Valitsin väärin puolison
Puoliso muuttui 17 vuoden aikana täysin. Ammatti vaihtui ja työstä tuli koko elämä. Lapset kun tuli taloon, loppui kaikki kotitöiden tekeminen. 13 vuoden jälkeen seksi ja läheisyys vähentyi 70%. Mukavasta ihmisestä tuli minä itse ihminen. Yhteinen alkutaival urheilullisin elämän tavoin jäi. Nyt puoliso ei liiku kuin töihin ja töistä kotiin. Hän on kuulemma tilanteeseen tyytyväinen. Minä en. Lasten takia en halua erota. Se olisi katastrofi lapsille ja taloudellisesti minulle. Monia oli vaihtoehtoja. Vedin väärästä narusta. Harmittaa ihan älyttömästi.
Kommentit (10)
Entä jos kaipaa rakkautta, läheisyyttä, naurua ja yhteistäaikaa eikä sitä saa? Ihminen tarvitsee huomiota, kosketusta ja yhteenkuuluvuuden tunnetta. Miten tästä rakentaa mieleisensä elämän? Elämä on pelkkää työtä kotona ja töissä. Omat harrastukset ja menot ei anna sitä sisältöä elämään mitä itse kaipaa. Ne ei poista yllä olevia tarpeita.
Vierailija kirjoitti:
Entä jos kaipaa rakkautta, läheisyyttä, naurua ja yhteistäaikaa eikä sitä saa? Ihminen tarvitsee huomiota, kosketusta ja yhteenkuuluvuuden tunnetta. Miten tästä rakentaa mieleisensä elämän? Elämä on pelkkää työtä kotona ja töissä. Omat harrastukset ja menot ei anna sitä sisältöä elämään mitä itse kaipaa. Ne ei poista yllä olevia tarpeita.
Olen pahoillani että olet tuossa tilanteessa mutta tämä on asia jossa on vaikea neuvoa mitenkään konkreettisesti. Jos et ole nykyiseen tilanteeseen tyytyväinen niin selvitä itsellesi mitkä ovat vaihtoehdot tilanteen muuttamiseksi ja valitse niistä se joka tuntuu parhaalta. Siitäkään ei voi etukäteen sanoa että onko se oikea vai väärä, kuten ei oikein muistakaan valinnoista. Niiden kanssa pitää vaan koettaa tulla toimeen tavalla tai toisella.
Romanttista rakkautta ei ole olemassa. Kasva aikuiseksi.
Mikä väärä valinta se muka on, jos siitä on seurannut 13 vuotta hyvää elämää?
Varmaan monella miehellä on sama mielessä.
Vierailija kirjoitti:
Romanttista rakkautta ei ole olemassa. Kasva aikuiseksi.
Tuo ei tainnut olla aloituksen pointti. Hyvä elämä on kooste monista asioista. Kyllä aikuinen voi haluta hyvää elämää. Tänne ei ole tultu kärsimään, vaan elämään onnellinen elämä. Jos ei ole nykyhetkeen tyytyväinen, elämää pitää yrittää ohjata parempaan suuntaan. Ja jokainen tietää nykyisin, että avioliiton ei tarvitse olla ikuinen. Avioliitto on aina riskibisnes, koska toista ihmistä tai myöskään itseään ei voi tuntea kovin hyvin ja ihmiset myös muuttuvat.
Tilanteeseen ei auta itsesäälissä rypeminen, eikä varsinkaan Vauva-palstalle ruikuttaminen.
Mieti mitä haluat suhteessanne ensisijaisesti muuttaa ja miten se olisi mahdollista. Et voi muuttaa puolisoasi, mutta moniin asioihin voi silti löytyä ratkaisu. Et voi vaatia puolisoasi muuttumaan takaisin urheilulliseksi, mutta jotain liikuntaa voitte yhdessä tehdä.
Toki on selvää, että monessa asiassa pitää sopeutua ja löytää kompromissi. Joskus se voi olla liikaa ja eroaminen olisi parempi vaihtoehto.
Lisäksi sen sijaan, että raivoat mielessäsi, että tulit valinneeksi väärin, voisit miettiä mitä sinä voit tarjota suhteellenne.
On aika vaikea yhtälö jos toinen on aina töissä ja töiden jälkeen väsynyt. On aika vaikeeta jos toisen työ kuormittaa toista siten, että hän vastaa kotona kotitöistä ja isoilta osin lapsen hoidosta. Eikö se ole aikamoista antamista parisuhteelle? Kyllä toisen tulisi kunnioittaa tätä ja antaa yhteiselle elämälle oma panostuksensa. Meillä on näin ja taloudellisesti kaikki menee tasan. Vieläkö tässä tilanteessa vastuu on sillä joka päivätyön lisäksi pyörittää arkea kotona?
Me kaikki tehdään vääriä valintoja. Isompia ja pienempiä. Seuraukset täytyy vain kestää. Oma vika, mutta ei kannata kovin paljon käyttää energiaa itsensä syyttelyyn vaan tehdä elämä mahdollisimman hyväksi itselle niissä lähtökohdissa jotka sinulla nyt on.