Miten ulkonäkö muuttuu, kun kuukautiset jäävät pois
Kommentit (15)
Kuukautiset voivat jäädä pois muistakin syistä, kuin vaihdevuosien alkamisesta johtuen. Just saying. Eli kumpaan haluat vastauksen?
Näytät terveemmältä, kun joka kuukausi veresi hemoglobiini ei laske kuukautisten vuoksi. Hormoneita ei terve ihminen tarvitse, ainakaan sellainen, jonka kuukautiset ovat kestäneet 42-43 vuotta (12-vuotiaasta 55-vuotiaaksi) ja loppuvaihekin on helppoa siirtymävaihetta ilman isoja hormonivaihteluja eikä yhtään kuumia aaltoja.
Ainakaan se narunpätkä ei heilahtele sieltä alushousujen välistä.
Millä logiikalla ulkonäkö muuttuisi?
No kenties sillä vanhenemisen logiikalla? En ole enää melki kuuskymppisenä samannäköinen kuin kuukautisten aikaan kolmikymppisenä ? Ja ei taida hormonitkaan auttaa, vanhenee, mikä vanhenee.
ryppyjä alkaa tulemaan pikku hiljaa. Pakarat ja rinnat roikkumaan. Iho muuttuu ohuemmaksi jne. Vanhetessa vähän muuttuu!
Alkaa miehistyminen, kun naishormonit hiipuu. Eli kasvot ja koko keho menettää pehmeyttä ja naisellisia piirteitä. Sama tapahtuisi, jos aloittaisi testosteronin syömisen.
Vierailija kirjoitti:
Alkaa miehistyminen, kun naishormonit hiipuu. Eli kasvot ja koko keho menettää pehmeyttä ja naisellisia piirteitä. Sama tapahtuisi, jos aloittaisi testosteronin syömisen.
KÄÄK!
Sisäreidet eivät ole enää veriset tiettyyn aikaan kuusta.
Vierailija kirjoitti:
No kenties sillä vanhenemisen logiikalla? En ole enää melki kuuskymppisenä samannäköinen kuin kuukautisten aikaan kolmikymppisenä ? Ja ei taida hormonitkaan auttaa, vanhenee, mikä vanhenee.
Toiset nyt näyttää vanhoilta vaikka niillä ois menkatkin.
Alipainoisillahan ne usein jää pois. Samoin stressaantuneilla.
Raskaana olevilla myös jää kuukautiset pois. Ja eikö tavallaan e-pillereilläkin? Sehän on keinotekoisesti aikaansaatu vuoto?
Ja sitten vaihtarien jälkeen. Etsi nyt sitten näille yhteinen nimittäjä ulkonäöstä.
Tuota noin, eivät naisten minimaaliset testotasot steroidien käyttäjän tasolle pomppaa, vaikka menkat jäisivätkin pois. Suhdeluku estro-testo tietysti vähän muuttuu. Estrogeenikorvaushoitoa voi käyttää halutessaan. Jos ei halua, niin kärsiköön sitten lihomiset, virtsankarkailun ja päivittäiset uhmistyyppiset itkukohtaukset sun muut kuuppaongelmat. Tietty korvaushoidosta kieltäytyminen jo sinänsä indikoi jotain kuuppaongelmia. Ja kyllä ihminen vanhenee koko ajan, oli menkat tai ei. Ikuisesti ei pysy nuorena kukaan. Sen kanssa täytyy vain oppia elämään, ei korvaushoitokaan vanhenemista estä eikä se siihen ole tarkoitettukaan. Muutokset ovat toki hyvin yksilöllisiä. Hiukset voivat oheta ja ihokarvoja kasva enemmän naamaan yms., mutta ei ole syytä heittää kirvestä kaivoon.
Minulla vaihdevuodet saatettiin aikaan syöpähoitojen yhteydessä, vähintään 15 vuotta ennen kuin normaalisti olisivat tulleet. Koska en voinut käyttää hormonikorvaushoitojakaan, niin ryöpsähti aika rajuna. Selvästi oma "rupsahtaminen" alkoi pian sen jälkeen.
Rupsahtaminen. Kaikki alkaa roikkua. Siis oikeasti toden teolla roikkua ihosta lähtien. Et vain näytä enää hedelmälliseltä.
Ei mitenkään, jos syö hormoneja.