Työkaveri saikulla jos sen mies on saikulla tai lomalla.
Ensi selittää kuinka mies saikulla/lomalla ja hetken päästä sillä milloin mitäkin vaivaa ja menee työterveyteen. Sieltä tulee lapun kanssa ja lähtee himaan. Jos mies viikon lomalla niin jos ei saa koko viikkoo saikkuu niin hakee uudestaan loppuviikolle.
Ärsyttää tällainen keplottelu. Joo, ei kuulu mulle toisten saikut mutta toi on niin läpinäkyvää ja me muut joudutaan sit alvariinsa paikkaamaan.
Kommentit (25)
Kiinnostavaa! En ole tällaisesta kuullut. Millainen tyyppi hän muuten on? Onko mies niin avuton että pitää olla palvelemassa vai onko tälle mielestäsi joku muu syy? Vai menevätkö kaksin johonkin reissuun?
Toihan on mukava tapa pitää parisuhdetta yllä;) Ylimääräisiä vapaapäiviä, mitkä voidaan viettää kahdestaan makkarissa.
Laivalla asuu kaksi työntekijää työviikon samassa hytissä ja tekee yhdessä töitä myös.
Lomat otetaan yhtä aikaa.
Jos toinen ei ilmestykään työtörnin alussa työpaikalla vaan onkin ottanut saikun, tekee tää toinen sitten yhden risteilyn ja lähtee kans saikulle. Aina.
Se toinen niistä ehkä haluaisi vähän lomaa työparistaan mutta se toinen ei kesyä että tulee ”vieraita” hyttiin asumaan tai työpariksi. Joten näillä mennään, on menty jo toistakymmentä vuotta.
Meilläkin on samanlainen tyyppi. Heti kun Pekka on kotona, tulee Marjatalle yhtäkkiä hirveä nuha. Ja yskä, köh köh...
Kyllä se vain kuuluu muillekin, vaikka saikettajamammat sanoisivat mitä. Tuollainen perseily syö koko työyhteisön motivaatiota ja työssäviihtyvyyttä. Ota asia puheeksi esimiehesi kanssa, ehkä hän on huomannut saman ja saattaa jopa uskaltaa tehdä asialle jotain.
Mies käsittääkseni tekee suurimman osan kotitöistä eikä se mies ole käsittääkseni kädetön ja avuton.
Yhdessä tuolloin lähtevät mökille. Oikeen hehkuttaa, että ”kiva lähtee mökille yhdessä kun mieskin nyt saikulla/lomalla”.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Laivalla asuu kaksi työntekijää työviikon samassa hytissä ja tekee yhdessä töitä myös.
Lomat otetaan yhtä aikaa.
Jos toinen ei ilmestykään työtörnin alussa työpaikalla vaan onkin ottanut saikun, tekee tää toinen sitten yhden risteilyn ja lähtee kans saikulle. Aina.
Se toinen niistä ehkä haluaisi vähän lomaa työparistaan mutta se toinen ei kesyä että tulee ”vieraita” hyttiin asumaan tai työpariksi. Joten näillä mennään, on menty jo toistakymmentä vuotta.
Onpa rasittava duunikaveri.
T. toinen laivaduunari (onneksi meillä on omat hytit)
Vierailija kirjoitti:
Mies käsittääkseni tekee suurimman osan kotitöistä eikä se mies ole käsittääkseni kädetön ja avuton.
Yhdessä tuolloin lähtevät mökille. Oikeen hehkuttaa, että ”kiva lähtee mökille yhdessä kun mieskin nyt saikulla/lomalla”.
Ap
Ei jumaliste, onkohan meillä sama työkaveri?! :D
T. nro 6
Millanen pomo on kun ei tuommoista pinnaamista huomaa???
Meillä työkaverit alkais heti supista ja kielisivät pomolle jos noin tekis.
Totta kai työkaverin saikuttaminen kuuluu muille samassa työpaikassa oleville. Hehän joutuvat tekemään sen saikuttajaln työt. Vai luuletteko, että paikalle lennähtää välittömästi tuuraaja, kun saikuttaja taas kerran ilmoittaa että selkä/vatsa/kurkku/polvi on kipeä?
Kunnon nainen ,hoitaa sairasta miestään kotona.
Ei ihan penaalin terävin tapaus, jos ei tajua pitää miehen sairauslomia omana tietonaan. Tyhminkin työkaveri oivaltaa syy-yhteyden, kun ensin kerrotaan miehen sairastavan ja heti kohta haetaan itse sairauslomaa. Ei nyt niin, että kannustaisin vilppiin, mutta jos aikoo joka tapauksessa saikutella miehensä kanssa, niin pelaisi edes fiksummin pelinsä.
Kyllä se kuuluu muillekin, jos on niin munaton pomo että silmää räpäyttämättä hyväksyy saikut ja jos sijaista ei palkata vaan toiset joutuvat tekemään saikulla olevan työt. Ei se ole mitenkään itsestään selvä asia, että saa palkallista saikkua vaan työnantaja voi osoittaa jotain muuta työtä. Myös työterveys voi tehdä tarkemman työkykyselvityksen, jos saikut liittyvät tiettyihin tilanteisiin.
Minä olisin niin häijy, että hiljaa kysyisin asianomaiselta, pahoinpiteleekö mies häntä ollessaan pitempään kotona vai miksi joutuu aina ottamaan siihen aikaan saikkua.
entä jos mies on oikeasti flunssassa, ja sama tautu tartutu sitten aina siihen vaimoon? kukaan kelannut tätä vaihtoehtoa?
Meillä kanssa yksi työkaveri, joka on pariin otteeseen ihan jo pomollekin sanonut, että jos ei saa lomaa tiettyyn kohtaan, niin on sitten saikulla 😂 Pomo ei tee asialle mitään ja kas kummaa hän yleensä saa juuri loman sinne minne haluaa ja muut joustaa... Sanomattakin selvää, että naisvaltainen työpaikka, jossa esimieskin nainen.
Vierailija kirjoitti:
entä jos mies on oikeasti flunssassa, ja sama tautu tartutu sitten aina siihen vaimoon? kukaan kelannut tätä vaihtoehtoa?
1. Jokaisen flunssan takia ei tarvitse jäädä saikelle.
2. Aika harvoin tarttuu flunssa kahteen ihmiseen samaan aikaan. Toiselle se tulee, jos tulee ylipäätään, yleensä ainakin muutaman päivän viiveellä. Todennäköisyys siihen, että vaimo saisi aina flunssan samaan aikaan kuin miehensä, on todella olematon.
/7
Vähän asian vierestä mutta joskus saikkikonna menee omaan heittoo ja laittaa someen kuvia sairauslomaltaan. Tehdasduunari oli viikon töistä pois mutta facebookissa päivitteli kuvia kuinka autoprojekti edistyy 😁
On kyllä ihmeellistä, miten tuollaiset tyypit ei tajua, kuinka epäilyttävää/läpinäkyvää se saikuttaminen on.
Meillä on vielä "hauskempi" tilanne: pariskunnan molemmat osapuolet ovat meillä töissä. He haluavat olla aina samassa vuorossa ja samassa työpisteessä. Jos jostain syystä ovatkin eri vuoroissa tai työpisteissä, alkaa hirveä valittaminen ja vinkuminen, ja jos vuorot ei muutu, molemmat ovat saikulla. Näin vaan mennään vuodesta toiseen.
Ei kai sille mitään voi jos lääkäri antaa sairaslomaa. Joka työpaikassa jossa olen ollut on aina näitä saikulla ramppaajia.