Vieläkö joku uskoo sellaiseen legendaan, että miehet eivät kuoria tai puukottaa selkään?
No minä en. Työpaikalla pahimmat juoruämmät ja selkäänpuukottajat ovat miehiä. Miehet käyttää asiasta vain eri nimityksiä.
Kommentit (10)
Tästä on ihan tutkimuksiakin. Jos juoru määritellään pahantahtoiseksi toisten yksityisasioiden levittämiseksi, miehet juoruavat huomattavasti enemmän kuin naiset. Naiset puolestaan harrastavat enemmän sosiaalista kanssakäymistä ja keskustelua, jota sitten nimitetään juoruiluksi, vaikka se ei sitä ole.
Miehet eivät osaa kuoria perunoita vaan puukottaa selkään. Ehkä miehillä on tosi huono näkö ja ne luulee että jonkun selkä on peruna.
Perunaveitsellä tulee pahaa jälkeä, jos sillä tökkii selkään.
Itse suosin lihaveistä selkäänpuukottamisessa. Perunankuorimaveitsellä ei tule kuin surkean pieniä reikiä.
Vierailija kirjoitti:
Miehet eivät osaa kuoria perunoita vaan puukottaa selkään. Ehkä miehillä on tosi huono näkö ja ne luulee että jonkun selkä on peruna.
Siksi mä syön perunat kuorineen ja varmuuden vuoksi kysyn perunalta ennen sen syömistä, haluaako se puhua Jeesuksesta. Jos se pysyy hiljaa, eikä juokse pakoon, oletan sen olevan peruna.
Mä vastustan väkivaltaa, ja ymmärrän oman miehisen luontoni heikkeudet. Äiti kasvatti mut yksin. Se sanoi aina, että miehuuden on pakko olla jonkinlainen sairaus tai vamma.
Minkälaista juttua miehet sinusta kertovat ap? Ei kai jutuissa vain ole totuuden murusia? Oletko peräti itse aiheuttanut tekemisillä ja sanomisillasi tilanteen...?
Tässäpä uutta infoa. Nyt ymmärrän, miksi exä vilkuili veistä kun kuorin perunoita. Harmi vaan, että oli liian laiska perunankuorimishommaan joten sain pitää henkeni.
Vierailija kirjoitti:
Itse suosin lihaveistä selkäänpuukottamisessa. Perunankuorimaveitsellä ei tule kuin surkean pieniä reikiä.
Mä taas pidän ihan perinteisesti kirveestä. Sillä on hyvä kuoria perunatkin.
Otsikko on aina hyvä oikolukea ennen kuin laittaa postauksen menemään.