Kun mummo ylihysterisoi kaiken. Kohtalotovereita?
Lapseni käy kerran viikossa telinejumpassa, ihan harrastuspohjalta. Mummo on saanut päähänsä, että tää altistaa nyt lapsen vammoille ja syömishäiriölle.
Kaikessa sama juttu. Kehittää päässään järkyttäviä ongelmia ihan kaikesta ja koko ajan. Sanomattakin selvää, että ei luota meidän vanhempien arvostelukykyyn lainkaan.
Mitä tuollaiselle voi tehdä?
Kommentit (11)
Mummot ovat huolissaan rakkaistaan. Toivovat ettei tapahtuisi mitään pahaa. Onhan se raskasta kuunnella kauhuskenarioita joka asiasta. Välittäminen siinä on takana.
Meillä jokainen aivastus on merkki väärästä pukeutumisesta ja kuolemantaudista.
Yhdelle mummolle kun kertoo että kissan nimi on Miisu niin mummo vetää kiivaasti henkeä sisään, avaa suunsa ja melkein huutaa MIIISU!!! Ihan kuin se olisi maailman seitsemäs ihme. Ihan kaikessa asiassa sama, mustikat maksoi torilla viisi euroa litra > VIISI EUROA LITRA!!!! Heh, vähän naurattaa.
Vierailija kirjoitti:
Mummot ovat huolissaan rakkaistaan. Toivovat ettei tapahtuisi mitään pahaa. Onhan se raskasta kuunnella kauhuskenarioita joka asiasta. Välittäminen siinä on takana.
Mutta kun se on ihan ylimitoitettua. Jotenkin käsittäisin tuon syömishäiriöjutunkin jos lapsi olisi liian alipainoinen eikä söisi ja treenaisi siinä kilparyhmässä, mutta nyt koko kitinässä ei ole mitään järkeä!
Ap
Tuttu juttu. Tätini on samanlainen mummo. Puuttuu ihan kaikkeen aikuisten lastensa ja lastenlastensa elämässä. Haluaisi päättää lastenlasten harrastukset, vaatteet, kaverit jne. Kun häntä yrittää rajoittaa, suuttuu ja loukkaantuu koska hänhän vain tarkoittaa hyvää...
Me ei yksinkertaisesti kerrota enää mitään. Olisi saaanut varmaan sydänkohtauksen, jos olisi kuullut, että 15-vuotiaamme kävi kaverinsa kanssa itsekseen edestakaisin Tampereella.
Mitä on kohtuullinen hysterisointi?
Tuollainen on vielä pientä. Meidän lapset eivät anopin mielestä aikoinaan olisi saaneet edes kiipeillä pihan kiipeilytelineissä, etteivät vain putoa. Eikä syödä liian pienenä porkkanaa, etteivät tukehdu. Jne. Välini häneen viilenivät aikä lailla, vaikka hän muuten olikin monessa suhteessa mukava!
Meidän mummo haki lapset kerran muskarista. Sai siellä hepulin, kun muskariope oli sanonut lapsille että ”kuka eka pukenut?” Kuulemma traumauttaa lapset ja luo väärää kilpailuhenkeä.
Meillä kymmenvuotias ei saisi kulkea bussilla...