Ilmastonmuutoksen vastaiset toimet ovat kovaa oikeistolaista politiikkaa
...jonka seuraukset saa vähävaraiset tuntea kovimmin.
”Haittaverot” ovat ennen kaikkea tasaveroja. Lentovero lopettaa köyhän perheen matkailun ensimmäisenä. ”Lihavero” yksipuolistaa köyhän perheen ruokavalion ensimmäisenä. Lämmitysöljyyn tehtävät haittaverokorotukset kylmentävät köyhän mummon mökin ensimmäisenä, koska mummolla ei ole 20 000 euroa laittaa vanhan öljylämmityksen korvaavaan maalämpöremonttiin.
Rikkaan 100 tonnin Teslassa on autoveroa 2000 euroa, olematon ajoneuvovero eikä polttoineverotuksen korotukset koske heitä, koska ilmaisia latauspisteitä on parhailla paikoilla kaupungin keskustoissa ja kauppakeskuksissa. Rikkaat yrittäjät saavat vielä 500 hevosvoimaisen Hybridi Porschen hankintaan toistakymmentä tuhatta euroa energiavustusta valtion rahoista. Köyhän perheen bensa Skodasta maksetaan 8000 euroa autoveroa, monikertainen ajoneuvovero Teslaan verrattuna ja polttoaineveroa joka litrasta.
Kaiken päälle ”ympäristölle haitallisten yritystukien” karsiminen lopettaa köyhän perheen viimeisen huvin eli ruotsinristeilyt. Viking on suurin yritystukien saaja eikä ilman tukea laivaliikenne olisi kannattavaa eikä mahdollista. Muut yritystukien saajat ovat tuulipuistomiljardöörejä ( esim. Anttonen) eikä niistä tuista tietenkään voi leikata.
Kommentit (3)
oikeistolaisuus tarkoittaa nimenomaan mahdollisimman pieniä veroja ja palveluiden itse maksamista. Vasemmistolaisuus taas korkeita veroja ja valtion tarjoamia palveluita.
Vierailija kirjoitti:
oikeistolaisuus tarkoittaa nimenomaan mahdollisimman pieniä veroja ja palveluiden itse maksamista. Vasemmistolaisuus taas korkeita veroja ja valtion tarjoamia palveluita.
Mun mielestä oikeistolaisuus on sitä, että köyhät maksaa suhteessa eniten veroa ja rikkaat kaikken vähiten.
Kannatraa seurailla tuulivoimasetämiesten yksityiselämää ja miettiä kuin syvää onkaan sen etiikka ja moraali. Ovatko ihmisiä ylipäätään.