Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

1.5v rokotteesta kaksi viikkoa ja lapselle nousi ihottuma.

Vierailija
29.01.2008 |

Eli tämä rokotettiin kurkkumätää, jäykkäkouristusta yms vastaan.



Th vain sanoin että parinviikon päästä voi nousta kuume.



Kuumetta ei ole. Mutta vatsassa ja kyljillä pientä kutisevaa ihottumaa. Jo paripäivää olen miettinyt mistä se voi johtua. Ja nyt tajusin että rokotteesta on sopivasti se kaksi viikkoa.



Eli voiko johtua siitä ja onko normaali oire vai pitäisikö soittaa neuvolaan?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
29.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihottuma on normaali oire ja pitäisi hävitä itsestään muutamassa päivässä.

Perusvoiteella voi rasvata kutinan helpottamiseksi.





Ratkesipa tuo mystisen ihottuman arvoituskin





t: ap

Vierailija
2/2 |
29.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuhkarokko-sokotauti ja vihurirokkoa vastaan. Tässä taudeita tietoa. Yleensä miksi lievä kuume tai ihottuma nousee, on se että tavoitettu immunisaatio saavutetaan eli on hyvä juttu :)



Tässä taudeita pikaisesti:



Tuhkarokko on herkästi tarttuva hengitysteiden virusinfektio, johon liittyy usein komplikaationa hengitysteiden bakteeri-infektio, yleensä pneumonia ja harvemmin enkefaliitti. Aikuisiällä sairastettuna taudin komplikaatiovaara suurenee. Tuhkarokko on yleinen pikkulasten kuolinsyy monissa kehitysmaissa.



Sikotauti on viruksen aiheuttama kuumeinen lastentauti, jonka tyypillinen oire on sylkirauhastulehdus. Sen komplikaatioina meningiitti ja kivestulehdukset ovat tavallisia. Asevelvollisia on rokotettu Suomessa inaktivoituja sikotautiviruksia sisältävällä rokotteella jo vuodesta 1960.



Vihurirokkoa vastaan rokotetaan ensi sijassa siksi, että saataisiin ehkäistyä raskaudenaikainen vihurirokko. Se aiheuttaa vaikeita sikiövaurioita erityisesti raskauden ensikolmanneksen aikana sairastettuna. Vuonna 1975 aloitettu vihurirokkorokotus 11-13-vuotiaille tytöille ja vuosina 1982-1993 toteutettu seronegatiivisten synnyttäjien rokottaminen on saanut aikaan sen, että vain prosentti synnyttäjistä on enää vailla vihurirokkovasta-aineita. Vuosina 1975-1987 käytettiin vihurirokkorokotetta ja sen jälkeen MPR-rokotetta. Väestön hyvästä suojasta on osoituksena se, että viimeksi esiintyneessä vihurirokkoepidemiassa sairastuivat yksinomaan rokottamattomat kouluikäiset pojat. Koska synnyttäjät ovat vihurirokolta hyvin suojattuja ja koska neuvolarokotusten kattavuus maassamme on kiitettävä eikä vihurirokkoepidemioita siten ole odotettavissa, raskaudenaikaisten verinäytteiden seulonta rubellavasta-aineiden määrittämiseksi on lopetettu.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla