Koulunkäynninohjaaja! Millaista työtä teet? Haluaisin alalle :)
Kertokaa :) ja pääseekö kys.tutkinnolla miten päiväkotiin töihin?
Kommentit (7)
Paikkoja joihin tuolla koulutuksella voi työllistyä on useita: Päiväkodit, ala- ja yläkoulut, lukiot, ammattikoulut, kehitysvammaisten päivätoiminta tai luokat, maahanmuuttajalasten pariin ym.
Ala jossa tekijöitä tarvitaan:)
Olen jonnejen huoriteltavana ja jankkaamassa että yksi plus yksi on kaksi. Eli joo, ihan unelmaduuni.
Monipuolinen, haastava ja mielenkiintoinen. Päivätyötä, viikonloput saa huilia.
Työskentelen koulun erityisryhmässä aamupäivät ja lasten iltapäivätoiminnassa iltapäivät. Pidän työstäni, päivät kuluvat nopeasti ja ovat hyvin erilaisia. Välillä on kiirettä, välillä on haastavia tilanteita, mutta työ on mielenkiintoista ja lasten kanssa on mukava toimia.
En ole tuota varsinaisesti opiskellut, mutta olen ymmärtänyt, että pätevyyden saat epäsuorasti opiskelemalla kasvatustieteitä kotisohvalta avoimessa yliopistossa. Jos olet motivoitunut ja normaaliälyinen ihminen, joka pärjää jotenkin esim.lukiossa, pystyt jossain vaiheessa tulemaan myös opettajaksi tai saamaan muun korkeamman pätevyyden.
Kai tällä tarkoitan lähinnä sanoa sitä, että jos kasvatusala kiinnostaa ja on vähän ylimääräistä energiaa ja rahaa, kannattaa ainakin sivussa edistää myös yliopistotason tai vähintään AMK-tason opintoja, jotta säilyy tulevaisuudenkuvat myönteisinä siinäkin vaiheessa, kun koulunkäynninohjaajan työ ei enää kiinnosta tai onnistu.
Kehitysvammaisten oppilaiden kanssa. Mukavaa, mutta haastavaa työtä. Päiväkotiin voi päästä avustaja nimikkeellä. Mutta, jos opiskelet lähihoitajaksi, olet pätevä sekä kouluun että päiväkotiin.