Insinooreja linjoilla? astianpesukone sylki vedet lattialle. mikahan siina on? ei oo ennen keskeyttanyt pesua ja sylkenyt vetta.
Olikohan siinä jotakin kun mies jätti edellisen pesun jälkeen hanan auki (väärään asentoon). mitähän tässä nyt osais tehdä kun mies tulee vasta ke klo 16 aikaan kotiin työmatkalta ja ei viittis turhaa soitella ja säikyttää. tekniikkanaisia linjoilla?
Kommentit (13)
Kannattaa tarkistaa ja pestä hyvin se jätesihti.
Ainakin se vesi pitäisi saada sieltä ulos, ennekuin kaukalo täyttyy. Sihti kyllä todennäköisin vaihtoehto
vettä kuivaamaan!
Tärkeämpää kuin se koneenrohjo on teidän ASUNTO, se vesivahinko voi käydä kalliiksi!
Jos teillä talo: talon rakenteisiin voi mennä vettä, ainakin pintamateriaalit uusiksi
Jos kerrostalo: vesi voi mennä alakertaan ja teidän kustannettava!
Vakuutusyhtiö ei välttämättä korvaa jos omaa huolimattomuutta?
JUOKSE JO
soita isä tai veli tai appiukko apuun
että se alhaalla oleva pyörivä osa oli irronnut kesken pesun. Oli varmaan suht kovalla voimalla lingonnut vedet siitä minne sattuu.
joka ei todellakaan osais tehdä tuossa tilanteessa mitään. Mistäs tää ajatus juontaa juurensa, että kaikki insinöörit osais korjata kodinkoneita ;-) Aika harvassa taitavat olla...
Pesee nyt normaalisti.. huh taidan istua vieressä ja odottaa!
Kavereilla kävi noin kun eivät olleet kotona, koko alakerran liikehuoneistossa vesivahinko.... vakuutus ei korvannut kaikkea.
Tuttujen talossa meni keittiö lattioineen uusiksi, onneksi vakuutus korvasi sen, mutta miettikää, viikkoja ilman keittiötä.
Siis ehkä joka 20 kerta tai harvemmin, mutta eipä sitä konetta uskaltanut jättää yksinkään. Puhdistettiin letkua, puhdistettiin sihtiä ja tehtiin vähän kaikkea. Sitten meni hetki, ettei vettä tullut (juuri sieltä etuluukun alareunasta) ja taas sitä levähti pitkin lattiaa.
Meillä syyksi paljastui koneen asunto eli se oli jotenkin liian etukenossa. Asentoa korjattiin muutamia millejä ja sitten vettä ei enää tullut viimeisen puolen vuoden aikana, kun siinä asuttiin.
Tuloksena vesivahinko koko asunnossa. Eli en mäkään insinööriä apuun huutelis:).
Meillä töissä on insinöörejä ihan vaivaksi asti, ja annas kun joku niistä pääsee koskemaan kopiokoneeseen tai matriisiprintteriin, niin saletisti sekaisin on masiinat!!
tyhjennetty?