Kertokaapa mulle.. Meidän perhe tienaa kuukaudessa n. 3800
Ja ikinä ei ole rahaa, aina PA!!! Mistä johtuu!?
Kommentit (12)
Isotuloista porukkaa täällä.Meillä nettotulot lapsilisineen pari tonnia,perheessä henkilöitä kuusi.
Me tienataan suurinpiirtein samanverran ja kaksi lasta. Ihan hyvin riittää.
Meillä jää kuukaudessa käteen ehkä yhteensä n. 2000 euroa ja hyvin pärjätään kun ei mitään ylimäärästä osteta. Tosta kuitenkin maksetaan kaikki, vuokra, laskut, ruoka, IHAN KAIKKI!
mutta en olekaan mikään shoppailun ystävä.. en vaan mielestäni tarvitse mitään, joten siitä syystä palkasta jää aina rahaa.. se sitten yleensä kuluukin matkusteluun.
meidän kulut
- asuntolaina 900
- autolaina 400
- bensa 200
- sähkö 100
- ruoka 400
- vakuutukset 100
kannattaa tehdä tuollainen lista kuluista ja miettiä, mihin sitä rahaa oikein kuluu. ja miettiä, mistä voisi säästää..
puolet menee asumiskuluihin. Tosin miehen firma maksaa paljon kuluista (auto, laajakaista, puhelin jne...) Nytkin on yli 600 rahaa tilillä, vaikka liksa tulee maanantaina.
Mulla nettotulot ton verran, miehellä reippaasti enemmän - lähes kaikki menee, mikä tuleekin (vaikka toki lyhennämme asuntolainaa lähes 2000¿/ kk)...
Säästöjäkin kertyy ainakin 500 kuussa.
Tehkääpä kuukauden verran listaa siittä, että mitä ostatte. JOKAINEN penni ylös, laskut ja kauppareissut, jopa se pieni lakupötkö ylös.
Sitten kuun lopussa katsotte mihin se raha on uponnut, sitä huomaa, että mihin turhuuksiin sitä uppoaa.
JOs bruttona niin summa on pieni...riippuu tietenkin ihmisten määrästäkin.
Ostatte liikaa, siitä se vain johtuu. Älä tilaa kuukauteen mitään mistään, peru kaikkien kirjakerhojen tms. kuukauden paketit.. niistä kertyy monilla jo maltaita.
Mutta me ei juurikaan matkustella, meille ei tule lehtiä (yksi sanomalehti tulee jokavuotisena lahjana isovanhemmilta), ei polteta, ei ole autoa (pk-seudulla eli julkinen liikenne toimii), asumme kerrostalossa (pienemmät lämmityskulut) vuokralla (ei erillistä vesilaskua tai yhtiövastiketta tai kuluja omakotitalon hoidosta ja pihasta). Emme osta luotolla, emme kuulu mihinkään kirjakerhoihin ym, ei kalliita harrastuksia (lenkkeily yms. halvat sopii meille). Ostamme lähinnä perusruokaa, ei eineksiä, sipsejä yms. ja seuraamme ostoksissamme paitsi kilohintoja ja kappalehintoja, myös sitä mikä on järkevä koko ostaa (joskus se voi olla se pienempi vaikkakin kilohinnaltaan kalliimpi pakkaus). Ostamme ison osan vaatteista ja tavroista käyettynä tai alunnuksesta, suunnitelmallisesti.
menee lainan lyhennykseen sekä korkoihin. Ja muihin asumiskuluihin. Kulutusluottoja? Ne maksavat hunajaa. Visan vinguttaminenkin on sikamaisen kallista, vilkaises minkälaista korkoa siitäkin maksat, jos siis käytät luottokortteja.
Kaikki ostot käteiselle tai pankkikortille niin rupeaa se raha riittämään. Äläkä osta mitään mihin ei ole rahaa varattuna valmiiksi.
1800. Lainaa on jäljellä vain 30 000. Emme matkustelu ulkomailla. Silti kaikki rahat aina lopussa