Synnytin toissapäivänä, mies ei tykkää vauvastamme
En tajua mikä sitä vaivaa. Oli raskausaikana vielä niin ihana ja kaikessa mukana. Olemme avioliitossa eikä sillä oikeasti ole minkänlaista syytä epäillä, ettei lapsi olisi hänen - eikä olekaan tämmöistä suoraan sanonut, mutta ilmaisi hyvin suoraan että vauva näyttää oudolta ja jopa rumalta - imukuppisynnytyksen jälkeen..
Päästäis huomenna kotiin vauvan kanssa mutta suoraan sanottuna pelottaa mennä, niin kylmäksi ja ilkeäksi mies on yhtäkkiä muuttunut :( Tänäänkin lupasi käydä katsomassa mutta ei tullut, eikä ole vastannut puheluihin tai vieesteihin.
Kommentit (13)
Mies on tekemässä lisää lapsia. Niin ne mieshelmet tekevät!
Muistuttaa jotain muuta ulkonäöltään, kuin miehesi?
Typerä miesvihaprovo typerältä ap:lta.
Paniikissa vaan :) Kyllä se siitä, ei vaan jannu ole tajunnut että mitä se meinaa ku lapsi tulee, siis ihan oikea lapsi. Kyllä se siitä rupeaa lutviutumaan jahka järkytyksestä toipuu :)
-Aito ja alkuperäinen, (valitettavan) vähän käytetty yksilö-
Tuliko tyttö vai poika?
(Joillekin isille ’väärä sukupuoli’ on iso pettymys...)
Eikai vastasyntynyt nyt edes vanhempiansa muistutakaan! Vastasyntyneet useimmiten on hieman noh.. rumia ja ruttusia, sekä oudonnäköisiä. Alkavat olla söpöjä vasta 1-vuotiaina.
Onko pitänyt lasta ihokontaktissa? Se on melkeinpä välttämätöntä kiintymyksen syntymiselle. Sen takia varsinkaan meillä vanhemmalla sukupolvella ei ole kunnon suhdetta isiin.
Miehellä kestää kauemmin tutustua vauvaan, äidille hormoonit on eduksi tässäkin. Älä tee asiasta numeroa, vaan odota rauhassa ja anna miehen pitää vauvaa sylissä, neuvo ja opeta kuinka vauvaa hoidetaan, epävarmuus voi myös vaikuttaa siihen kiintymykseen... Pari viikkoa menee varmasti jokaisessa perheessä aivan ulalla kun vauva vihdoin on syntynyt.
Tyhmä mies sinulla. Ota läheinen sukulainen uskotuksi ja kerro hänelle huolesi. Muutenkin sinullakin paljon uutta ja tarvitset tukea. Nimim. kolmen lapsen äiti
No jos se on väärän värinen, niin ei mikään ihme.
Tsemppiä. Onpa todella outoa käytöstä.