Mitä jouluruokia teillä pitää joka joulu olla?
Kyselen, kun haluaisin ideoita omaan joulupöytään.. Meillä pitää olla aina ainakin mätiä ja smetanaa ja kylmäsavulohta.
Kommentit (16)
Kinkkua ja lanttulaatikkoa kun on, niin muuta en tarvitse.
Mm. Kinkkua, lanttulaatikkoa, riisipuuroa, joulutorttuja ja itsetehtyä simaa.
T. Lidl-mies.
Kalkkuna, lihapullia, vanhanajan makaroonilaatikko (putkispagetista tehty jos kaupasta vaan löytyy), graavilohi, kotikaljaa, perunasalaattia ja italiansalaattia, maitojuustoa.
Joulutorttuja, piparkakkutalo, pullaa, hedelmä- tai taatelikakku, konvehteja, pasteijoita. Aurajuustoa ja piparkakkuja.
Tämä on minun ehdoton listani. Miehen listalta löytyvät perinteiset joululaatikot, joita itse en saa syötyä. Ja kinkku ja sinappi.
Joka joulu kokeillaan jotain uutta, jos se on hyvää niin jää joulumenuuseen tuleviksikin jouluiksi.
Kinkkua ja paria eri sinappia
Karjalanpaistia (riistasta) ja keitettyjä perunoita
Lanttulaatikko
Porkkanalaatikko
Perunalaatikko
Graavilohi
Suutarinsilakat
Lämminsavulohi
Sienisalaatti
Lihapullia (lähinnä lapsille)
Rosollia
Mätiä
Karjalanpiirakoita, joululimppua
Jälkiruokapöydässä erilaisia juustoja, piparkakkuja, torttuja, taatelikakkua ja suklaata.
Nämä tuli äkkiseltään mieleen... Kaikki tehty itse, ei kaupan valmiita.
Graavilohta, muikunmätiä ja smetanaa, keitettyjä perunoita, perunalaatikkoa, valkoviiniä ja viski-juustokakkua. Nämä herkut tekevät minulle joulun ja muu tarjoilu saa olla mitä vaan.
Porkkanalaatikko, lanttulaatikko, kinkku, rosolli ja vaaleanpunainen kastike, sienisalaatti. Noilla pärjään. Lisäksi mielellään vielä valkosipulisilakat ja graavi/kylmäsavulohi. Punkkua yksi lasillinen.
Lista on pitkä...Tottakai pärjäisi ilmankin, mutta joulupöydän tekevät:
- graavi lohi ja siika, kylmäsavustettu lohi
- skagenröra
- metsäsienisalaatti
- kylmäsavuporo
- pari erilaista pateeta
- lihapullat hirven jauhelihasta
- saaristolaisleipä
- kinkku + paistoliemestä tehty kastike + sinappi
- imelletty perunalaatikko
- lanttulaatikko
- miehelle on must karjalanpaisti, itse en välitä.
Joultortut, jälkiruoka, piparkakut, suklaa jne. ei kiinnosta yhtään, menee aivan minimaalisesti jouluna. Suklaata tulee lahjaksi, vien suurimman osan töihin.
Itsetehtyä lanttulaatikkoa, hirvenlihaa ja graavisiikaa. Nuo ehkä ne tärkeimmät.
Kinkku
Karjalanpiirakat
Karjalanpaisti
Peruna-, porkkana- ja palsternakkalaatikko
Silliä
Rosolli ja kastike
Herneitä
Riisipuuroa, kinkkua ja rosollia. Vaikka mitään muuta ei olisi, niin nämä tekisivät minulle joulun.
Kinkku alkaa tuntua yliarvostetulta. Jotenkin ei ole mitenkään ylimaallista herkkua. Mieluummin niitä savulohia, perunalaatikkoa ja lipeäkalaa.
Kinkkua, pottumuussia, kastiketta, joululeipää, lohta, suklaata, pipareita ja torttuja. Kaikesta muusta voidaan joustaa. Nyt ollaan joustettu kaikki raskaat joululaatikot pois listalta. Kukaan ei niitä syö, joten niitä ei meillä tarjoilla tänä jouluna.
Lanttulaatikkoa. Muulla ei väliä :-)