Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pornon katselu >>> erektiohäiriö?

RA
25.01.2019 |

(Tässä ei ole tarkoitus saarnata eikä hurskastella, vaan tarjoan tätä ihan vain vinkiksi niille, joilla ko. ongelma on, mutta jotka eivät tiedä sen syitä.)

Katsotko paljon pornoa? Onko sinulla erektion kanssa ongelmia, eli 'tositilanteessa' (siis oikean partnerin kanssa) ei homma toimikaan niin kuin pitäisi? Tiesitkö, että näiden välillä voi olla yhteys?

Pornon katselu on kivaa, ja luulin aina, että se on 'viatonta' huvia; olen kuitenkin joutunut arvioimaan asian uudelleen. Nykyisinhän pornoa tulee netistä tuutin täydeltä jokaiseen makuun. Tähän valitettavasti jää helposti koukkuun, ja pikku hiljaa määrä ja laatu muuttuu hevimmäksi. Mitä intensiivisempää pornoa katsot (eli siis pelkkien kuvien sijasta videota jossa tietenkin ääni mukana, ja mahdollisesti jotain virtuaalitodellisuutta yms.), sitä helpommin pornosta tulee ongelma.

Pornon kanssa masturbointi laukaisee dopamiineja aivoissa, joka aiheuttaa mielihyvän tunteen. Aivot kuitenkin tottuvat toistuvaan dopamiinihyökkäykseen, ja kalibroivat herkkyytensä korkeammalle tasolle, jonka seurauksena joudut katsomaan enemmän ja/tai kovempaa pornoa saadaksesi saman tyydytyksen. Taso nousee lopulta niin korkealle, että normaalia seksuaalista kiihottumista ei enää tapahdukaan, joko kunnolla tai lainkaan, koska mikään ei riitä kilpailemaan pornon kanssa.

Itselleni kävi juuri näin: katselin viimeisten n. 5 vuoden aikana enemmän ja enemmän pornoa, ja vedin käteen joka päivä, ja joskus useita kertoja päivässä. Sitten aloin huomata, että sängyssä ei enää homma toiminutkaan, ensin erektion laatu alkoi heiketä ja/tai se ei kestänyt tarpeeksi kauaa, ja yhä useammin en saanut erektiota lainkaan. Ensin ajattelin, että alan olla 'siinä iässä' (50+), mutta en ymmärtänyt miksi pornoa katsoessa kalu kuitenkin edelleen seisoi ilman mitään ongelmia. Lopulta aloin tutkia asiaa, ja törmäsin käsitteeseen porn-induced erectile dysfunction (PIED), eli pornoperäinen erektiohäiriö. Ensin en edes uskonut moiseen, mutta päätin kuitenkin kokeilla josko pornon poisjättäminen parantaisi ongelman. Meni muutama viikko niin etten saanut erektioa millään. Sitten pikku hiljaa aloin saada aamustondiksia, mutta muuten ei vielä ollut paljoakaan eloa jalkojen välissä. Parin kuukauden päästä alkoi tuntua paremmalta, ja lopulta siinä meni ehkä nelisen kuukautta, ennen kuin tilanne normalisoitui.

Erektiohäiriöt ovat tutkimusten mukaan melkoisessa kasvussa, ja etenkin nuorten miesten (siis alle 30 v, jopa alle 20 v, jossa iässä ei todellakaan pitäisi olla ongelmia potenssin kanssa!) osalta pääsyynä pidetään jatkuvasti kasvavaa ja yleistyvää pornon kulutusta. On mielestäni varsin huolestuttavaa, jos nuorena jo jää koukkuun pornoon, ja sitten ei normaalista seksuaalisesta kanssakäymisestä tulekaan mitään — siinä on kyllä varsin kurja elämä edessä. Mutta myös vanhemmille miehille (kuten minä), joilla erektio iän myötä heikkenee jo muutenkin, niin siihen ei tarvita enää paljon lisätekijöitä tilannetta hankaloittamaan, kun pienestä ongelmasta tuleekin iso. Ja oli miehen ikä mikä tahansa, niin voin kertoa kokemuksesta että se on kyllä melkoinen isku miehuudelle, kun sängyssä odottaa halukas partneri, mutta kulli vaan ei seiso. :(

Eli siis jos lainkaan tunnistat itseäsi ylläkuvatusta, niin kokeilepa ihan piruuttasi, miten käy jos jätät pornon väliin edes vähäksi aikaa.

Ja vinkkaa kaverillekin, tämä PIED kun on vielä melko uusi käsite, ja yleinen tietoisuus on melko alhaisella tasolla.

Kommentit (91)

Vierailija
1/91 |
25.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä on niin totta. Moni mies ei vaan valitettavasti suostu uskomaan tähän, kun se pornon katselu on niin kivaa. Addiktio se on niin kuin alkoholismikin. Suosittelisin kokeilemaan vaikka tumputonta helmikuuta (kuukausista lyhin;-).

Meillä pieni siveyslukkokokeilu muutti kaiken ja järjestelystä tulikin pysyvä saman tien.

Vierailija
2/91 |
25.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä kirjoitus. Itselläkin mennyt muutaman kerran ketuiksi liiallisen pornon katselun takia. Pitkässä parisuhteessä ja pornoa käyttänyt ja käytetty välillä mielenkiinnon kohottameksi. Sama vaikutus kuin viinalla, pienet hömpyt ovat hyviä, mutta enempi käyttöä ja seksi kusee pahasti.  Paha välttää, kun panettaa jatkuvasti ja tekisi mieli vähän vain vilkaista. Viimeksi meinasin jämähtää twitteristä löytyviin alastomiin nuoriin luonnollisen näköisiin ja  myös yksyisiin kuviin ja videoihin.  Ihan pakko ollut ottaa itseä niskasta kiinni ja katsoa koneelta vain jotain ihan muuta.  Jos ja kun vielä jotain katson, niin yleensä edellisen naimakerran jälkeen seuraavina päivinä, kun tiedän, että seksiä saa vasta viikon päästä uudestaan. Pyrkinyt tosin jättämään nekin katselematta.  Ikää jo 61v joten pientä apua n. 25ml. joutuu silti varman päälle ottamaan sinisestä.  Mutta jos vähänkään menee yli viikon edellisestä seksikerrasta eikä ole katsonut yhtään pornoa seisoo kaluni jo siinä vaiheessa ihan itsestään ilman mitään. Aamuseisokitkin on vielä hyviä.

Suosittelen miehiä varomaan pornoa, ettei mene miehuus naisen kanssa pilalle.  Kyllähän kalun pitää toimia heti, kun sormella koskettaa pillua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/91 |
25.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Paha välttää, kun panettaa jatkuvasti ja tekisi mieli vähän vain vilkaista. Viimeksi meinasin jämähtää twitteristä löytyviin alastomiin nuoriin luonnollisen näköisiin ja  myös yksyisiin kuviin ja videoihin.  Ihan pakko ollut ottaa itseä niskasta kiinni ja katsoa koneelta vain jotain ihan muuta.

Just noin, selvästi ollaan samoilla linjoilla. "En mä mitään pornoa aio katsoa, kunhan vähän kurkkaan vaan..." Pari vuotta sitten meikäläisellä meni koko homma ihan puihin, jolloin sitten kokeilin tuota 'katkaisuhoitoa', ja se onneksi tepsi. Vuosi meni, etten katsonut pornoa lainkaan, sitten pikku hiljaa se lähti taas lipsumaan niinkuin millä tahansa nistillä — hieman kuvia ensin, sitten pari pikku videoa, sitten vähän jotain vahvempaa kun niin hitosti panettaa... ja nyt ollaan tilanteessa että taas alkaa potenssi kärsiä. Nyt on meneillään 'cold turkey no.2', toivottavasti tällä kertaa pitää pysyvästi.

Vierailija
4/91 |
25.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun mieheni kuuluu näihin pornon suurkuluttajiin.kännykällä päivittäin sitä katsotaan ja ihan jatkuvasti.haluaa kuitenkin seksiä kanssani myös.mutta siitä on tullut aika rumaa touhua.ihan kuin mieheni ei olisi läsnä ollenkaan.keskittyy vain katsomaan tapahtumaa mutta tunne puuttuu.ja aloitus on joko tosi nopea tai sitten joudun tekemään kovasti töitä että saadaan miehelle seisokki.ja kun se vihdoin tapahtuu niin alkaa suora toiminta ettei vaan laske.minua ei siinä ehdi lämmittelemään ollenkaan.ja usein käy niin että seksin aikana vain yhtäkkiä lerpahtaa ja mies suuttuu ja ilmoittaa ettei onnistu joten se siitä.jään aina kylmäksi..mutta vika ei kuulemma ole pornossa koska omien sanojensa mukaa ei sitä juuri koskaan katso...sitäkin välillä miettinyt miksi siitä pitää valehdella.

Vierailija
5/91 |
25.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

aloitus on joko tosi nopea tai sitten joudun tekemään kovasti töitä että saadaan miehelle seisokki.ja kun se vihdoin tapahtuu niin alkaa suora toiminta ettei vaan laske.minua ei siinä ehdi lämmittelemään ollenkaan.ja usein käy niin että seksin aikana vain yhtäkkiä lerpahtaa

Ikävä kuulla, pahoittelen. Ja valitettavasti kuulostaa aivan tutulta, itsellä sama tilanne. :(

Vierailija
6/91 |
25.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä että miehet havahtuu. Ihan liikaa näitä tumputtajia, porno on pilannut monta miestä ja monta suhdetta. Ällöttää kun sitä tungetaan joka tuutista, lisäksi moni mies kuvittelee että se on normaalia ja jäljittelee sitä sängyssä. Ja sekös vasta hirveetä onkin. Eivät tunnu tajuavan että porno on näyteltyä, ei naiset sellasesta oikeasti pidä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/91 |
26.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tästähän uutisoitiin että nuorillakaan miehillä ei enää seiso, kun vaan tumputtavat pornolle. Olisi kyllä valistuksen paikka yläasteikäisille, kertoa miten porno koukuttaa ja voi vaikuttaa.

Vierailija
8/91 |
26.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tästähän uutisoitiin että nuorillakaan miehillä ei enää seiso, kun vaan tumputtavat pornolle. Olisi kyllä valistuksen paikka yläasteikäisille, kertoa miten porno koukuttaa ja voi vaikuttaa.

Aivan. Luin jostain, että etenkin nuorilla miehillä, joilla aivot ovat vielä kehittymässä, on erityisen vaarallista totuttautua pornoon, siitä saattaa tulla pysyviä muutoksia. Tälläisellä vanhalla parralla niin väliä, kun on jo toinen jalka haudassa... :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/91 |
26.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä meillä vanhoilla parroilla on se hyvä puoli, että tiedetään millaista on oikea hyvä seksi oikean naisen kanssa. Se kun ei ole samanlaista visuaalista kuin pornossa jossa katsotaan ulkopuolelta tapahtuman.

Vierailija
10/91 |
26.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ehkä meillä vanhoilla parroilla on se hyvä puoli, että tiedetään millaista on oikea hyvä seksi oikean naisen kanssa. Se kun ei ole samanlaista visuaalista kuin pornossa jossa katsotaan ulkopuolelta tapahtuman.

No en nyt sanoisi noinkaan.mieheni on 46 ja olen tuo kommentoija 4.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/91 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ehkä meillä vanhoilla parroilla on se hyvä puoli, että tiedetään millaista on oikea hyvä seksi oikean naisen kanssa. Se kun ei ole samanlaista visuaalista kuin pornossa jossa katsotaan ulkopuolelta tapahtuman.

No en nyt sanoisi noinkaan.mieheni on 46 ja olen tuo kommentoija 4.

Miehesi yrittää pornon tavoin visualisoida  seksin. Se on mahdoton ajatus.  Nuorempana meille hankittiin makuuhuoneeseen koko seinän levyiset peiliovikaapit. Yritin sieltä katsella seksin harrastamista ja naimista. Eihän sieltä mitään samaa näkynyt kuin  pornossa. Liian kaukana liian epämääräistä.  Lisäksi tuo kuikuilu vei keskittymiskykyni seksin harrastamisesta, joten koko akti meni ihan ketuille.  En onnistunut mitenkään.  Sama juttu jos meinaa kuvata, keskittyy ihan väärään asiaan ja seksistä katoaa henkinen jännite, eli kaikki oikea nautinto.  Jos jotain haluaa visualisoida, niin silmät kiinni ja korvien välissä, eli kuvittelemalla.  Antaa vaikka naisensa tulla päälle ja kuvittelee jonkun pienipyllyisen naisen päälleen halukkaasti ratsastamassa.  Siitä voi sentään olla jotain hyötyä, jos ei oma nainen aina kiinnosta tarpeeksi.  Seksi on enemmän henkinen juttu kuin fyysinen. Pitää henkisesti haluta omaa naistaan jos meinaa saada parhaimman nautinnon.  Jos yrittää ulkopuolelta katsella asiaa katoaa kaikki.

Kuten huomaa, niin olen itse käynyt nämä nuorempana jo läpi. Olisi halunnut enemmän visualisointia, mutta kun se ei onnistu mitenkään. Joko on naama pillussa kiinni tai naimassa rintarinnan ja muuten vaan lähikontaktissa. Katsele siinä sitten kun et mitään näe. Takaa nelinkontin voi vielä jotain nähdäkin, mutta siinäkin koko fokus katoaa, jos keskittyy vain kalun soutamisen katselemiseen. Keskittymällä molempien nautintoon saa siitäkin enemmän irti.

Vierailija
12/91 |
27.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ehkä meillä vanhoilla parroilla on se hyvä puoli, että tiedetään millaista on oikea hyvä seksi oikean naisen kanssa. Se kun ei ole samanlaista visuaalista kuin pornossa jossa katsotaan ulkopuolelta tapahtuman.

No en nyt sanoisi noinkaan.mieheni on 46 ja olen tuo kommentoija 4.

Miehesi yrittää pornon tavoin visualisoida  seksin. Se on mahdoton ajatus.  Nuorempana meille hankittiin makuuhuoneeseen koko seinän levyiset peiliovikaapit. Yritin sieltä katsella seksin harrastamista ja naimista. Eihän sieltä mitään samaa näkynyt kuin  pornossa. Liian kaukana liian epämääräistä.  Lisäksi tuo kuikuilu vei keskittymiskykyni seksin harrastamisesta, joten koko akti meni ihan ketuille.  En onnistunut mitenkään.  Sama juttu jos meinaa kuvata, keskittyy ihan väärään asiaan ja seksistä katoaa henkinen jännite, eli kaikki oikea nautinto.  Jos jotain haluaa visualisoida, niin silmät kiinni ja korvien välissä, eli kuvittelemalla.  Antaa vaikka naisensa tulla päälle ja kuvittelee jonkun pienipyllyisen naisen päälleen halukkaasti ratsastamassa.  Siitä voi sentään olla jotain hyötyä, jos ei oma nainen aina kiinnosta tarpeeksi.  Seksi on enemmän henkinen juttu kuin fyysinen. Pitää henkisesti haluta omaa naistaan jos meinaa saada parhaimman nautinnon.  Jos yrittää ulkopuolelta katsella asiaa katoaa kaikki.

Kuten huomaa, niin olen itse käynyt nämä nuorempana jo läpi. Olisi halunnut enemmän visualisointia, mutta kun se ei onnistu mitenkään. Joko on naama pillussa kiinni tai naimassa rintarinnan ja muuten vaan lähikontaktissa. Katsele siinä sitten kun et mitään näe. Takaa nelinkontin voi vielä jotain nähdäkin, mutta siinäkin koko fokus katoaa, jos keskittyy vain kalun soutamisen katselemiseen. Keskittymällä molempien nautintoon saa siitäkin enemmän irti.

Juu kiitos tästä mielikuvasta..mieheni tekee ninittäin myös usein tätä että pitää välillä silmiä kokoajan kiinni vaikka tekisin mitä niin niitä ei avata.tästäkin syystä välillä hieman "ulkoistettu" olo seksissä.ja olen välillä ihmetellyt tätäkin mutta ajatellut että keskittyy niin paljon ettei lerpahtaisi..mutta taitaa siis ajatella silloin niitä päivällä katsomiaan porno juttuja...mahtavaa.

T:sama nro 4 edelleen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/91 |
28.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitokset positiivisista kommenteista, en oikein tiennyt mitä odottaa, koska olen aiemmin huomannut että tähän usein suhtaudutaan torjuvasti (ja täälläkin on joku jo käynyt peukuttamassa alas).

Vierailija
14/91 |
28.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pointti on siinä, että mitään kausaalista selitystä ei ole löydetty. On vain korrelaatio. Yksittäisen ihmisen kokemukselle pitää silti antaa arvonsa. Tosin en minä nyt osaa kauheuasti ihmetellä: jos ylen aikaa runkkaa - pornon kanssa tai ilman - ei ehkä ole viriileimmillään, kun seksiä pitäisi harrastaa jonkun muun kanssa. Ilmiötä selitetään aivojen mielihyvätoimintojen lamaantumisella. Minäkin aikanaan katselin paljon pornoa. Lopulta sain tarpeekseni. Ei kiihota kovin usein enää, kaikki on jo nähty. Minulla ei kuitenkaan ole vaikeuksia innostua seksistä vaimoni kanssa. Jos en tyydytä itseäni illalla, minulla on aamuerektio. Ja pystyn seksiin vaimoni kanssa. Ikä toki näkyy jonkin verran, en ole enää ihan poikanen.

Summa summarum: varmaa on, että jos aina on vehje kourassaan tai altistaa itseään seksuaalisille virikkeille, se näkyy jossakin. Syy-seuraussuhde on ehkä vähän tutkittavana vielä. Mutta turha siitä on pornoa syyttää, vaan sen kohtuutonta käyttöä ja kenties omaa alttiutta. Toisaalta minä en mitenkään usko siihenkään, että ankara kieltäymys antaisi supervoimat. Kyse voi olla pikemminkin siitä, että suoranaista riippuvuutta aiheuttavan toiminnan keskeyttäminen vapauttaa voimavaroja muuhun. Ja tämähän edellyttää motivaatiota tehdä sitä jotakin muuta. Jos lopettaa pornon katselun ja itsetyydytyksen, mutta kykenee vain ajattelemaan pornoa ja runkkaamista, on kuin juoppo, jolla on viinapullo, jota hän tuijottaa päivät läpeensä ja hokee, että en juo, en juo, en juo, en ajattele viinaa, en ajattele viinaa. Jos kaikki energia menee kieltäymykseen, ei saavuttanut mitään.

No, tämä on tällainen muoti-ilmiö. Kun yhden asian ylenpalttisen ilmenemisen tai käytön haitallisuus todetaan, kapeakatseiset ihmiset uskovat, että päinvastainen toiminta on se paras mahdollinen - vaikka myös kohtuullinen käyttö voisi olla ihan perusteltua ja hyväksikin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/91 |
28.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toisaalta pitäisi miettiä miksi se pornon katsominen on niin paljon yleistynyt. Osansa on varmaan pornon helpolla saatavuudella (ilmaiseksi netistä) ja pornon laadulla (löytyy videoita joka lähtöön). Silti väittäisin, että suurin osa on alkanut katsoa pornoa kun ei muuta seksiä ole ollut saatavilla.

Ainakin omalla kohdalla voin sanoa, että syy on vaimossa, jota ei seksi kiinnostanut. Ei nyt, älä lääpi jne. Kuitenkaan ei halunnut seksielämästämme muuttaa mitään, kaikki oli hänen mielestä oikein hyvää. Minulle ei vain riitä kerran kahdessa tai kolmessa kuukaudessa. Oli siis pakko runkata ja oma mielikuvitus alkoi pidemmän päälle kuivumaan, joten aloin katsomaan pornoa. Nykyään vaimoa häiritsee, kun katson sitä niin usein. En ymmärrä mikä siinä on pahaa. Varmaan olen katsonut sitä viimeiset 3-4 vuotta jollain mittapuulla liikaa, mutta keneltä se on pois? Vaimo ei ole tehnyt 10 vuoteen yhtään aloitetta seksiin, joten tuskin häneltä ainakaan. Jos en runkkaisi pornolle, olisin pettänyt tai eronnut jo aikoja sitten.

Vierailija
16/91 |
28.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitaa vaimos saada parempaa.ei tumputtajat naisia kiinnosta.

17/91 |
08.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

RA kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

aloitus on joko tosi nopea tai sitten joudun tekemään kovasti töitä että saadaan miehelle seisokki.ja kun se vihdoin tapahtuu niin alkaa suora toiminta ettei vaan laske.minua ei siinä ehdi lämmittelemään ollenkaan.ja usein käy niin että seksin aikana vain yhtäkkiä lerpahtaa

Ikävä kuulla, pahoittelen. Ja valitettavasti kuulostaa aivan tutulta, itsellä sama tilanne. :(

Meillä vähän samaa aistittavissa. Mies on yrittänyt laittaa erektio-ongelmia keski-iän piikkiin mutta en jaksa uskoa että siitä kaikki johtuu.

Mä voisin yhdessä katsoa pornoa esim sillon kun seksiä mut mies sivuuttaa aiheen kokonaan. En tiiä miks yksin kåy mut ei yhdessä

Vierailija
18/91 |
08.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaistun kyllä täysin ap:n mielipiteen kanssa. Itse en ole koskaan pitänyt itseäni ”addiktina” (aikaisemmin katsoin pornoa 2-3 kertaa viikossa, samalla itseäni tyydyttäen). Ongelmana on vaan nimenomaan se, että 20:ssä vuodessa ”vanilijatouhusta” tulee tylsää ja koko ajan miettii sitä seuraavaa, rankempaa genreä (näitä onkin tullut selattua läpi aika laajalla skaalalla).

N. 35 vuotiaana alkoi tulla erektio-ongelmia, joiden kanssa paininut nyt siis pari vuotta. Luin itse pornon ja erektiovaikeuksien yhteydestä vasta hiljattain. Nyt 1,5 viikkoa ilman pornoa takana.. toivottavasti suunta on tästä ylöspäin (kirjaimellisesti :). Yllättävän helppoa ollut. Olen tainnut masturboida vain kerran ja sekin vain päänsisäisen fantasian kanssa. Tiettyä parannusta jo lyhyessä ajassa havaittavissa ihan oikeassakin seksielämässä.

Kiitos hyvästä mielipiteestä ja kokemuksen jakamisesta!

Vierailija
19/91 |
08.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Samaistun kyllä täysin ap:n mielipiteen kanssa. Itse en ole koskaan pitänyt itseäni ”addiktina” (aikaisemmin katsoin pornoa 2-3 kertaa viikossa, samalla itseäni tyydyttäen). Ongelmana on vaan nimenomaan se, että 20:ssä vuodessa ”vanilijatouhusta” tulee tylsää ja koko ajan miettii sitä seuraavaa, rankempaa genreä (näitä onkin tullut selattua läpi aika laajalla skaalalla).

N. 35 vuotiaana alkoi tulla erektio-ongelmia, joiden kanssa paininut nyt siis pari vuotta. Luin itse pornon ja erektiovaikeuksien yhteydestä vasta hiljattain. Nyt 1,5 viikkoa ilman pornoa takana.. toivottavasti suunta on tästä ylöspäin (kirjaimellisesti :). Yllättävän helppoa ollut. Olen tainnut masturboida vain kerran ja sekin vain päänsisäisen fantasian kanssa. Tiettyä parannusta jo lyhyessä ajassa havaittavissa ihan oikeassakin seksielämässä.

Kiitos hyvästä mielipiteestä ja kokemuksen jakamisesta!

Kiva kuulla, että olet saanut tilanteen paranemaan, lykkyä vaan vastaisuudessakin. Se tässä ongelmassa on onneksi hyvä puoli, että sen saa melko helposti ja jopa nopeasti korjattua.

Vierailija
20/91 |
08.04.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Samaistun kyllä täysin ap:n mielipiteen kanssa. Itse en ole koskaan pitänyt itseäni ”addiktina” (aikaisemmin katsoin pornoa 2-3 kertaa viikossa, samalla itseäni tyydyttäen). Ongelmana on vaan nimenomaan se, että 20:ssä vuodessa ”vanilijatouhusta” tulee tylsää ja koko ajan miettii sitä seuraavaa, rankempaa genreä (näitä onkin tullut selattua läpi aika laajalla skaalalla).

N. 35 vuotiaana alkoi tulla erektio-ongelmia, joiden kanssa paininut nyt siis pari vuotta. Luin itse pornon ja erektiovaikeuksien yhteydestä vasta hiljattain. Nyt 1,5 viikkoa ilman pornoa takana.. toivottavasti suunta on tästä ylöspäin (kirjaimellisesti :). Yllättävän helppoa ollut. Olen tainnut masturboida vain kerran ja sekin vain päänsisäisen fantasian kanssa. Tiettyä parannusta jo lyhyessä ajassa havaittavissa ihan oikeassakin seksielämässä.

Kiitos hyvästä mielipiteestä ja kokemuksen jakamisesta!

Jos joskus joi lähinnä tupla-espressoja, niin sitten voi pitkään totutella miedompaan juomalla laimeaa instant kahvia, joka ei ensiksi maistu miltään. Jonkun ajan kuluttua pannukahvikin tuntuu voimakkaalta taas. Jonkin aikaa, mutta ei se nyt vaan pysty tarjoamaan sitä elämystä, mitä voimakkaammat. Seksin saralla olen tehnyt samaa aina välillä. Porno pois kuukausiksi, ja alkaa pikkuhiljaa vaniljaseksi normaalin naisen kanssa taas maistumaan. Mutta aina jää vähän kaivamaan, ne muistot siitä erilaisesta kinkyseksistä, joka oikeasti lämmittää sydäntä. Se vaan on niin harvinaista, ainakin suht timmin naisen kanssa. Sitten kun sitä joskus saa vähän aikaa, mutta syystä tai toisesta loppuu, ja pitäisi taas, noh, juoda sitä laimeaa instant kahvia (vaniljaa)... rupeaa ehkä miettimään, että onko se sen kaiken vaivan väärti, siihenkin pitää kuitenkin panostaa aika lailla.