Rahaongelmat; velkojen yhdistely, asumistuki, yms - APUA
Olin pitkään täysin varma, että haluan kuolla. Olin jo suunnitellut tappavani itseni vuosien taistelun jälkeen. Päätin viimeisimpinä aikoina, että otan niin paljon lainaa kuin saan irti (4500e) ja teen kaiken mitä ikinä keksisin haluavani tehdä. En ole varma uskooko tätä kukaan, mutta edelleen noita asioita tehdessäni, olin varma, että lopussa tapan itseni.
Sitten kuitenkin jouduin onnettomuuteen ja lähes menetin henkeni. Sen jälkeen elämäni muuttui täysin; yhtäkkiä näen asiat täysin eri tavalla. Psykiatrini selitti tätä niin, että masentuneen ja erityisesti traumaperäisestä stressireaktiosta kärsivän elimistön pakene tai taistele- hermosto on koko ajan vääristyneessä tilassa, ja joissain harvoissa tapahtumissa tällainen tapahtuma saattaa tehdä tuohon vääristymään muutoksen; iso järkytys, jonka jälkeen elimistö lähteekin kohti normaalitilaa. Tämä kuulostaa järkevältä omassa tilanteessani. Voi olla, että selitin asian väärin. Itse en näihin ole kovasti perehtynyt.
Joka tapauksesa. Arvaatte varmaan miten tuon 4500e sain kasaan? Pikavippiä pikavipin perään. Kulut ovat järkyttävät, enkä mitenkään selviä niistä.
Olen opiskelija ja osan saan maksettua pois opintolainasta. Se ei kuitenkaan pelasta tilannettani. Aion nyt heti alkaa hakemaan kokoaikaista työtä ja löydän varmasti töitä vähintäänkin siivoojana. Siltikään rahat eivät yksinkertaisesti riitä. En juo enkä polta, en ostele mitään, mutta maksuja on niin valtavasti kuukausittain...
Kysymykseni ovat seuraavat:
1. jos teen muutaman kuukauden töitä kokoaikaisesti, saanko nostaa näiltä kuukausilta asumistuen, kun loppuvuoden olen töissä vain osa-aikaisesti ja täysipäiväinen opiskelija? Keväällä en ole tehnyt töitä ollenkaan.
2. onko minun mahdollista saada 4000-5000e suuruinen laina jostain jos hakiessa olen kokoaikainen työntekijä, bruttotuloilla n. 1700e/kk?
Itse haluaisin ratkaista tilanteen tekemällä koko- ja osa-aikaista työtä kunnes velka on maksettu, mutta lähipiiri ja psykiatri ovat ehdottomasti tätä vastaan - kun se elämänilon alku on vihdoin saatu sytytettyä, ei ole mitään järkeä ylirasittaa itseäni ja palata takaisin entiseen. Ymmärrän tämän itsekin, mutta tällä hetkellä raha-asiat stressaavat enemmän kuin mikään... Ja tosiaan, syksyllä tekisin osa-aikaisesti töitä saadakseni yhdistelylainan maksettua, loput maksaisin kevään opintolainasta.
Joku varmaan kysyy, jos lähipiiristä saisin apua. Valitettavasti sitä mahdollisuutta ei ole, moni haluaisi auttaa, mutta omien rahaongelmiensa takia eivät voi.
Luottotietoni ovat kunnossa.
Kiitos kaikille jotka vastaatte edes jotain, haluan todella selvitä tästä ja nähdä mitä elämä voi vielä minulle tarjota.
Kommentit (3)
Sain asumistuen osalta selvyyden asiaan - koska teen töitä vain muutaman kuukauden, saan asumistuen normaalisti myös näiltä kuukausilta. Loppuvuonna pitää katsoa, etteivät tulorajat mene yli.
Lainojen yhdistelyn osalta kaipaan vielä neuvoja. :)
-ap
Lainapääoma ei ole mikään mieletön. Pikavippien korot tietysti ovat korot. Mitenköhän kuukausimaksut ovat yhteensä niin suuret, tai kuinka suuret ne ovat?
Jos olet töissä, niin luulisi olevan mahdollista saada lyhennykset hoidetuiksi. Tai sitten saada lainaa esim. jostain Bank Norwegianilta selvästi pikavippejä alemmalla korolla (jos ei normipankista saa) ja maksaa sillä lainalla ne pikavipit pois.
Toki voit hakea myös velkajärjestelyyn ja velkaneuvontaan nyt ainakin.
Takaisin ylös.