Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

raskaus ja omena

Vierailija
10.01.2008 |

eräs hoitotyössä oleva nainen kertoi, että jos syö omenoita paljon. Se altistaa allergioille ja maitoruvelle. Oletteko kuulleet samaa?



Itselläni hurja omenahimo päällä ja nyt rupesi mietittämään, että uskaltaako tuota(kaan) enää syödä.



Mun omenan syönti on päivittäistä, parhaillana kaksi päivässä

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
10.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

-ap-

Vierailija
2/6 |
10.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omenassa aineita jotka kuluttavat rautaa elimistöstä, samoin kaura ja maitotuotteet paljon käytettynä .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
10.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta, kun odotin kuopusta ja söin n 5-6 omenaa päivässä niin th sanoi, ettei niin paljon kannattaisi syödä omenaa. En ymmärätänyt miksi.

No sattumaa tai ei, kuopus on moniallergikko.

Vierailija
4/6 |
10.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

voi altistaa vaikka mille. Mutta jos omenoiden lisäksi syöt monipuolisesti ja riittävästi muutakin niin tuskin siitä oikeasti mitään haittaa on.



Ärsyttää oikeasti kun lähtee tämmöisiä ihmejuttuja liikkeelle milloin mistäkin ruoka-aineesta. Jos vähänkään katselee tutkimuksia ja ymmärtää niiden päälle, näkee, että suurin osa noista jutuista on ihan p**seestä, jos sallitte karkean ilmaisun.



Olisi ihana jos ihmiset pystyisivät enemmän nauttimaan raskausajastaan, ilman _turhia_ huolia. Neuvolan (kirjallisiin, luotettavien tekijöiden) ravitsemussuosituksiin voi luottaa, ne ovat kuitenkin paras tämänhetkinen tieto asiasta. Toki, kahdenkymmenen vuoden päästä suositukset ovat varmaan erilaiset, mutta, niin oli 20 vuotta sittenkin, ja suurin osa ihmisistä on kuitenkin ihan tavallisia, vaikka jotkut suositukset kehottivat syöttämään nakkeja (sic!) lapsille. Tosin tuo nakkisuositus oli ennemmin yksittäisten neuvoloiden, ei yleinen, suositus.



Puuh.



Ei muuta tänään.

Vierailija
5/6 |
10.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

voi oikeesti eihän noita juttuja voi kukaan uskoa oikeesti.



Senkun popsit omenia. tulee muksulle punaset posket ;)

Vierailija
6/6 |
10.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

söin kuin vietävä niitä...lapsi on tosi allerginen. TOSI allerginen. Syy-seuraussuhdetta ei tietenkään voi todentaa, mutta toisessa raskaudessa välttäisin nyt voimakkaaksi allergeeniksi tietämäni omenan syömisen.