Esimies ei johda eikä ohjaa. Hokee vaan että " käyttäkää nyt omaakin järkeenne".
Ja ollaan ois täysin suorittavalla tasolla työ; cafe/ravintolan blokkaus, siistiminen,pihakalusteet,tuhkakupit jne.
Työvuorot on tehty ja kirjattu ehkä vuonna 1999 eikä mitään kunnollisia tehtävänkuvauksia tai työnjakoa vaan ole tehty.
En tajua tuota esimiehen asennetta! Koen sen niin , ettei häntä edes kiinnosta miten meillä siellä menee eikä sitä kiinnosta, miltä joku takapihan terassi näyttää, kun kukaan ei järjestele kalusteita,tyhjennä tuhkiksia tai roskiksia säännöllisesti. Ainoastaan kauheen huudon jälkeen ja satunnaisesti. Kun se ei ole kenenkään tehtävä niin eipä sinne sitten ole kukaan juuri mennytkään.
Samoin kaikki ylityöt pitäisi itten itse osata"joustaa" eli jotenkin saada takaisin. Niin miten muka??
Tästä kaikesta epäselyydestä seuraa vaan pikku riitoja ja kähinää, kun joku on taas jättänyt jotain tekemättä.
Niin miksi esimies ei voisi jakaa kaikile omat vastuuut ja tehtävät,jotka pitää aina x vuorossa tehdä?? Kun ei se viitsi. Ken sen muutenkin vähättelevänä ja alentuvana kun vaan hokee että "aikuiset ihmiset koittakaa nyt ajatella"
Olen jo vanhempaa ikäluokkaa ja olen tön aatellut niin, että ei ole minun asiani jakaa eikä suunnitella työtehtäviä. Jos pomo ei saa hommaa pelittämään tämän paremmin niin antaa olla sitten.
Selkeet laiminlyönnit ja turhat riidat harmittaa mutta yritän ajatella, että ei ole mun ongelma.
Olen kyllä tallennellut kaikenlaista, ihan suoria pyyntöjä että töitä ohjattaisiin. Vastaus aina se sama.
Näitä ajattelin syksymmällä laitella ylöspäin menemään. Samalla kun sanon itseni irti.
Kommentit (25)
Miksi ette käytä omaa järkeänne kun teillä on ne vapaat kädet annettu?! :D
Monenko sivun manuaali pitäisi kirjoittaa, että selviäisitte tuhkisten ja roskisten tyhjentämisestä, jne...?
Mikä siinä itsenäisessä toimisessa sitten on niin vaikeaa, että tarvitse lapsenvahtia? Sovitte keskennänne ne pelisäännöt, kun teillä se vapaus on.
Vierailija kirjoitti:
Ajattelusta ei makseta.
Miten niin ei makseta, jos se tapahtuu työajalla?
Mimmosta porukkaa siellä on töissä jos eivät osaa itse ajatella?
Äiti tuu auttamaan...tuhkakuppi on täysi.
Äit tuu auttamaan...tuolit on ihan sekaisin.
Äiti tuu auttaman...roskis on täynnä.
Äit tuu auttamaan...pöydät on täynnä laseja.
Äiti tuu auttamaan...
Vierailija kirjoitti:
Ajattelusta ei makseta.
Kyllä se aikuisten maailmassa sisältyy ihan palkkaan.
Kanalauma asialla niin tota se on.
Meillä on jokaiselle joka päivälle työlista.
Sen mukaan on helppo hoitaa työt, ei ainakaan unohda tehdä jotain, kun ne ovat merkitty teko järjestykseen.
Hyvä homma!
Tykkäsin eritoten tästä rivistä:
Näitä ajattelin syksymmällä laitella ylöspäin menemään. Samalla kun sanon itseni irti.
Sä haluat omat hommat, mutta kun töissä ei ole "omia" hommia. Et ole tiimityöntekijä ja itse potkisin sinut pellolle. H*ETI.
Sinkkumies
Luin aloituksesi pari kertaa kun mietin missä ongelmanne on.
Vinkkinä sinulle antaisin että sen sijaan että kerrot esimiehelle että haluat ohjaamista ja johtamista niin kerro tarkemmin ne konkreettiset ongelma-asiat. Jos ongelma on lusmu työkaveri joka ei tyhjennä roskiksia eikä tuhkakuppeja, etkä halua tehdä lusmun työkaverin osuutta töistä omien töiden lisäksi niin kerro se. Anna esimiehen ratkaista konkreettinen ongelma. Jäykkä työnjako ei kyllä välttämättä korjaa ongelmaa vaan muuttaa sen muotoa.
Myös työkavereiden kanssa voi suoraan kommunikoida, jokaisen työnjaon ei tarvitse mennä esimiehen kautta.
Itse tykkään enemmän yhteistyöstä ja ryhmän tavoitteista ja vasta niistä johdetuista omista tavoitteista. Mutta mulla on tosi aktiivisia työkavereita jotka tekevät vähintään oman osansa.
Ja ollaan ois täysin suorittavalla tasolla työ; cafe/ravintolan blokkaus, siistiminen,pihakalusteet,tuhkakupit jne...Kun se ei ole kenenkään tehtävä niin eipä sinne sitten ole kukaan juuri mennytkään.
Te olette siellä töissä, se on teidän tehtävä...
Teidän tehtäviin kuuluu pihakalusteet ja siistiminen, mutta kuitenkin koette että takaterassin pihakalusteiden siistiminen ei kuulu teille :D
Esimies on selkeäsi ohjeistanut teitä käyttämään järkeänne ja se on teidän tehvänne. Mikä siinä on niin vaikeaa?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ajattelusta ei makseta.
Kyllä se aikuisten maailmassa sisältyy ihan palkkaan.
Näille tekisi hyvää tosiaankin hakea uuteen työpaikkaan, kun lupaa työnhaussa olevansa sitä ja tätä ja oikein ajattelevainen ;)
Sitten kun ollaan töissä, niin sitten ei enää muistetakaan ajatella ja unohtuu ihan kaikki, että mitä sitä tulikaan luvattua työhaastattelussa.
Sinkkumies
Onneksi tämä on vanhempien ihmisten sairaus ja poistuu pikkuhiljaa työelämästä.
Ymmärrän hyvin aloittajaa. Koska on kyse suorittavan tason tehtävistä, erityistä luovuutta ja "yhteistä ongelmanratkaisua" tehtävien hoitaminen ei vaadi. On aivan turhaa energian tuhlausta neuvotella jatkuvasti vaihtuvien työkavereiden kanssa siitä, "kuka tänään tyhjentää tuhkakupit ja missä vaiheessa päivää." Jos nuo kuviot olisi kerran hyvin mietitty, voisi energiaa käyttää asiakkaiden kohtaamiseen, yllättävien ongelmien ratkomiseen ja joka toiminnan kehittämiseen. Toimintaa on vaikea lähteä kehittämään, jos peruhommat pitää joka päivä sopia uudelleen ja uudelleen.
Nyt kohta joku sanoo, että miksei voi vaan tehdä, miksi täytyy neuvotella. No siksi, että yksi ihminen tuskin ehtii hoitaa ihan kaikkea, ja siksi, että työtehtävät täytyy jakaa tasapuolisesti työssä, jossa etenemismahdollisuuksia ei ole, ja työ on nimenomaan Sinkkumiehen mainostamaa tiimipelaamista. Kaikkien on siis osallistuttava.
Vierailija kirjoitti:
Esimies on selkeäsi ohjeistanut teitä käyttämään järkeänne ja se on teidän tehvänne. Mikä siinä on niin vaikeaa?
Ap vei kaksi kuppia enemmän kuin työkaverinsa. Sehän se on kun on hiekkaa kupeissa.
Sinkkumies
Vierailija kirjoitti:
Teidän tehtäviin kuuluu pihakalusteet ja siistiminen, mutta kuitenkin koette että takaterassin pihakalusteiden siistiminen ei kuulu teille :D
Mulla nousee aina karvat nousee pystyyn tällaisten "työntekijöiden" kanssa.
Katsos, kun työtehtävät lukee listassa, niin sen jälkeenhän niitä aivoja ei tarvitse käyttää enää ollenkaan. Voi vaan todeta, että kun paskat on terassilla, että ei lukenut listassa siivota paskoja.
Sinkkumies
Nou can doo, työaikana ei omat aivot ole käytössä.
Ihanteellinen pomo. Antaa vapauden tehdä omia päätöksiä.
Mikä työssäsi on vaikeaa, ettet pysty tekemään niin kuin itse haluat?