Te jotka käytte töisä! Mihin aikaan menette lenkille tai muuten urheilemaan?
Tein itse vuorotyötä monta vuotta ja nyt joitain kuukausia päivätyössä. Vuorotyössä liikuin ennen iltavuoroa, ennen yövuoroja ja vapaapäivinä. Nyt näiden päivätyökuukausien aikana liikunta on loppunut lähes kokonaan! Menen töihin ja kotona n.klo 17. Jos menen lenkille lähden. 17.45 ja kun lopetan kello on 18.45 Sitten suihku, ruoka ja muut iltatoimet ja päivä onkin mennyt kokonaan. Nukkumaan menen puoli kymmeneltä ja herään viideltä, lähtö kuudelta.
Miten motivoin itseni liikkumaan? Töiden jälkeen haluan upota sohvaan ja katsella telkkaria tai sitten käydä jossain tms. Tuntuu siltä ettei aika riitä mihinkään jos yrittää urheilla. Olen lihonut myös muutamassa kuukaudessa selvästi.
Miten te muut mahdutatte kaiken päivään? Ja olen vieläpä lapseton sinkku mutta silti tuntuu että tunnit vain juoksevat kunnes onkin jo nukkuma-aika.
Jos joku ehdottaa sitä että heräisinkin jo neljältä lenkille niin unohda, ei tule tapahtumaan.
Kommentit (18)
Työt loppuu arkisin klo 18:15, viikonloppuisin 15:15. Menen treenaamaan neljänä-viitenä iltana viikossa suoraan töiden jälkeen. Kotona arkisin 20-20:30 (ajomatkaa salilta kotiin n. 20min) ja viikonloppuisin toki rutkasti aiemmin. Naimisissa olen, ei ole vielä lapsia.
Teen 3-päiväistä viikkoa. Talvella en jaksa kuin kävellä töihin ja takaisin, 5 km. Muut urheilut hoidan vapaapäivinä. Kesällä tuntuu olevan enemmän energiaa, ja töiden jälkeenkin jaksaa.
Työ aikani on 7:30 - 16:00 ja aamuisin teen n. 30 min lenkin siinä kuuden pintaan ja salilla käyn siinä 20:00 pintaan maanantaista perjantaihin.
Minkätakia pitää herätä viideltä jos lähtö on vasta kuudelta?
Jos ei puoli tuntia riitä sitten on jotain pielessä.
Vierailija kirjoitti:
Mulla työt alkaa klo 06. Jos mahdollista niin usein kävelen töihin. Päivän muista menoista riippuen saatan myös kävellä takaisin kotiin (matka n. 3 km suuntaansa). Siinä on lenkkiä riittävästi. Päivään toki sisältyy usein muutakin liikuntaa, mutta lenkkeilystähän tässä oli kyse.
"Te jotka käytte töisä! Mihin aikaan menette lenkille tai muuten urheilemaan?"
Suoraan töistä treenaamaan neljänä päivänä viikossa (noin klo 17), viikonloppuna sitten onneksi aina vapaata, jos ei itse kanna töitä kotiin, joten treeniajat voi valita myös vapaasti. Paljon helpompi, kun jatkaa työpäivää suoraan treeniin käymättä kotona välillä. Ei tuhlaannu aikaa matkoihin, eikä ole riskiä sohvalle jämähtämisestä.
Noin 2-3 tuntia tulee lenkkeiltyä päivittäin kiitos koirani. Yleensä aamulla puoli tuntia, ruokatunnilla puoli tuntia, töiden jälkeen tunti ja illalla vielä puoli tuntia.
Ilman koiraani en kyllä lenkkeilisi noin paljon.
Työaikani on 8-16, huhtikuusta lokakuuhun fillaroin työmatkan ja käyn 1-3 x vkossa joko jumpassa tai salilla, usein suoraan töistä . Kun en fillaroi duunimatkoja käyn jumpassa, uimassa, lenkillä 1-5 x viikossa, joskus aamulla ennen töihin menoa joskus suoraan töistä iltapäivällä. Yh yhdelle koululaiselle olen. Minua motivoi se, että liikunta pitää pään kasassa ja säryt loitolla.
Laiskana vuorotyöläisenä poljen 10km töihin pyörällä, laiskasti menomatka ja kotiin niin nopeasti kuin pääsen, joskus kierrän pidemmän lenkin, varsinkin kun on kaunis kesäpäivä tai töissä on ollut oikein p.päivä.
Ruokatunnilla. Liukuva työaika, voin pitää 1,5 tunnin ruokiksen. Ehtii hyvin kuntoilemaan, suihkuun ja syömään.
Vierailija kirjoitti:
Minkätakia pitää herätä viideltä jos lähtö on vasta kuudelta?
Jos ei puoli tuntia riitä sitten on jotain pielessä.
Itse ainakin syön joka aamu puuron, jonka tekeminen tietysti vie aikaa. Minä tarvitsen heräämisestä ovesta ulos lähtemiseen 40-60 minuuttia. Ilman aamupuuroa en osaa lähteä mihinkään.
Käyn iltaisin lasten harrastusten aikana, 2x viikossa lenkillä. Kuntosalilla, jumpassa tai joogassa käyn niinä iltoina kun ei ole lasten harrastuksia. Viikonloppuna teen pitkän lenkin juosten, kävellen, pyörällä tai hiihtämällä, riippuu vuodenajasta ja säästä.
En halua olla alentuva enkä ivallinen ollenkaan, mutta kun on perhe ja ne kuuluisat ruuhkavuodet niin se on ihan ihme mitä saa itsestään puristettua irti. Sitä menee kun tietää että nyt on ainoa mahdollisuus. Nuorena ja lapsettomana oli periaatteessa aina aikaa niin sitten ei tullut niin mentyä. Eihän se ole kiva että aina on kiire mutta se kyllä piiskaa ihmisestä enemmän irti.
Mulla on saksanpaimenkoira, narttu tarkoituksella, koska ei nosta jalkaa tolpilla. Siinä sitä tulee väkisin lenkkeiltyä ja mies ei siihen liiemmin osallistu, sovitusti, muuten kuin pissattaa sen konttoripäivinäni töistä päästyään. Koira on mun ja sen kanssa ON pakko liikkua ja siihen menee 2-3 tuntia arkisinkin. Asun pääkaupunkiseudulla ja huhtikuusta joulukuuhun sidon koiran taluttimen vyötärölle ja juoksen sen kanssa, muuten pitää kotona kiskoa soutulaitetta, jos keli ei salli juosta. Ennen koiraa en juossut kuin junalle. Lisäksi teen pari päivää viikosta etänä, mikä säästää aikalailla työmatkoihin kuluvaa aikaa liikunnalle.
Olen luonnostani laiska liikkumaan, ja sairastuin nuorinta lasta odottaessa verenpainetautiin, joka jäi päälle. Koiralle en kehtaa sanoa sohvalta ei, hän on mun personal trainer ja terveydenhoitaja. Lihasjumppa on kyllä valitettavasti ihan hunningolla. Verenpaine on koiran oton jälkeen laskenut ja lukemat ok, sain lopettaa lääkkeet vuosi sitten, kunhan seuraan paineita.
Hommaa vaikka kuntopyörä tai soutulaite ja duunaa sitä telkkaa katsoessa, jos et löydä hyötyliikunnan iloja. Yksi mun työkaveri polkee Rekolasta Vantaalta saakka Helsinkiin keskustaan kesäkeleillä. Alakerrassa on suihkut ja sosiaalitilat. Pidä itsestäsi huolta.
N48 v.
Toimin It-päällikönä enkä kerkeä ulkoilma lainkaan
Menen lenkille tosi myöhään illalla, eilen esim. lähdin kun kello oli jo 20.50. Tuntui ihan tyhmältä laittaa vaatetta siihen aikaan päälle, mutta kun pääsin ulos, olikin ihan mukavaa! Oli ihana leuto ilma, kävelin ihan vaan rennosti sellaisen reilun 2km lenkin, ei sen kummempaa.
Joskus päästään ajoissa kotiin ja teen lenkin sillä lailla, että pistän jonkun ruoan uuniin hautumaan, sitten lapset katselee jotain ohjelmaa ja itse menen ulos. Tai sitten jos ollaan syöty ajoissa ja lapset tehneet läksyt, menen siinä välissä.
Viikonloppuisin käyn joko la tai su illalla judossa.
Kesäaikaan saatan käyttää kaupunkipyörää osalle työmatkasta, varsinkin sellaiselle pätkälle joka ruuhkautuu. Tänä vuonna poljin elo-syyskuussa usein n. tunnin joka päivä.
Minä käyn lenkillä noin iltakahdeksan ja yhdeksän tai puoli yhdeksän ja puoli kymmenen välillä. Tätä ennen on on laitettu ruoka ,syöty ja istuttu perheen ja puolison kanssa olkkarissa.
Olen toimistotöissä liukuvalla työajalla. Työt loppuu n. 15.00 ja n. 16.00 olen kotona. Syön nopeasti jotain välipalaa tai ruuan jos on edelliseltä päivältä valmista ruokaa jäljellä ja siitä suoraan treenaamaan. Jos menen kuntosalille/ryhmäliikuntaan, siinä kestää 1-2h. Jos teen +2h treenit, seuraavana päivänä pidän yleensä lepopäivän ja ehtii silloin tehdä vaikka kotihommia, siivota, kokata jne. Joinakin päivinä teen vain tunnin lenkin tai kotitreenin samalla kun katsoo jotain netflixistä, tuleepahan sekin aika hyödynnettyä. Viikonloppuna voi sitten ulkoilla pidemmän kaavan kautta tai käydä useammalla ryhmäliikuntatunnilla.
Tällä rutiinilla on aikaa jäänyt myös parisuhteen hoitamiseen, ystävien näkemiseen ja muuhun elämään. Treenin jälkeen ehtii kyllä tehdä ruuan tai usein miehen kanssa tehdään isompi satsi ruokaa ja syödään sitä useampana päivänä.
Jos ei olisi niin pitkä työmatka, niin ehdottomasti pyöräilisin tai kävelisin töihin, mutta koska tämä ei ole mahdollista niin pitää tehdä muuta liikuntaa sitten ilta-aikaan.
Mulla työt alkaa klo 06. Jos mahdollista niin usein kävelen töihin. Päivän muista menoista riippuen saatan myös kävellä takaisin kotiin (matka n. 3 km suuntaansa). Siinä on lenkkiä riittävästi. Päivään toki sisältyy usein muutakin liikuntaa, mutta lenkkeilystähän tässä oli kyse.