Miksi Suomessa lapsia pidetään nimettömänä niin kauan?
Kommentit (11)
Mitä se haittaa? Saahan nimen antaa vaikka hetikin jos haluaa.
Vanha tapa. Kyllähän maistraattiin voisi lähettää paperit lapsen nimestä vaikka heti lapsen synnyttyä tai ainakin parin päivän päästä kun lapsella on henkilötunnus.
Meillä oli lapsille nimet mietittynä valmiiksi ja ne otettiin heti käyttöön. Nimipaperit lähetettiin maistraattiin aika pian sairaalasta kotiutumisen jälkeen.
Meillä kesti siksi, kun ei tiedetty heti mikä annettaisiin nimeksi. Ristiäisiä ei pidetty, joten ainakaan siksi ei piiloteltu nimeä. Kerrottiin heti kaikille, kun vain nimi keksittiin.
Minun lapsillani oli nimi heti synnyttyä. Minkäs teen, jos muut kuppaavat?
Mun mielestä se on ihan hyvä, että on miettimisaikaa, voi halutessaan tutustua lapseen ennen nimeämistä.
Ei Suomessa nyt niin kauan mene. Joissain kulttuureissa lapsille annetaan nimi vasta aikaisintaan parivuotiaina, jos ovat vielä hengissä. Tämä liittyy tosin alkeellisiin elinoloihin, mutta tuollainen kulttuuri jää helposti elämään, vaikka olot parantuisikin.
Perinne juontaa käsittääkseni kristinuskoon. Kun lasta ei ole vielä kastettu, hän on turvassa kun paholainen ei tiedä lapsen nimeä. Sitten kasteen jälkeen oli turvallista paljastaa nimi. Perinne paljastaa nimi vasta ristiäisissä on jäänyt elämään.
Kyse on vahasta perinteestä, jolla pyritään suojaamaan lapsi.
Siinä oli joku semmoinen taustalla, että joku megapahis voi kaapata vauvan jos tietää hänen nimensä liian varhain.
En nyt ihan tarkkaan muista miten se juttu menee, mutta lapsen suojaamisesta siinä on ollut joskus kyse.
Siitä on sitten jäänyt sellainen tapa, että lapsen nimeä ei kerrota ennen ristiäisiä tai nimenantojuhlaa, vaikka tavan syy on päässyt unohtumaan.
Lapsen nimen kertominen ennen ristiäisiä tiesi huonoa onnea
Niin kauan?