Mitä työterveydessä tehdään tai tehdäänkö mitään jos menen ja sanon
Että haluan laihtua mutta yksin en siihen pysty.
Kommentit (6)
Saat varmaan jotain neuvontaa ja pääset ehkä ravitsemusterapeutille. Mahdollisesti teillä on jotain ryhmiäkin, jos haluat sellaiseen. Voi olla, että otetaan jotain verikokeitakin.
Annetaan esitteitä kouraan, käsketään kiinnittää huomiota ruokavalioon ja kehotetaan liikkumaan enemmän.
Riippuu siitä, millaista työterveyshuoltoa työnantajasi maksaa. Jos huono tuuri käy, niin saat neuvon syödä vähemmän ja liikkua enemmän sekä neuvon hakeutua terveyskeskuksen painonhallintaryhmiin - jotka on päivällä, joten et kuitenkaan pysty osallistumaan niihin.
Meillä saa /sai pillerireseptin. Mitäs laihdutuspillereitä nykyisin on saatavilla vai joko ne on kaikki poistettu markkinoilta vaarallisina?
Riippuu siitäkin, miten paljon on ylipainoa ja onko jo lisäsairauksia. Saat varmaan täyden tuen laihdutukseen työterveyshuollosta.
Sinut varmaan laitetaan ravintoterapeutille, joka laatii kanssasi ruokavalion sinulle.