Kuinka pian on hyvä mennä kihloihin?
Tapasimme miehen kanssa syksyllä ja aloimme heti seurustelemaan. Yhteen muutimme n. 2 kk myöhemmin. Kuinka pian on voi mennä kihloihin. Mies ehdotti jo että voitaisiin kesän aikana mennä, mutta eiköhän kannattaisi ensinnä vaikka vuosikin seurustella ennen kihloja. Mielestäni kihlaus on suora lupaus olla naimisissa lopun ikää, hautaan saakka. Häät tietty eka.
Yhteenmuutto oli molempien idea, lähinnä rahakysymys.
Kommentit (9)
Jos seurustelee, että pääsee kihloihin, kannattaa heti erota.
Kihloilla on merkitystä korkeintaan jonkun heikkoitsetuntoisen teinitytön pään sisällä. Muuten on aivan yksi lysti meneekö vai ei, ja jos menee niin milloin.
Kihloihinhan ei saa mennä ennen kuin on oltu seurustelusuhteessa 6 kk, eli ns. harkinta-ajan verran. Tästä ei vaan moni tiedä ja saattaa tulla ikävänä yllätyksenä, kun kihlat ei sitten olekaan lainvoimaiset.
😂😂😂”Lupaus olla naimisissa lopun ikää” 😂😂😂
Älä kiirehdi. Kihlaus ei ole mikään sen ihmeellisempi juttu kun olette kerran jo avoliitossa, joten en ymmärrä teinimäistä hötkyilyä. Mikä kiire miehellä on rengastaa sinut?!?
Vierailija kirjoitti:
Jos te olette jo sopineet naimisiinmenosta niin te olette jo kihloissa.
Ehkä ap tarkoitti kihlauksen julkistamista. Tai sitten ei ukkonsa kanssa ymmärrä uusavuttomuuksissaan kihlauksen määritelmää.
Niin pian on hyvä mennä kihloihin, mikä kullekin parille sopii. Ei kai tuohon mitään yhtä oikeaa aikaa ole. Minulla ja miehelläni meni melkein 2 vuotta, mutta oltiinkin silloin vasta 19- ja 21-vuotiaita.
Jos te olette jo sopineet naimisiinmenosta niin te olette jo kihloissa.