Ovatko antibiootit turhia virtsatieinfektiossa?
Sehän tulee yli puolelle naisista. Tuskinpa puolet kaikista naisista kuitenkaan kuoli infektioon ennen antibioottien keksimistä?
Kommentit (3)
Leviää kyllä munuaisiin jos ei hoida.
Itse kärsin kroonisista tulehduksista ja yhtä tulehdusta hoidin itse juomalla ihan älyttömästi. Kuukauden päästä oli munuaistulehdus. Ja veikkaan että jos en sitä olisi hoitanut niin en tässä olisi.
Ennen antibioottia ja penisiliiniä ei ihmiset olleetkaan kovin pitkäikäisiä.
Ei ole turhia. Minulle niita infektioita tulee herkasti ja ovat aina aggressivisia. Britteihin muutettuani jouduin aluksi vankaamaan GP:n kanssa siita, miten se ei mene ohi pelkastaan karpalomehua juomalla... Uskoi sitten. Inhottaa syoda antibiootteja, ja onhan niissa resistenssiriski. Siksi yritan kaikin mahdollisin keinoin ennaltaehkaista infektioita, mutta aina se ei vain riita.
Eivät ole turhia. Infektio voi hoitamattomana levitä munuaisaltaisiin. Nykyisin määrätään kolmen päivän kuuri.