Häirikkölapset Joensuun Niittylahdessa
Joensuussa on kaupunginosia mihin en muuttas. Niittylahdesta olen kuullut pahaa sanottavan. Utrassa on puleja jotka häiriköi mutta Niittylahdessa taitaa olla niin, että Niittylahden ala-asteen oppilaat häiritsevät täysin sivullisia ohikulkijoita ihan siten mitenkä 1990-luvulla Pataluodon koulun oppilaat häiritsivät uimahallin henkilökuntaa. Siellä saa varoa jos on talvisin auton kanssa liikkeellä. Niittylahdessa pahemminkin kuin Pataluodossa.
Pojat rikkovat autoja heittämällä niiden päälle jäätä. He ihan tarkoituksela haluavat tuhota ihmisten autot. Saattavat heittää jäätä myös jalankulkijoidenkin päälle niin että kohta vuotaa verta nenästä tai silmä puhkeaa. Ja ne tarkoituksella haluavat tappaa ihmisiä ja vaikka niille sanos asiasta niin ne ei usko, ne aikoo toistaa saman ensi talvenakin ja kohta on ihmiset ja autot ja kaikki vaarassa kun häiriintyneet koulupojat on vapaalla jalalla. Minua pelottaa ajatus tuosta. Miksi lastensuojelu ei ota niitä poikia johonkin lastenkotiin?
Nimittäin tuon takia jotkut ei halua muuttaa ainakaan Niittylahteen koska pelkäävät saavansa jääkokkareen silmäänsä ens talvena jonkun psykopaatin heittämänä tai pelkäävät jonkun omaisensa tai kaverinsa auton menevän rikki kohta niitten poikien takia.
Minua pelottaa tuosta syystä johtuen koko Niittylahti. Kun siellä on häiriintyneitä kakaroita joilla on päässä vikaa pahemman kerran. Jos mullekin vieraita sinne tulis niin kohta vierailta särkys autot niitten hirviöitten käsittelyssä ja kaikilla ei oo varaa ostaa uutta autoa tai korjauttaa entistä! Se olis niitten poikien vika. Ite joutuvat pennut maksamaan sitten viikkorahoistaan ne autot.
Tämän takia en aio Niittylahteen asumaan vaan mieluummin johonkin muualle. Niittylahti on yhtä paha kuin Utra, Utrassa on puleja ja narkkareita ja mielenterveyspotilaita joilla lisänä päihdeongelmaa ja jotka häiritsevät ihmisiä ja tekevät ihmisille pahaa ja myös ilkivaltaa tekevät, mutta Niittylahdessa koulupojat tekevät samaa ilkivaltaa kuin Utrassa pulit. Minä en ole Joensuussa esim Niinivaaralla enkä keskustassa enkä myöskään esim Liperissä ikinä nähnyt että koululaiset tekevät ilkivaltaa. Täällä päin koululaiset osaavat olla kunnolla. Mutta Niittylahdessa ovat suorastaan häiriintyneitä riiviöitä jotkut.
Minä luulen, että ne pojat eivät ole terveitä. Niillä voi olla ADHD ja sen ohessa käytöshäiriö. Vanhempien kannattaa passittaa ne ADHD-tutkimuksiin. Mutta joka tapauksessa, en antas omien lasteni leikkiä semmoisten kanssa, olisin huolissani jos sellaisen pojan kaverina olisi minun lapseni ja minusta näille pojille pitää kovasti sanoa ja uhkailla oikeudenkäynnillä jos tuo vandalismi ei lopu. Vandalismia se on ja kyllä voi tehdä rikosilmoituksen myös alle 15-vuotiaastakin, vaikkei alle 15v saakaan vankeutta tai sakkoja. Alle 15v joutuu korvaamaan vahingon oikeudessa ja lisäksi alle 15v ikäiseen voidaan kohdistaa lastensuojelullisia toimenpiteitä. Jos viime talvena teidän autoja on kivitetty jääkokareilla niin tehkää rikosilmoitukset niin pojat joutuu maksamaan teidän autot. Muistanette varmaan poikien tuntomerkit?
Kiitos tiedosta :D
T: Joensuuhun viikon päästä muuttava