Pitäisikö olla huolissaan itsestäni?
Minulla on paljon mielikuvitusta. Pystyn helposti kuvittelemaan olemattomia asioita, luomaan mielikuvia, muodostamaan uusia yhteyksiä, näkemään musiikkia vosuaalisesti, keskustelemaan itseni kanssa ja kuulen omat ajatukset päässäni. Mielikuvitukseen kuitenkin suhtaudutaan yhteiskunnassa hyvinkin negatiivisesti. Joskus on jopa käsketty hakeutumaan hoitoon tai aloittaan lääkitys koska minulla on hyvä mielikuvitus ja se on epänormaalia. Onko se? Vai onko kyse vain kateellisen valituksesta?
Kommentit (14)
Eli olet hullu. Mene hoitoon. Oikeasti, äläkä vain kuvittele meneväsi.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole epänormaalia.
Miksi näin on? Osiko siinä siis kyse kateudesta? Minulle on vain jäänyt sellainen käsitys että en ole normaali ja terve luettelemani seikkojen takia. Siksi kyselen.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei ole epänormaalia.
Miksi näin on? Osiko siinä siis kyse kateudesta? Minulle on vain jäänyt sellainen käsitys että en ole normaali ja terve luettelemani seikkojen takia. Siksi kyselen.
Ap
Vahvasti veikkaan että kyse on kateudesta.
Kai se hulluuden ja luovuuden raja voi joskus olla aika häilyvä. Mutta jos ei noista piirteistä ole sulle tai muille haittaa, niin miksi tarvitsisit hoitoa.
Kuinka mielikuvitusta voi verrata tai mitata? Mielikuvitusta on niin monenlaista. Kaikki eivät ole taiteellisesti kovin luovia. Toisaalta, taiteellinen luovuus ei tarkoita, että pystyisi kuvittelemaan, millainen jokin suunnitteilla oleva rakennelma olisi rakenteiltaan ja ulkonäöltään.
Sinällään pidän hyvänä jos joku on innostunut kaikesta siitä, mitä pystyy kuvittelemaan. Minusta se kertoo mielen virkeydestä. En minä ainakaan ole pystynyt esseitäni väsyneenä ja turhautuneena kirjoittamaan.
Älä hakeudu hoitoon, hyvänen aika! :D Olet arvokas tuollaisena! Pyri saamaan mielikuvituksesi tuotteet toistenkin nähtäviksi ja koettaviksi! Ja kuinka niin mielikuvitukseen suhtaudutaan negatiivisesti? Minä olen aina saanut pelkkää myönteistä palautetta. Haluaisin kuulla enemmän tästä kielteisestä kokemuksestasi, että ymmärtäisin.
Riippuu siitä, miten ne vaikuttaa normaaliin elämääsi.
Siis, kuinka moni on käskenyt hoitoon tai vähätellyt? Onko sua latistettu koko ajan?
Olen törmännyt elämässäni valtavan moneen ankeaan ihmiseen jotka eivät voi sietää toisten mielen eläväisyyttä, luovuutta tai mielikuvitusta. Älä anna näiden häiritä sinua. Ja pohdi että vaikkapa esim. fantasia- ja scifi-kirjojen takana on lennokkaasti mielikuvitustaan käyttävä ihminen!
Vierailija kirjoitti:
Siis, kuinka moni on käskenyt hoitoon tai vähätellyt? Onko sua latistettu koko ajan?
Kaikki tuntemani läheiset ihmiset. Vanhempanikin ovat puhuneet siitä että pitäisi rajoittaa mielikuvitusta jotta muut ei luule hulluksi ja tarvitse hävetä. Sellaksta elämäni on ollut.
Ap
Minä olen joskus kokenut mielikuvitukseni ongelmaksi. En ole onnistunut soluttautumaan luovaan yhteiskuntaluokkaan, joka ansaitsee elantonsa mielikuvituksellaan. Ajatteluni vilkkauden takia työpäivät tavallisissa töissä ovat HIRVEITÄ! Olen ollut tämän takia itsemurhan partaalla. Lääkärit ovat puhuneet vain masennuksesta ja lätkäisseet sairaslomaa. Onhan ylimääräinen loma hetken kivaa, kun saa levätä ja olla rauhassa ajatustensa kanssa. Ei se saikuttelu silti mitenkään rakennukseksi ole ihmiselle.
Minä en vähääkään usko, että joku hoito auttaisi ap:tä. Mielialalääkkeet varmaan voivat tylsistää, mutta siinä menee lapsi pesuveden mukana. Ensinnäkin menetetään mentaalisesti kyvykkään ihmisen lahjat, ja se lääkkeiden syöjä itse voi lääkkeiden takia pahoin ja väsyy siihen turtumukseen.
Minä en osaa lohduttaa. Osaan vain toistaa tylsää hokemaa, että me olemme kaikki erilaisia. Ja usein erilaisuus on taakka. Tai oikeastaan sosiaalisesti ja taloudellisesti kannattavaa erilaisuutta kutsutaan ylevästi luovuudeksi tai jopa innovatiivisuudeksi.
Vosuaalinen nuori nainen... kengiltään kevyt, mieleltään hilpeä ja edesottamuksiltaan estoton. Levoton tyttö yökerhojen melskeestä! Pitkälle viety vosuaalisuus vaatii sekin luovuutta: ei passaa olla kuten muut, mutta kuitenkin pitää olemuksellaan ilmaista olevansa vosuaalinen.
Ap, toivottavasti et loukkaantunut tästä ajatusleikistäni. Ja voisitko kertoa jonkin esimerkin mielikuvituksesi tuotteista?
Ei ole epänormaalia.