Aurinkorasvan levittely koko perheelle etelän lomamatkoilla - mikä urakka!!
Sitä kun pitää levitellä korvannipukasta varpaankärkeen. 2 v yrittää karkuun, 4 v valittaa suureen ääneen kun rasvataan huulien yläpuolelta ja nenästä ja kutisee kun rasvataan masu. 8 v ei saa itse kunnolla ja pitää auttaa hartioihin ja selkään ja muistuttaa et korviinkin pitää laittaa ja mieskin tarttee apua selkänsä voiteluun. Joka. Ikinen. Lomapäivä. Rasvaamme.
Mä en jaksa nyt vähään aikaan aurinkomatkalle lähteä ihan tuon aurinkorasvailun ärsyttävyyden takia. Oonko ihan yksin outojen ajatusteni kanssa vai rasittaako tuo muitakin?
Kommentit (74)
Itsellä couperosa-iho. Rasvaan itseni pari kertaa päivässä, kesällä ja lomilla.
Ymmärrän. Mua rasittaa jo pelkästään itseni rasvailu. Hetken päästä siihen tarttuu hiekkaa (ellei ei oo uima-altaan luona hotellilla) ja jossain kohtaa kaikki kamat kuten puhelin, kassi ja kirja mälliintyy siitä samasta aineesta. Silti joka kerta palan jostain kohtaa. Ei oo vaivan arvoista.
Meillå kaikki hoitavat itsensä jaauttavat toistensa sekä minun selkäni rasvauksessa. Minä huolehdin vain itsestäni sekä 7v lapsen tarkastuksen että on sisarukset rasvanneet hänen hyvin. Lapsille olen delegoinut selän rasvaukset.
Miksi sinun pitää rasvata kaikki? Onhan lapsilla isäkin ja lapsista on hauskaa rasvata toistensa käsiä, masuja ja selkiä.
Uv-uikkarit ja hattu oli meillä pienimmillä. Tai oikeastaan vaan vauvalla oli.
Muille pistin vaan hartioille(koululaisia) tai laittoivat itsekin. Meillä ei lapset pala kovin herkästi vaikka ovatkin vaaleita. Toki olimme välillä sisäaltaalla ja varjossakin aika paljon. Itselle pistin vain dekolteelle rasvaa.
Kukaan ei palanut viikon reissussa Turkissa vaikka aurinko porotti ja kuuma oli. Tuli hyvä rusketus jopa minulle joka ei ikinä rusketu vaan palaa aina.
Jaa-a. Rannalla vesileikeissä pari tuntia oloon riittää rasvaus kerran alkuun (estää palamisen). Sen enempää ei ihon auringon paisteessa pidä olla. Muualla kuin vesileikeissä päällä on ihon peittävää, ilmavaa silkki- tai pellavavaatetta. Ja hattu suojaa päätä. Ja rannalla ollaan auringonvarjon alla silloin kun ei olla niissä vesileikeissä.
Auringonsäteet aiheuttavat syöpää siinä missä lihajalosteet ja tupakkakin.
Suihkutettava aerosoli aurinkorasva nopeuttaa kummasti. Suojakerroin 50 ja menee muutama sekunti tuohon että kaikki suojattu.
Samaa mieltä! Ja ihan vaelluslomilla ollaan käyty, ei siellä missään ilmavissa silkkivaatteissa liehuta. Eikä vietetä päivää päivänvarjon alla. Todellakin kestää enemmän kuin muutaman sekunnin rasvata 5-henkinen perhe. Vuorilla palaa heti tällainen pisamainen vaalea perhe. Ärsyttävä vaiva mutta parempi kuin palaminen.
Vierailija kirjoitti:
Samaa mieltä! Ja ihan vaelluslomilla ollaan käyty, ei siellä missään ilmavissa silkkivaatteissa liehuta. Eikä vietetä päivää päivänvarjon alla. Todellakin kestää enemmän kuin muutaman sekunnin rasvata 5-henkinen perhe. Vuorilla palaa heti tällainen pisamainen vaalea perhe. Ärsyttävä vaiva mutta parempi kuin palaminen.
Vaeltamassa käytämme teknistä materiaalia olevia pitkähihaisia vaatteita...
Mulla menee hermo jo pelkästään itseni rasvaamiseen, voin vain kuvitella millaista se on perheellisillä. Jälleen yksi asia mistä en ole kateellinen ihmisille joilla on lapsia. Minä 1 - lapsiperheet 0.
Miksi ette "ota" aurinkoa vain sen aikaa kuin ihonne kestää, esim. 10 min? Muuten voi sitten tosiaan käyttää niitä pitkähihaisia ohuita vaatteita. Jos lapset haluavat leikkiä rannalla, pitkähihainen uimavaate on kätevä.
Nimim. Jo aikoja sitten rasvaukseen kyllästynyt, mutta etelän maissa viihtyvä
Miksi pitää kaikesta valittaa ?
Miksi ei voi ajatella päinvastoin : SAAN laittaa aurinkorasvaa iholleni kiittäen siitä että olen perheeni kanssa lomalle päässyt ?
ei aina ymmärrä .ei ei sitten millään..
Ja mikä saaste merivesiin. Miksi auringonkarttajat ette mene Turun Caribiaan?
Olisipa minunkin ongelmat tuota luokkaa.
Miks pitäis rasvata kauttaaltaan?
Lapselle riittää kun rasvaa kasvot, korvat, ja sääristä varpaisiin jos lyhyet housut. Sitten vaan uv pukua päälle ja lierihattu päähän ja menoks.
Itelläänkin voi pitää uv vaatteita tai muita suojaavia vaatteita niin riittää kasvojen ja korvien rasvaus.
Osta deo-pallopullon näköisiä aurinkorasvoja. Menee vähän nopeammin se urakka.
Jaxuhali. On se rankkaa. Itse kun elän etelässä, niin eipä ole koskaan tullut koettua vastaavaa rasittavaksi. Elämä on ja jotkut tekee ihan pikkuasioistakin itselleen rankkaa :) Kyllä muakin väsyttää 12 tuntiset normityöpäiväni, mutta sentään on töitä ja palkka juoksee.
No onneksi niille rantalomille etelään ei oo pakko lähteä. Suomessa kesän voi viettää sisällä. Ei tarvitse rasvailla ketään!
Ja kyllä jo 8-vuotiaan ainakin pitää osata itse levittää rasva.
Ootteko jtn albiinoja