Käytätkö rahaa joulun menoihin keskimäärin 550 euroa?
Sisältää lahjat. Tämä on haastattelujen mukaan summa, jonka aikuinen käyttää jouluun. Kuulostaa hatusta vedetyltä todellakin! Minulla työssäkäyvänäkään ei ole varaa tuollaiseen summaan kaikkien muiden menojen päälle joulukuussa saati sitten työttömillä ja eläkeläisillä.
Kommentit (65)
No en todellakaan! Olen sinkku ja käytän jouluajan ruokiin noin 150e, sisältää sellaisia herkkuja mitä ei muuten raaski ostaa, lisäksi pakolliset lahjat (vanhemmat, sisarukset perheineen ja kummilapset) yhteensä noin 200e.
Satasella menee, ja sekin vain siksi, että on pitkät vapaat, jolloin tulee syötyä ja juotua enemmän ja myös ulkona.
tämä menee pelkästään juhlasikareihin
Tuskin. Jouluruuat on halpaa, joku suklaarasia ja glögiä lisäks, muuten syödään ihan normaaleja määriä. Servettejä käytetään aina, nyt niissä joku jouluinen väri.
1 lapselle lahjat.... parisataa tänävuonna.
Mökille mennään muutenkin kun pitkä vapaa, niin ei bensatkaan varsinaisesti jouluun liity.
Muutama hautakynttilä.
Eli lahjon verran yli tavallisen oitkän vkl.
Ostin itselleni joululahjan 60€ ja siinäpä se. En osta muille eikä muut osta mulle. Juhlin joulua muualla kuin kotona, joten siitä todennäköisesti tulee lisäksi jotain osallistumiskustannuksia.
Varmaan aika lailla menee juuri tuo, jos sapuskat, joululahjat (joita en oikeastaan osta enää kenellekään ja lapsia ei ole, jonka takia summa on pieni), joulukukat ja juomat lasketaan yhteen. Joku tonni menee joulussa aina, eli jos miehen kanssa laitetaan puoliksi niin tuohon päästään.
Ei taida riittää tuo summa. Kolmen oman lapsen lahjat. Kuuden kummilapsen muistamiset. Lasten kummien ja mummien joulutervehdykset. Ruoka. Sanoisin, et 900€ menee. Keskituloisia ollaan ja toki vähän varsudutaan tähän ennakolta.
Varmaan aika lähellä totuutta. Yleensä sen kuittaan veronpalautuksilla, toki sen summan voisi vaan laittaa sivuunkin vuoden mittaan. Olen pienituloinen.
Lasten lahjat n. 100e/ nuppi. Jouluruuat ja herkut n. 200e. Loppu satanen menee kummipojan lahjaan, opettajien/hoitajien muistamisiin ja johonkin satunnaiseen uuteen juhlavaatteeseen tms mitä pitää välillä ostaa itselle tai lapsille.
Lahjoihin 200€ ja työnnän perinteisesti 50€ sukulaisen taskuun, että kehtaan kerta toisensa jälkeen valmiiseen pöytään mennä.
Helppo-Heikki kirjoitti:
Lahjoihin 200€ ja työnnän perinteisesti 50€ sukulaisen taskuun, että kehtaan kerta toisensa jälkeen valmiiseen pöytään mennä.
Minä taas otan väh 50 euroa sukulaisten taskusta, sillä sen verran tarjoamani jouluateria maksaa per henki, luomukinkun saatavuudesta riippuen, ja ne hyväkkäät tuo joka joulu vain jonkun konvehtirasian.
Ostan hautakynttilän. Mies maksaa meidän ruuat joihin menee ehkä 30€. That's it. Tosin mietin jotain ekologista vaihtoehtoa hautakynttilälle.
Ei mene yhtään. En vietä joulua!!!
Vierailija kirjoitti:
Ei taida riittää tuo summa. Kolmen oman lapsen lahjat. Kuuden kummilapsen muistamiset. Lasten kummien ja mummien joulutervehdykset. Ruoka. Sanoisin, et 900€ menee. Keskituloisia ollaan ja toki vähän varsudutaan tähän ennakolta.
Eli 450e per aikuinen, vähemmän siis kuin keskimääräinen summa.
Meillä menee n. 1000 euroa, eli juurikin 500/aikuinen.
Laskeskelin, että noin 250€ käytän minä.