RV. 21 ja pehmeä alavatsa
Raskausviikko 21. pyörähtänyt käyntiin, ja vatsa ”kohonnut” ylöspäin. Vatsani kaartuu kiinteästi kaikkialta muualta paitsi alavatsasta. Alavatsa on ihan kamala, pehmeä ja hieman roikkuva arpinen ”röllykkä”
Arvet tuntuvat myös todella kivuliailta koska vatsan iho ei ole häpykummun yläpuolelta kiinteä vaan todella herkkä ja pikkareiden reunatkin sattuvat kys. kohtaa :(
Onko tälläinen normaalia ja tietääkö kukaan vaikuttaako esimerkiksi sikiön asento tähän? Inhottaa kun vatsa ei ole kiinteän näköinen, vatsan kokoa on vaikea hahmottaa kunnolla tuon löysän ihon vuoksi, vain tukivyön käyttö saa vatsan näyttämään ”järkevältä” :(
Ja ei, en ole ylipainoinen, raskauden myötä tosin ylimääräistä tullut keskivartaloon, myös selän puolelle, muuten olenkin sitten säästynyt lihoamiselta lähestulkoon täysin.
Se löllykkä on varmaankin turvotusta.