutumisesta ja lapsi haluaa vanhempansa mukaan olla ja elää mutta jos kyseessä on joku 15v teini, on asetelma vähän eri.

Eipä tuohon ulkopuolinen voi juurikaan puuttua. Lapsi joko vahvistuu tai luhistuu kiusaamisesta. Jos ero on tuorehko (tai vaikkei olisikaan), voi lapsi yrittää ripustautua siihen välittävään vanhempaan paljon tiukemmin ja siksikin mielellään pukeutuu vanhempansa mielen mukaisesti. Onhan juuri toinen elämänsä tärkein tukipilari hänet hylännyt, eikä hänellä ole varaa menettää sitä toistakin.

Olisi kyllä mielenkiintoista tietää, mitä tuo erikoinen ulkonäkö pitää sisällään. Meillä oli ainakin aikanaan ysärillä jo ala-asteella lapsia, jotka omasta halustaan olivat saaneet rastat, piilokaljun, nahkatakin, neonkeltaiset vaatteet jne ja kyllä nuo erottuivat. Niistä ei vaan kiusattu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan seitsemän