Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tehdä kun yhä vaan useammin on ihan pska olo?

murheen murtama
22.08.2018 |

Niin, käyn jo keskustelemassa sosiaalihenkilön kanssa, tämä on ainut apu, minkä kaupunki tällä hetkellä mulle julkisella puolella tarjoaa. Yksityisen puolen apuakaan ei tahdo saada + maksaa tosi paljon, enkä oo tällä hetkellä töissä.

Yhä useammin siis on ihan paska olo. Itkettää, tuntuu tosi pahalta. Nukun huonosti.
Yritän liikkua mahdollisimman paljon. Tänäänkin olin koirien kanssa ulkona jo reilusti ennen kahdeksaa.
Mulla on niin paha olla, että itsemurha-ajatukset pyörii jatkuvasti mielessä. Tunnen itseni yksinäiseksi ja olon kurjaksi. Lähimmillekään en pysty todellista oloani paljastamaan, vaan kätken tämän pahan olon sisälle. Kyllä lähimmät tietää, että en voi hyvin, mutta ongelmani laajuutta ei tiedä muut kuin minä itse ja nyt joku, joka viitsii vuodatukseni lukea.

Liikunnalla ja ruokavaliolla yritän pahaa oloani hoitaa, mutta ei auta. Kävelen vaikka kuuhun asti ja silti itken pahaa oloani.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
22.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puhu läheisille. 

Varaa aika lääkäriin.

Hienoa, että huolehdit jo liikunnasta ja ravinnosta. :)

Vierailija
2/7 |
22.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksest käy lääkärillä? Oletko lääkevastainen? Joskus kyse on aivokemioiden epätasapainosta tai hermostollisesta tilasta mikä aiheuttaa sinulle näitä tuntemuksia. Ei ole tabu tai huono asia kokeilla lääkettä, jos siitä saisi sen avun ja pääsisi normaaliin olotilaan.

Minä aiemmin pärjäsin itse enkä halunnut mitään apuja. Mutta kun tilanne paheni olen kokeillut lääkettä, ja ahdistavimpina päivinä nappaan pillerin ja pystyn toimimaan ilman itkua ja epätoivoa. Oloni tasaantuu normaaliksi. Eikä siinä ole mitään pahaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
22.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika terveyskeskuslääkärille heti. Sulla on masennus ja tarvitset lääkityksen ja terapiaa.

Siitä omalääkärille menosta se alkaa. 

Aikaa odotellessa kannattaa lueskella täältä, on hyviä itsehoitovinkkejä.

https://www.mielenterveystalo.fi/aikuiset/itsehoito-ja-oppaat/itsehoito…

Korostan kumminkin, että PELKÄLLÄ OMAHOIDOLLA ET PARANE. Et ulkoilemalla etkä syömällä terveellisesti. Niillä ei oikeaa masennusta paranneta, mutta toki niiden pitää MYÖS olla kunnossa, että varsinainen hoito tehoaa.

Miten unihäiriösi ilmenevät? Jos sinulla on nukahtamisvaikeuksia, voisit kokeilla melatoniinia. Sitä saa reseptittä apteekista, ei ole mikään riipuvuutta aiheuttava unilääke, vain kehon itsensäkin tuottama unihormoni, joka auttaa nukahtamista. Ei tosin auta keskellä yötä heräilyyn.

Vierailija
4/7 |
22.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulee helposti kierre pään kemioissa, kun ei nuku ja itkee vain. Minulla auttoivat lääkkeet, enkä niitä käyttänyt kuin 1,5 vuotta. Puolisoni kärvisteli reilu 10-vuotta masennuksen kanssa, kun ei halunnut mitään lääkkeitä, eikä missään käynyt edes keskustelemassa.

Vierailija
5/7 |
22.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi kun ikävää. Tiedän tunteesi, olen itse ollut pitkään masentunut ja ahdistunut. Tämä kesä oli pohjanoteeraus, en voi sietää aurinkoa enkä kuumuutta. En tehnyt mitään, en jaksanut enkä kyennyt, jokainen päivä oli painajainen. Ilmojen viiletessä alkoi vähän helpottamaan. 

Yritä keksiä jokaiseen päivään edes jotain kivaa ja piristävää, onko sellaisia asioita? Minulle paremman mielen tuo esim. jooga ja hyvän kirjan lukeminen. Nyt ostin tarjouksesta lankaa ja ajattelin alkaa neulomaan sukkia. Ylivoimaisesti paras apu on ollut kuitenkin ihanassa luontaishoidossa käyminen. Olen nyt käynyt kolme kertaa ja sen jälkeen olen aina pari päivää ihan taivaassa. Hoitaja tekee hierontaa ihanan tuoksuvalla öljyllä, joka kuulemma piristää, siinä taisi olla ainakin mandariinia ja lavetelia, jonka pitäisi sitten taas rauhoittaa ja antaa paremmat unet. Lisäksi vyöhyketerapiaa. Tuntuu aina niin hyvältä, että itku pääsee. Oloni on selvästi parempi. Huono puoli on se, että hoito maksaa, joten en voi käydä niin usein kuin haluaisin. Kumpa näistäkin saisi edes vähän korvausta. 

Kaikkea hyvää toivon sinulle! Olisiko sinulla joku ystävä tms. joka voisi vaikka hieroa hartioitasi, jalkojasi, kasvojasi? Ostat vaikka laventeliöljyä hierontaöljyn sekaan, ei maksa paljoa. Pelkkä kosketuskin hoitaa, vaikka ei osaisikaan painella tiettyjä pisteitä yms. 

Vierailija
6/7 |
22.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koita levätä. Mä olen nyt joutunut lepäämään viikon. T. Bipolaari

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
23.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos masennus johtuu esim. serotoniinin liian matalasta tasosta, niin usein tehokkain hoito on sopiva masennuslääke. Itselläni alakulo alkaa kun syksy alkaa. Jos en tee asialle mitään, alakulo muuttuu masennukseksi. Opin jo vuosia sitten, että on turha kärsiä. Heti ensimmäisten oireiden alettua alan käyttää kirkasvalolamppua ja aloitan masennuslääkkeen. Lääke alkaa vaikuttaa parissa viikossa ja sen jälkeen on taas tavallisen energinen olo.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme yhdeksän