Mikä koira minulle?
-Pieneen kerrostaloasuntoon sopiva
-Seurallinen, leikkisä, pitkäikäinen ja terve rotu
-Viihtyy sohvalla ja lenkillä, saisi myös muuta aktivointia. Saisi olla kohtalaisen miellyttämisenhaluinen. Lenkkeillä tykkään todella pitkästi kesällä, kylmänä aikana lyhyemmästi
-Suloinen ulkonäkö lisäplussa
-Ei riistaviettiä
Kommentit (8)
Mikä tahansa koira soveltuu pieneen asuntoon, tärkeintä on se mitä tapahtuu kodin ulkopuolella, eli kuinka motivoitunut olet täyttämään koiran käyttötarkoituksen mukaisia tarpeita esimerkiksi harrastusten kautta.
Harva koira kuitenkaan muuttuu talvisin sohvaperunaksi jos perusluonne on aktiivinen ja kesäisin lenkit maistuu. Oikeastaan moni koira liikkuu ja jaksaa nimenomaan talvella enemmän. Jos et itse tykkää lenkkeillä talvisin niin harkitse vielä koiran hankintaa tai mieti miten muuten olet valmis täyttämään koiran liikunnan ja tekemisten tarpeen? Tuo on vähän ongelma.. talvi meillä on kuitenkin pitkä.
Mieleeni tuli ensimmäiseksi villakoira. Tosin niilläkin kuten millä tahansa koiralla saattaa esiintyä jonkin verran riistaviettiä. Villakoira on kuitenkin fiksu ja oppivainen kaveri, joten hyvällä kasvatuksella ja koulutuksella sekä koiran tarpeiden huomioimisella melko harmittoman oloisia koiria. En itse omista villakoiraa mutta päässyt sivusta seuraamaan villakoiraelämää :)
Kannattaa katsoa kotimaisia kodin vaihtajia, miten helppoa on kun saa suoraan kerrostalo elämään tottuneen koiran, joka on jo sisäsiisti 😉 ja lisäksi koira saa uuden mahdollisuuden.☺️ Valitettavasti koirista luovutetaan yllättävän paljon, tosin syitä on monia ja en lähtisi arvostelemaan asiaa pelkästään ihmisen julmuuden syyksi...
Ekana tulee mieleen joku toy-villakoira, mutta kuten sanottu niin kyl se koira pitää pakkasilla ja kurakeleilläkin ulkoiluttaa, mutta toi saattas olla sellainen rotu, joka ei itsekään ihan hirveässä kelissä ulkona niin viihdy. Tosin yksilöitä ne koiratkin on.
Villakoira voisi olla vaihtoehto. Fiksu, oppivainen, tykkää ulkoilla ja myös löhötä kainalossa, helpohko kouluttaa. Turkin voi trimmata lyhyeksi, jolloin kohtuu helppohoitoinen. Kolme kokovariaatiotakin joista valita. Ja värejäkin useampia.
Mulla kolme keskikokoista, ja kaiken kaikkiaan ollut 14 villaa elämän varrella.
Oikaistaan nyt vielä sen verran että kesäisin lenkit olis n. 5-15km/pvä, talviaikaan n. 3-5km/pvä. Lisäksi pystyisi välillä olla vapaana maalla, jossa voisi vaikka heitellä palloa tai muuta aktiviteettia lisäksi. Ap
Villakoira kuulostaa passelilta, mutta pienissä seurakoirissa on varmasti muitakin sopivia rotuja. Olisikohan shetlanninlammaskoira tai mittelspiz sopivia? Ainakin fiksuja, seurallisia ja miellyttämishaluisia.
Jaksaako villakoira juosta? Lähteekö mielellään lenkille? Söpöjä ovat kyllä 🐕💕
Ei sellaista ole joka vaan kesällä lenkkejä kaipaisi. Kyllä sitä koiraa joituu kurakeleillä ja pakkasillakin ulkoiluttamaan kunnolla.