Minulla on joka päivä lauantai ja saan kärsiä siitä, kun luulin eilen olevan vasta viikon neljäs lauantai viidennen sijaan.
Olisi pitänyt hoitaa eräs virallinen asia pois alta. Nyt joudun heräämään ensi viikon ensimmäisenä lauantai-aamuna jo aikaisin aamulls soittamaan kyseisen puhelun. Elämä on välillä turhan rankkaa, mutta pakko vaan painaa eteenpäin kohti tulevia lauantai-päiviä.
T: Nautiskeleva työtön, elämäntapalomailija
Kommentit (7)
Päivät sekottuvat, jos ne ovat kaikki samanlaisia.
Man's gotta do what man's gotta do.
Vielä 2 viikkoa ja piiiiitkä loma alkaa. Nautin jo etukäteen ajatuksesta. Aamukahvit voi venyä pariin-kolmeen tuntiin. Mihinkään ei ole kiire ja voi raapaista kaljaa ihan milloin huvittaa. Joskus jään keittiöön katselemaan pihalle kun ihmiset aamulla raapivat jäisiä autojaan. Se kompensoi kummasti pientä päivärahaa.
Lisänä mulla on pieni rahallinen bonus. Vain satasia mutta kyllä niillä juhlii joulun ja pitkästi uutta vuotta.
Ihanaa päästä työttömäksi.
Työttömän jokainen päivä on sunnuntai, harmaa krapulapäivä.
Vierailija kirjoitti:
Työttömän jokainen päivä on sunnuntai, harmaa krapulapäivä.
Ei sunnuntaista krapulaa ilman lauantaista hauskanpitoa. Jos jokainen aamu on krapulasunnuntai, niin se tietää sitä, että jokainen ilta onkin kaikkien aikojen bilelauantai.
Vierailija kirjoitti:
Työttömän jokainen päivä on sunnuntai, harmaa krapulapäivä.
Vietä joskus sellainen pornopäivä. Aika raukea fiilis illalla.
Voimia.