Kummalle sinä haluatte antaa vallan: eduskunnalle vai AY-liikkeelle?
Eduskunnan voi vaihtaa vaaleissa 4 vuoden välein jos ei meno miellytä.
AY-liikkeen lihapullat valitsee sisäpiiri, johon sinulla ei ole mitään valtaa vaikka jäsenmaksua makseletkin. Perustuslaki ei tunne myöskään AY-liikkeen valtaa.
Kommentit (13)
Valta on jo eduskunnalla, valtiopäiville kokoontunut eduskunta on Suomen ylin päättävä elin.
Sairastahan tämä ay-mafia on,,jotain varmaan tarttis tehdä.
Riistäjät ruoskaa nyt selkäämme soittaa, vastassa valkoinen armeija on.
Pakko on taistella, kuolla tai voittaa, ratkaisu eessä on tuntematon.
Mutta me nostamme purppuravaatteen, taistoon mi työläiset kutsua voi.
Rohkeina puolesta veljeysaatteen käymme ja kaikille laulumme soi.
Aatteemme ainoan, kalliin ja oikean, puolesta raatajat eespäin mars,
Aatteemme ainoan, kalliin ja oikean, puolesta raatajat eespäin mars.
Veljemme vankilat tyrmiinsä sulkee, kostaja kultakin kalleimman vei
Ilkkuen roistot ja ryövärit kulkee, sellaista kauemmin sallita ei!
Vääryyttä vastaan me taistelun teillä kuljemme: kostoa kalpamme soi.
Vaikkakin yksilöt sortuisi siellä, muistonsa konsana kuolla ei voi!
:,:Aatteemme ainoan...:,:
Valtikat, kruunut me pirstoiksi lyömme, orjuuden kahleet katkomme me;
kauhea joskin on puhdistustyömme, ihmisen onnen on ehtona se.
Siksipä säälittä taistelun tielle, voitto on työväen, tiedämme sen
Porvarit, keisarit, helvetti heille olkoon nyt töistänsä armollinen!
:,:Aatteemme ainoan...:,:
Eduskunnalle tietysti mutta nykyhallitus on täysi vitsi sinisineen. Uudet vaalit jos ois ollut syksyllä 2017 niin sitten ehkä ymmärtäisin hallituksen valituksen.
Vierailija kirjoitti:
Eduskunnalle tietysti mutta nykyhallitus on täysi vitsi sinisineen. Uudet vaalit jos ois ollut syksyllä 2017 niin sitten ehkä ymmärtäisin hallituksen valituksen.
Lain voi kumota valitsemalla uuden eduskunnan ensi keväänä. AY-liikkeen perseilyyn et voi vaikuttaa.
Se, että tämän hetken hallitus ei miellytä ei ole hyväksyttävä syy ulkoparlamentaariseen kiristykseen.
Minä en aio tehdä mitään mitä ay-liikkeen ihrakasa pomot vaatii.
Menkääs porvaritrollit muualle leikkimään. Rehellinen suomalainen duunari tietää oikeutensa ja sen, että niitä on herkeämättä ja vankkumatta valvottava, ettei kapitalisti pääse ujuttamaan Suomea taas orjayhteiskunnaksi.
Vierailija kirjoitti:
Eduskunnalle tietysti mutta nykyhallitus on täysi vitsi sinisineen. Uudet vaalit jos ois ollut syksyllä 2017 niin sitten ehkä ymmärtäisin hallituksen valituksen.
Tämä kiteytti minunkin ajatukseni. Olen aina ollut ehdottomasti työmarkkinajärjestöjen vallankäyttöä vastaan. Mutta nykyisen pellehallituksen aikana ihan sama, vaikka korvatunturin tontut kaappaisivat vallan itselleen.
Valta olisi hyvä saada kansalle. Nyt valitaan parisataa eduskuntaan ja silti vain muutama tyyppi päättää läheistensä kanssa asioista, joihin eivät ole äänestyksessä saaneet mandaattia. Jos suomalaisille järjestettäisiin pari kertaa vuodessa suora äänestys asioista, niin olen varma, että enemmän saisimme aikaan maan hyväksi.
Samaten lahjonta voisi silloin olla sallittua, kun ei sillä olisi enää merkitystä kansan kannalta.
Käytännössähän irtisanomisuudistuksessa (ja oikeastaan kaikissa muissakin lainsäätämisasioissa) valta ei ole eduskunnalla, vaan hallituksella, koska se määrää, miten hallituspuolueiden kansanedustajien tulee äänestää. Tai voisivathan ne äänestää toki toisinkin, mutta eivät pelkurit uskalla, kun sitten lentäisivät puolueesta.
Tajutaankohan demareissa, miten paljon äänestäjiä he menettävät näiden ay-kytkösten takia. Ihan kuin elettäisiin jotain 70-lukua edelleen.
Itse voisin jopa äänestää demareita, tykkään siitä miten siellä on suhtauduttu kriittisesti peruspalveluiden alasajoon ja moneen muuhunkin asiaan. Mutta näitä ay-suhmurointeja en voi sulattaa.
🇺🇦🇮🇱
Otsikon perusteella voisi päätellä, että keskustelun on luonut ei-suomalainen, vastakkainasetteluun pyrkivä taho. Ei että asia välttämättä olisi niin tai ettei aiheesta joka tapauksessa olisi hyvä keskustella.
Ihan samaa olen ihmetellyt.
🇺🇦🇮🇱