toimittajat pitää saada vastuuseen pakkaslukemia vääristelevästä tiedoittamisesta, turistit kaikkoavat -40°C vääristelyllä
Suomeen ei tule turisteja ja vastuu siitä on lööppitoimittajilla.
Eikö per...eillä järki pelaa Suomen asioista tiedotettaessa. Ja se, että tälläiset ylilyönnit menevät ulkomaiden tiedotusvälineisiin.
Keski-Euroopassa -4 astetta on hirveän, jäätävän kylmä erilaisen ilmaston takia.
Kommentit (5)
Harva Suomeen tuleva osaa lukea iltapäivälehtiämme.
Toimittajille on klikkiotsikot tärkeämpiä. Kesällä saadaan varmasti taas otsikoita ja uutisointia superhelteistä, hirmuhelteistä, helleinfernosta ja käristyskupolista.
Eikö vastuussa ole meteorologit?
Sama liioittelu säästä puhuttaessa on myös ainakin Englannissa ja Ruotsissa. Taitaa olla muotia. Ruotsissa pelotellaan ryssäntakvella.
Kuka i diootti katsoo sääennustukset jostain iltapäiväkehden lööpistä?
Lööppiotsikot ovat huomiohuoraamista ja klikkiuutisointia. Älkää jumalauta uskoko iltapäivälehtiin! Katsokaa viralliset sääennusteet, ilmatieteenlaitos.fi ja Foreca.fi, niin tiedätte oikeasti. Nyt on normaali talvinen pakkassää joka paikassa. Yöllä kovempi pakkanen etelässäkin. Jos ei osaa enää pukeutua talvea varten, hankkikoon aikuinen ihminen holhoojan!