pipareilla riisto hinta
Jopa useiden eurojen eroja piparin hinnassa
https://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/a/dafeadd6-daba-400c-9360-b1bfaa5e…
Kommentit (5)
Hirveää ryöstöhintaa. Tuli mieleen kun olin pari viikkoa sitten matkoilla ja pitkästä aikaa päätin juoda kahvia kahvilassa. No okei kyseessä oli Kuopion juna-aseman kahvio mutta lasketaan se oikeaksi kahvilaksi.
Pelkkä kahvikupillinen maksoi 2,3€ ja pieni pala taatelikakkua 3,8€ eli meni yli 6€ siihen että päätin juoda kahvin ja syödä palasen kakkua ja tukea näin jonkun yrittäjän liiketoimintaa.
En tiedä mikä tilanne on muissa kahviloissa, mutta jos hinnat on lähelläkään noita hintoja niin toivoisin ihmisten alkavan boikotoimaan näitä. Joskus olen lehdistä lukenut artikkeleita joissa on ihmettelevä sävy siitä, miksi suomalaiset ei syö paljoa ulkona tai kahvittele kovin paljoa. Olen työssäkäyvä ja silti hirvitti nuo hinnat. Entä jos mulla olisi ollut lapset (3kpl) mukana ja niillekin olisi pitänyt ostaa kahvit ja palat kakkua? Kakku ei ollut edes kovin hyvää, samantasoista ellei jopa parempaa saa kaupan einespullahyllyltä.
Jotenkin niin suomalaista kirjata jotain piparien hintoja ja tehdä siitä haloota. Joka asia pitää Suomessa mitata KILOHINNALLA. Kulkeeko täällä ihmiset vaaka mukana kahviloissa?
Pistäkää oma piparipaketti ja termospullo käsilaukkuun jos ette arvosta kahvilakulttuuria.
Kyllähän se riippuu niistä raaka-aineistakin mitä piparit maksaa. Yleensä halvemmissa ei edes maistu ne mausteet kunnolla.