Laminaatti- vai vinyylilattia? Kumpi houkuttelee asunnon ostajaa enemmän?
Ja onko vinyylilattian muodolla (lankku, laatta, rulla) väliä?
Pohdin vuokrattavan/myytävän asunnon remonttia.
Kommentit (12)
Parketti tai ei mitään
Noi sun mainitsemat - remonttikohde
jos ihminen ymmärtää mikä vinyyli on ja miten se toimii, se menee laminaatin edelle. nuorilla ehkä myös parketin, ainakin itse pidän enemmän korkkivinyylistä.
Vierailija kirjoitti:
jos ihminen ymmärtää mikä vinyyli on ja miten se toimii, se menee laminaatin edelle. nuorilla ehkä myös parketin, ainakin itse pidän enemmän korkkivinyylistä.
Ennen vinyylimattoja kammoksuttiin, nyt ne on hitti. Se on sitä brändäämistä.
Puulattia paras.
Jos on upea vinyyli niin sitten. Mutta pitää olla laadukas. Sama juttu laminaatissa. Halvalla saa vaan paskaa
Käykö siis vinyylimatto siis? Se olisi edullisin ja helpoin. Eihän ne saumakohdat tee lattiasta ainakaan parempaa, vai?
Ap
Halvat vinyylit voit unohtaa. Hyvissä saumat hitsataan kiinni
Halpa ratkaisu on halvan näköinen.
Vinyyli on ok materiaali, mutta siihen pätee sama kuin kaikkiin muihinkin materiaaleihin. Jos päädyt siihen halvimpaan vain siksi kun se on halpa, ei se asunnon houkuttavuutta lisää.
Remppakohde joka ei omaan käyttöön jää on muutenkin taiteilua kapealla nuoralla. Pintoihin ei kannata upottaa liikaa rahaa, nostaa vain turhaa myyntihintaa/vuokraa. Toisaalta halvalla tehtyä ei voi premiumina kaupata.
Kuulostelisin ympäristöä laajemmalti, onko mieltymykset ennemmin laminaattiin vaiko vinyyliin ja sen perusteella valitsisin keskihintaisen siitä halutummasta ryhmästä. Jos vinyyliin päädyt, valitsisin itse mieluummin lankun tai teksturoidun maton sen perinteisen yksivärisen hitsatuilla saumoilla sijaan. Näyttää ja tuntuu jalkojen alla miellyttävämmältä eikä tuu niin laitosmainen fiilis.
Vinyylilankku on meillä ja paras lattia tähän mennessä. Kestää vettä ja kulutusta. Oli kallis mutta kannatti
Jätä vanha matto ja älä tee mitään. Ostaja päättää millaisen lattian haluaa
Vinyylilattia on ainakin pitkäkestoisempi, kuin laminaatti.