Jotenkin törkeetä, että tänne halutaan ulkomailta ihmisiä halpatyövoimaksi. Kai me nyt ilman orjatyövoimaa pärjätään?
Ja työntekijän halpuutus tekee ihmisestä kela-ihmisen vielä
Kommentit (7)
Sinua ei sitten kiinnosta jo lähimpien, eli suomalaisten, orjuutus?
Katsos kun herrojen ahneudella ei ole rajoja.
Vihreät haluavat nämä ”paperittomat” tekemään työtä halvalla ja ilman verokorttia. Ei papereita ei veroja ei sosiaaliturvaa ei vakuutusta ei eläkettä.
#unelma
Erikoisempaa on että sanotaan että halutaan halpatyövoimaa mutta silti maahantuodaan etupäässä kroonisesti työkyvyttömiä elättejä.
Jonkun työverotuksella ne kela-elätit pitää elättää. Ei riitä enään tukiin riittävästi nykyisten palkansaajien vähäisyydestä johtuen.
Niin. No onhan meillä jo vuosia olleet virolaiset remontti arskat. Halpaa työvoimaa yrittäjälle, mutta kallista veronmaksajille.
jos aihe kiinnostaa, niin tuosta voit keskustella vaalipiirissäsi vaikuttavilta kokoomuksen ehdokkailta, jotka on ehdolla eduskuntavaaleissa.