Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jälleen lisää Sipilän tekopyhyyttä

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
14.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos. Hienoa. Kerrassaan hyvät ja oikeat perustelut.

Merkatkaa talteen!

Kolme- kaksi- yksi...

"Syy siihen miksi meillä ei ole enää Suomessa yhtä paljon orjuutta, huutolaisia, nälkäpalkkoja, vaarallisia työolosuhteita tai korruptiota kuin vaikkapa Intiassa tai Malesiassa johtuu ihmisoikeussopimuksista ja niihin pohjautuvista laeista, vahvoista ammattiliitoista sekä vapaasta mediasta ja aktiivisesta kansalaisyhteiskunnasta.

Hoivayhtiöitä koskeva skandaali on uusi muistutus siitä, että kun alamme poistaa vastuuttomalta voitontavoittelulta kontrolleja se potkaisee meitä persauksiin ja antaa meille juuri sitä mitä olem"

Vierailija
2/6 |
14.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

LAINAUS

"Sipilä antoi tulevien maakuntien päättäjille vinkkejä vastuuttomien yritysten tunnistamiseen. Sipilä sanoi, että jos hän olisi hoivaostoja tekevä päättäjä, hän kyselisi ensimmäisenä yrityksen arvoista ja katsoisi maksaako yritys veronsa Suomeen.

Vinkissä on pieni mutta: hankintalaki ei salli verovastuukysymysten huomioimista. Me tiedämme tämän, sillä teimme aiheesta selvityksen jo vuonna 2015. Tämän jälkeen yritimme vaikuttaa siihen, että asia korjattaisiin uudessa hankintalaissa. Sipilän hallitus laati ja hyväksyi lain, joka vedettiin läpi – hallitusohjelmakirjauksen mukaisesti – pelkällä EU:n minimitasolla. Lopputuloksena on, että verovastuun huomioiminen julkisissa hankinnoissa on edelleen äärimmäisen vaikeaa, ellei mahdotonta.

Toinen mutta liittyy siihen, että yritysten verovastuun valvominen edellyttäisi maakunnilta riittävää tietoa, jota ei läheskään aina ole saatavissa pelkistä yritysten julkisista tilinpäätöksistä. Valitettavasti hallitus on heittänyt tässäkin kapuloita rattaisiin pyrkimällä vesittämään sote-yritysten julkista maakohtaista ....."

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
14.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

On se hölmö. Miten sitten muissa "valkoisissa" maissa.. Ihan sama homma. Kaikiss enenmmän tai vähemmän toimivat yhteiskunnat

Vierailija
4/6 |
14.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äänestä Sipilää jos et enää koskaan halua katsoa peiliin.

Vierailija
5/6 |
14.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
6/6 |
14.02.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Markinataloushan tässä toimii, virhe havaittu. Attendon kurssi syöksyy. Tämähän on hyvä juttu.

Eikö kukaan koskaan huomannu mitään vikaa kunnallisissa vanhainkodeissa? Tottakai huomasi, mutta minne valittaa, kuntaan? Tapahtuiko jotain, ei? Nyt voi ja saa valittaa huonosta kohtelusta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi kahdeksan