Jari Lindström suunnittelee vielä tiukempia toimia työttömille
Kertoo blogissaan:
http://jarilindstrom.puheenvuoro.uusisuomi.fi/262837-tehdaan-ajoissa-ei…
Kommentit (11)
Ei vain työttömille. Työntekijöiltäkin löytyy kaikkia turhia etuja jopa heidän itsensä mielestä, kuten tämä irtisanomissuoja.
Aikoo ilmeisesti saada Sinisten kannatuksi nollaan kevääseen mennessä.
Montakohan ääntä Jari saa kevään vaaleissa? Veikkaan alle 10.
En ole enää työtön mutta ihan huono olo tulee aina kun lukee näitä uusia tiukennuksia muka työttömien hyväksi.
Oikeasti, kun kaikille ei töitä riitä ja osa ei ikänsä puolesta niitä tule saamaan, mitä häntä hyödyttää että olojansa kiristetään?
Tai miksi työtön joutuu ottamaan vastaan "työtä" tai "palveluja" joiden seuraus on se että hän entistä huonommin kykenee maksamaan laskujansa?
Ei työttömillä olekaan enää mistä ottaa, kuten kikyt ja irtisanomisen heikennys osoittaa, seuraavaksi siirrytään työssäkäyviin.
Vierailija kirjoitti:
Aikoo ilmeisesti saada Sinisten kannatuksi nollaan kevääseen mennessä.
Sekän olisi jo kasvua negatiivisesta. Muista virhemarginaali. Jari osaa pitää tavoitteet itselleen sopivina.
Jos porvaripapat voisi päättää niin ne ottaisi kaikki tuet ja lääkkeet köyhiltä ja sairailta pois ja antaisi niiden kuihtua pois.
Sallisi äkkiä Eutanasian, kun kautta jäljellä vähän. Sitä tarvitaan kun niin moni kärsii turhaan.
Tehdään aktiivimallin luojista ensi vaaleissa akiivimallin käyttäjiä, jookos?
Onko tää jarppa todellinen henkilö...
Tässä kuitenkin eräs kommentti tuosta blogikirjoituksen perästä:
Eurostat- tilastojen mukaan työllisyysaste Suomessa on kasvanut toiseksi huonoiten vuodesta 2015 vuoden 2017 loppuun.
Tilaston mukaan Suomeen on syntynyt 35000 työpaikkaa. Esimerkiksi Ruotsiin on vastaavana aikana syntynyt 190000 työpaikkaa. Että se työllisyystoimien vaikutuksesta.
Jari lindström suunnitelee kohta mitä tekee ministerieläkkeellä.