Sanokaa mitä mä siivoisin?
noin puoli tuntia aikaa ja yhden tai kaks juttua ehtisin siivota! meillä kaikki asiat kaipaa siivousta joten kaikki ohjeet otetaan vastaan :)
Kommentit (9)
mä sain tiskipöydän vähän kivemman näköseks ja keittiönpöydänkin näkee ;) nyt tarttee mennä!
kiitti rakkaat
ap
Sitten pikainen imurointi.
Lisäksi vaatteet, lelut yms. pois lattioilta ja pyykit koneeseen. Vessan ehtii pikaisesti pestä 10 min, aluksi pytynpesuaine vaikuttamaan.
Tai vaikkapa tietokonetaso. Siinä on meillä ainakin pahimmat kriisipaikat. Työn iloa! =)
ole niin sotkuista etten puoleen tuntiin siivoaisi. Asunnon koko on 92 m2
Siellä hauskoja ja hyviä vinkkejä siivoamiseen. Siellä opastetaan aloittamaan keittiöstä, tiskit koneeseen, pinnat puhtaiksi jne.
6 , vaikka olisit lapseton, miehetön, etkä koskaan kotona.. et voisi siivota hyvin tuolla vauhdilla..
pyyhit pölyt, imuroit, moppaat, pyyhit ovenkarmit, viet matot ulos, imuroit patjat, sohvat ja muut tekstiilit, pyyhit pöydät, siivoat jääkaapin, peset peilit..? Peset, silität ja mankeloit pyykit, siivoat vessan?
Meillä tämä kuuluu viikkosiivoukseen (tai mulla, miestä ei ole) ja kyllä siinä hetki enemmän menee :) Neliöitä 80. Ja lisäyksenä, että meillä on myös aina siistiä, mutta tykkään että paikat hohtaa ;)
Lastenhuoneen siivous kuuluu lapsille.
netti vinkistä, taidan jäädä lukeen noita netti sivuja :)
ei vaan meen raivaan keittiönpöydän ja tiskipöydän heti kun oon laittanu noi sivut suosikeihin
ap
Pesen pyykkiä muulloin kuin siivous päivänä, minusta pyykinpesu on vähän kuin astioiden tiskaus, sitä tehdään jokapäivä.
Meillä ei ole mattoja, joten niitä tarvii viedä ulos. Minulla ei ole sokkeloinen asunto joten aikaa ei imuroidessa/lattioita pyyhittäessä kulu tavaroiden siirtelyyn. Minulla ei ole tasoilla mitään ylimääräistä, joten pölyt on todella nopsaan pyyhitty.
Meillä ei ole tahmatassuja, joten aikaa kulu ovien hankaamiseen. Peilin pyyhin heti jos sille roiskuu jotain, joten sitäkään tarvii erikseen pestä.
Meilläkin lapset siivoavat itse huoneensa. Lakanat vaihdetaan tarpeen mukaan, ei välttämättä siivouspäivänä. Joskus viikottain joskus joka toinen viikko. Niin ja mulla on mies joka auttaa siivouksessa, joten en käsitä miten joku voi siivota esim. aamusta iltaan. Tai vetää paniikkia jos vieraita tulee puolen tunnin päästä että mitä ehdin siivota.
Vierailija: