Mistä johtuu naisen alistuminen sängyssä? Evoluutio?
Olen 23 v nainen.
Olen huomannut kiihottuvani isoista lihaksikkaista miehistä. (Ja ei mikään Ronaldo vaan kunnon saliäijät kuten Hafþór Júlíus Björnsson). Kun kiihotun tästä, niin huomaan sängyssä ikäänkuin "antautuvani" miehelle niin, että hän saa tehdä minulle mitä haluaa.
Mietinkin, että liittyykö tämä jotenkin evoluutioon? Esim. Nainen alitajuntaisesti valitsee "paremman"" parittelukumppanin (vahva mies=alfa uros?) ja käyttäytyy siksi näin? Miehet taas tahtoo tällä tavalla käyttäytyvän naisen, koska se jotenkin pönkittää heidän egoaan?
Pohdin lähinnä siksi, että noin muuten olen aika tarkka siitä, että en tosiaan "alistu" mihinkään.
Kommentit (70)
Komeimman äijän valitseminen ei ole ihan sama kun alistuminen/passiivisuus sängyssä.
Komean miehen valitseminen ja alistuminen eivät tosiaan ole sama asia. Mutta kyllä minäkin tykkään olla sängyssä se pieni hoikka nainen, joka vikisee kun iso, viikinkileffojen komistusten näköinen mieheni vie. En ole elämässäni muuten alistuvaa sorttia, vaan todella monet tutut ja tuntemattomat ovat sanoneet, että minulla on hyvin voimakas auktoriteetti ja karisma. Minusta on silti ihanaa, että mies kantaa kassit, ojentaa kupin korkealta hyllystä ja on sängyssä itsevarma. Miehen kanssa siis osittain muutun prinsessaksi. :D N27
Vierailija kirjoitti:
Komean miehen valitseminen ja alistuminen eivät tosiaan ole sama asia. Mutta kyllä minäkin tykkään olla sängyssä se pieni hoikka nainen, joka vikisee kun iso, viikinkileffojen komistusten näköinen mieheni vie. En ole elämässäni muuten alistuvaa sorttia, vaan todella monet tutut ja tuntemattomat ovat sanoneet, että minulla on hyvin voimakas auktoriteetti ja karisma. Minusta on silti ihanaa, että mies kantaa kassit, ojentaa kupin korkealta hyllystä ja on sängyssä itsevarma. Miehen kanssa siis osittain muutun prinsessaksi. :D N27
Mutta miksi?
Lihaksikkaitten miehien valitseminen on selvästi evoluution kannalta tärkeää, koska vahva mies saa hankittua resursseja ja kykenee suojelemaan perhettään. Naiset luonnostaan tykkää alistua miehelleen.
Mielelläni alistun sängyssä omalle komealle ja viriilille miehelleni. Useimmiten mies on päällä ja minä alla ”mieheni armoilla”. Periaatteessa ja ihan käytännössä olen mieheni käytettävissä 24/7. Annan miehelleni aina seksiä, kun hänellä seisoo tai hänen tekee mieli rakastella. Normaalisti mies panee minua 3-8 kertaa aamulla, ja minä suostun siihen ilomielin. Mieheni on erittäin tyytyväinen. Tunnelma kotona on leppoisa ja sopuisa, kun molemmat ovat tyydytettyjä ja tyytyväisiä oloonsa.
En tiedä koska mä taas ajattelen päinvastoin. En todellakaa halua alistua sängyssä. Alistaa voisin kokeilla jos mies haluis.. Ja en todellakaan ottais mitään lihaskimppua. Hyi että liikaa lihaksia. N30
Tykkään olla alla. Mua vaan kiihottaa sen kun kun vahva mies tulee ja kellistää mut selälleni mua huomioiden ja penis pystyssä suudellen tulee makamaan päälle. Se miehen voima ja paino kiihottaa ja se miten hänestä huomaa miten se asento kun hän on vallassa kiihottaa myös häntä. Työnnöt tuntuu koko vartalolla ja miehen lantio hinkkaa mua klitan kohdalta. Pystyy suuteleen ja katsomaan häntä silmiin. Näkee nautinnon ja ihanaa kietoutua lähekkäin ja jäädä makoilemaan seksin jälkeen. Joskus hän taivuttaa mun kädet mun pään yläpuolelle jo ennen kuin tulee sisään ja pitelee kiinni koko seksin ajan. Sekin kiihottaa kun tuntuu että mies haluaa niin paljon ettei pysty hillitsemään. Ei liian kovaa tietenkään mutta sopivasti.
En tiedä. Minut yllätti, että pidän pienestä alistamisesta. Hiukan vain. IRL olen päättäväinen jne.
Alistaminen on siis vain leikki, se toki loppuisi jos tuntuisi pahalta ja pyytäisin.
Kyllä, haluan, että mies haluaa minua, otteet ovat määrätietoiset ja hän ottaa minut.
Tietysti tehdään toisillemme sitten kaikkea mahdollista kivaa ja molemmat nauttivat. En todellakaan ole siis passiivinen.
Hyvä kysymys.
Lihaskimpuista en tykkää. Ihan tavallisista dad bod-miehistä.
Mä huomaan alistuvani varsinkin silloin jos mies on sporttinen ja hänestä näkee jo päällepäin, että hänellä on hyvä stamina. Se kiihottaa ja suutelutaidot ja tekniikka esileikissä, kiihkeys, näykkimiset ja seinää vasten painamiset luo sen tietyn tunnelman ja odotuksen siitä että hänen allaan on ihana olla.
Onnen tyttö kirjoitti:
Normaalisti mies panee minua 3-8 kertaa aamulla, ja minä suostun siihen ilomielin.
3-8 kertaa aamulla? Ei taida töihin olla kiirettä teidän taloudessa?
Vierailija kirjoitti:
En tiedä. Minut yllätti, että pidän pienestä alistamisesta. Hiukan vain. IRL olen päättäväinen jne.
Alistaminen on siis vain leikki, se toki loppuisi jos tuntuisi pahalta ja pyytäisin.
Kyllä, haluan, että mies haluaa minua, otteet ovat määrätietoiset ja hän ottaa minut.
Tietysti tehdään toisillemme sitten kaikkea mahdollista kivaa ja molemmat nauttivat. En todellakaan ole siis passiivinen.
Hyvä kysymys.
Lihaskimpuista en tykkää. Ihan tavallisista dad bod-miehistä.
Yleensä silloin tuntee parhaiten sen miten paljon toinen haluaa kun alistuu pikkuisen. Se on vaan ihana tunne. Meillä mies nostaa mut syliin suorilta jaloilta ja suutelee, kantaa sänkyyn tai sohvalle ja tulee päälle.
Itse olen treenannut keskivartalon koko kesän , alkaa 24 kaljaa menemään per päivä, ihan kuin oikeilla viikingeillä. Alistuvaa naista tässä odotellaan?
Mun mielestä se on melki ihaninta naiseudessa tuntea kuinka oma mies haluaa ja himoitsee sua. Kuka siitä ei tykkäisi... Kai se johtuu ihan biologiasta ja hormoneista. Mies sanoo, että häntä kiihottaa se miten mä kuulemma tuijotan hänen vartaloa ja seisokkia. Monet miehet on vaan sellaisia, että tuppaavat olla dominoivia seksissä kun oikein tekee mieli. Minusta se on ihanaa kun hänen ilmeestä näkee jo mitä hän aikoo, ne sekunnit ilman kosketusta kun mies tulee luo, tarttuu kiinni ja miten kevyesti hän kaappaa mut syliin ja kantaa jonnekin rakastelemaan. Tai kun hän suutelee mun jalat veteliksi, taivun makaamaan ja hän peittelee mut vartalollaan allensa...
Nimenomaan biologiaa, evoluutiota ja testosteronia. Naiset yleensä tykkää miehistä joilla on karismaa, sopivasti voimaa ja maskuliinisuutta. Näin se vain menee. Ja ne miehet on monta kertaa kovin halukkaita ja dominoivia seksin suhteen.
Mä oon miettiny tota. Miksi minäkin tykkään siitä että mies vie. Tottahan nyt välillä vaihdetaan mutta silti se tuntuu niin hyvältä olla siellä alla. Jotenkin se vaan kiihottaa ja mies osaa rakastella silleen että lukee mua hyvin.
Mulla on joku alistumisfetissi just päättäväisille miehille - siis vain seksin osalla. Kun näenkin sellaisen seisovan peniksen oon ihan sulaa vahaa. Jotenkin niin maskuliininen näky sellainen vaativana ja uhkaavana jököttävä kunnon kulli. Silloin tuntuu, että on antauduttava ja annettava miehen purkaa himonsa. Varmaan joku tästä(kin) ärsyyntyy, mutta itse tykkään olla se heikompi ja toisen armoilla sängyssä.
43rva
Biologia. Monet naiset fanittavat murhaajiakin, koska heillä on väkivaltapotentiaalia. Ei haittaa vaikka välillä pahoinpitelisivät kunhan vaan suojelevat samalla muilta.
Jos joku ihmettelee, miksi on niin paljon väkivaltaisia miehiä ja miksi väkivaltageenit eivät katoa ihmisen perimästä, niin se johtuu siitä, että (liian) monet naiset antavat väkivaltaisille miehille pillua.
Minulla on myös sama. Tykkään olla miehen ”käytettävissä”. Kun mies saa minut tarpeeksi kiimaan, niin olisin kyllä valmis ihan mihin vain mitä mies haluaisi.
Mutta minulla se ei rajoitu vain sänkyyn. Olen vahva ja määrätietoinen nainen, mutta silti minulta lyö jalat veteläksi eniten se kun mies muutenkin ottaa roolia ja on mies niin että voin olla nainen. Vaikea selittää, en tarkoita että mies jyräisi tai ei kuuntelisi mielipiteitäni, mutta kuitenkin että mies kantaa vastuuta ja tavallaan johtaa hommaa.
Olin aiemmin suhteessa ”liian” heikon miehen kanssa, nyt suhteessa vahvemman miehen kanssa ja tunnen oloni paljon paremmaksi.
Niin sängyssä sukupuolisuus korostuu, koska siitähän heteroseksuaalisuudessa on kyse. Koska mies on stereotyyppisesti vahva ja dominoiva niin nainen on stereotyyppisesti heikko ja alistuva. Sängyssä näitä rooleja usein korostetaan ja se juuri aiheuttaa kiihotusta.
Toisaalta voi olla ihan evoluutiokin että jos mies on vahva ja dominoiva ja haluaa seksia niin helpommalla on päässyt kun on halunnut tulla vahvan ja dominoivan vahvasti dominoimaksi.
Anyone?