Miten juhlistatte omia syntymäpäiviänne?
Mulla on tässä kohta synttärit ja ehdotin ensin miehelle, että mentäisiin johonkin drinkeille. Tulin kuitenkin siihen tulokseen, etten oikeasti halua edes mennä mihinkään ulos syömään tai mitään muutakaan. Suurin toiveeni olisi katsoa joku hömppäleffa kotona, aion leipoa kakun ja mies saa tehdä jotain ruokaa.
Miten te tykkäätte juhlia synttäreitä? Ja en kaipaa mitään ''syntymäpäivien juhliminen on lapsellista ja typerää''-vastauksia. Pienet juhlistamiset piristää muuten tylsää arkea.
Kommentit (10)
Oon nuori aikuinen ja meillä perhe- ja kaveripiirissä yleinen tapa on mennä syntymäpäivinä ravintolaan syömään.
Omia synttäreitä juhlistan:
1. lapsuudenperheen kanssa ravintolaan syömään
ja
2. läheisten ystävien kanssa ravintolaan syömään, ja siitä baariin
Haha, näin on ollut jo ainakin 5 vuotta.
Synttärit oli vasta. Tein kakun lasten vuoksi. Miesystävä toi kukkia ja viinipullon. Ilahduin todella noista. Muutama onnitteluviesti tuli ja soitto parhaalta ystävältä. Erästä lähellä asuvaa ystävää pyysin kahville, mutta ei tullut sitten.
En tykkää juhlia isosti. Joskus tullut mieleen, että pieni porukka kutsuttuja vieraita olisi kiva, mutta juttu hyytyy siihen, kun tiedän ettei ole niitä tulijoita kuitenkaan :(
Täytän keväällä 45 vuotta ja juhlin varmaan vain sen verran mitä lapset haluavat. Luultavasti saan siis eteeni teinien leipoman kakun ja sitä sitten syömme perheen kesken. Siinäpä se. Muutama lähin ystäväni, vanhempani, siskoni ja anoppi varmaan soittaa päivän aikana tai laittaa ainakin onnitteluviestin.
Keitän kahvit ja leivon kakkua ja muuta hyvää. Lähimpiä tulee käymään kahvilla. Lahjoja en tarvitse. Tykkään juhlistaa synttäreitä aikuisenakin. Piristystä arkeen.
Juon kaljaa. Yksin siis, ei ketään kiinnosta mun synttärini. Kohta on viisikymppiset, eiköhän nekin sitten yksin mene.
En mitenkään. Viimeksi 18-v piti päästä baariin ja tuolloin mulla oli vielä kavereita. 19-21 ikävuodet vietin ulkomailla (yksin) ja 22-30 ihan normaalit päivät jotka vietin yksin.
Minunkaan syntymäpäivistä ei ole kukaan kiinnostunut joten en juhli mitenkään.
Kolmekymppisiä vietin yökerhossa kavereideni kanssa. Nelikymppisiin vuokrasin juhlatilan ja viisikymppisiin ajattelin vuokrata ratikan. Ajellaan kavereiden kanssa ympäri Helsinkiä, juopotellaan ja muistellaan menneitä.
Heiluttamalla munaani vastaantulijoille