Minkälaisen ikäeron halusit / haluaisit lapsillesi?
Kommentit (18)
Toiselle ja kolmannelle toivomme 5-6 vuoden ikäeroa, saa nähdä toteutuuko. Mahdollisesta neljännestä en vielä tiedä...
Todellisuudessa tuli 3,5 vuotta. Hyvä sekin.
Meillä lapset nyt 10v ja 8v 5kk & odotan tulevaan kuopustamme rv 6.
Haluan ensin olla kotiäitinä vajaat pari vuotta, sitten haluan olla pari vuotta töissä. Siinäpähän niitä vuosia tulee väkisinkin.
Mutta esikoisen vauva-aika oli rankka ja sitten tuli kaikenlaisia asioita (sairautta, masennusta, muuttoa, miehen 2 lähisukulaista kuoli), joten ei jaksanut edes ajatella toista lasta. Nyt on toinen tulossa ja jos kaikki menee hyvin, ikäeroa tulee hiukan alle 5 vuotta.
noin 2 vuoden välein on. On tainnut ihan huomaamatta tulla, sen kummempia suunnittelematta. Tähän sitten jääkin.
ja se onnistui, 3 vauvaa tuli kahdessa vuodessa.
Kolme ja puoli vuotta tulee ikäeroa olemaan. En ole helposti raskautuvaa tyyppiä.
Haluaisin mahdollisimman pienet ikäerot, n. 1,5 v ja neljä lasta... Näyttää nyt vaan ikäerot venyvän...
Ekalle ja tokalle tuli 2v4kk ja tokalle ja kolmannelle 1v11kk. Neljäskin vielä toivottavasti samaan putkeen mutta silloin väliä saisi olla yli 2 ja alle 3 v.
Sain 2v2vkoa. Aivan ideaalinen ikäero.
Esikoinen kävisi esikoulussa ja koulun alettua olisin kotona. Riittäisi aikaa molemmille.
On varmaan sikamaista kysyä naimisiinmenon ajankohdastakin kun kaikki eivät mene naimisiin, vaikka haluaisivat.
Mutta tällaista se elämä on ja kun tulen raskaaksi, olen varmasti sitä mieltä että tuleva ikäero on juuri se paras mahdollinen :)
Olisin halunnu mahdoliisimman pienen ikäeron. Sitä tuli kuikenkin 4,5v. Onnekksi kuitenkin hoitojen jälkeen viimein saimme toisen lapsen.
ja 2v8kk tuli. Ihan hyvä ikäero! Meille ei varmaankaan tule kolmatta tai jos tulee, niin sitten vasta monen vuoden päästä.
Tokalla ja kolmannella taas tuli 1v5kk ikäeroa (tärppäsikin heti kun alettiin yrittämään). Lisäksi mies asetti kolmannen lapsen ehdoksi, että heti samaan syssyyn viimeinen tai sitten ei ollenkaan. Hän ei halunnut mitään iltatähteä ts. uutta totuttelua rankkaan vauva-aikaan myöhemmin. Ihan hyvä näin, pojat ovat tosi läheisiä toisilleen. Vanhin on tyttö, paimentaa pikkuäitinä noita villikoita ihan intona.:)
No, 6 vuoden aikana sain 3 vauvaa, mutta ensimmäiseksi väliksi tuli 4v. ja toiseksi 2v. Hyvä näinkin! Suurin toiveeni eli vauvojen lukumäärä toteutui enkä edes ehtinyt liian vanhaksi.