Morsian sanoi, ettei hänen polttareidensa takia saa kukaan mennä vararikkoon
Maksimi kuulemma 5 euroa / henkilö. Sillä saa kuulemma syötyä jäätelöt puistossa tai pullakahvit huoltiksella. Kuulemma rittää. Tai sitten haetaan pari perhepizzaa ja iso limupullo kaupan puolelta ja syödään jossain puistossa. Parempia edullisia ehdotuksia? Morsian on luontoihminen ja ajattelee ekologisesti, joten jotain siihen liittyvää. Mikä olisi ilmaista tai melkein ilmaista muu kuin metsäretki?
Kommentit (19)
Olisko kellään teistä kotona saunaa. Perinteinen morsiussauna vihtoineen ja teette itse hemmotteluhoitoja morsmaikulle.
Puistosuunnistus, jossa rasteilla tehtävä morsmaikulle.
Tuo pyöräretki on hyvä.
Täytyy antaa tunnustus morsiammelle, jolla on järki tallella.
Puistoon jotain tehtävärataa tai jos se ei ole hänen juttunsa, niin yhdessäoloa vaikka petankkia tai vastaavaa pelaten ja syöden sekä juoden. Saunaan sen jälkeen?
Haette pussin sipsejä ja niin paljon kyykkyviiniä kuin budjetti antaa myöden.
Vautsi. Kuulostaa ihan mahtavalta tuollainen. Mies joutui perumaan kaverinsa polttareihin osallistumisen, sillä hinta nousi 250€/hlö.
Kuulostaa ihanalta tuo ystäväsi ajatus. Vietetään yhdessä aikaa ilman mitään kummempaa.
Pyöräily, saunominen ja itsetehdyt hemmotteluhoidot kuulostavat kivalta lisältä tuohon.
Järjestätte kivan tyttöjen illan jonkun kotona. Hommaatte tuon budjetin puitteissa jotain syötävää ja teette edullisia hemmotteluhoitoja, itse tehtyjä kasvonaamioita ym. Ruokakin kannattaa tuolla budjetilla laittaa itse eikä turvautua valmisruokaan. Keksikää ohjelmanumeroita, jotka toteutetaan luovuudella eikä rahalla, esimerkiksi vanha kunnon pullonpyöritys voisi olla hauska tapa muistella hurjia nuoruusaikoja. Mahdolliset alkoholipitoiset juomat voi jokainen itse hankkia, siihen budjetti ei veny.
Hieman kireältä budjetti kuulostaa, mutta ehkäpä morsian tietää lähipiirissään olevan ihmisiä, joilla on rahasta tiukkaa, ja haluaa kaikkien voivan osallistua. Huomaavaista häneltä, kunnioittakaa morsiamen toivetta. Jos polttareiden osallistujissa on hyvissä varoissa olevia ihmisiä ja voitte puhua avoimesti, kenties varakkaat voivat halutessaan osallistua isommalla summalla, jotta morsiamelle saadaan jotain erityistä.
No tuolla budjetilla ei kukaan pääse edes paikalle :D
Tehkää joku , että puetaan kerjäläiseksi ja sitten taistelee reviiriltä pois muut ja sitten juhlitte hänen kerjäämillä rahoilla.
Oletteko jotain 20-vuotiaita, kun budjetti on noin pieni? Viisi euroa on yhtä äärimmäistä kuin 250 euroakin ja vaikeuttaa polttarien järjestämistä
Naiset on nynneröitä. Miehet ovat tuhmempia strippareineen yms. Naiset on typerän kunnollisia ja tylsiä. Mutta miehille tietysti hyvä ettei oma muija sekoile
Morsiamella on hyvä periaate, polttareihin menee yleensä aivan liikaa rahaa. Mutta 5e? Miksei edes kymppiä?
Montako henkeä on tulossa? Ehdottaisin piknikkiä puistossa tms. Tarjoaisin vaikka itse skumpat budjetin ulkopuolelta, se tuskin on morsiamelle ongelma. Ystäväni polttareissa yhtenä ohjelmanumerona oli palapelin kokoaminen. Oli siis tehty vanhasta ryhmäkuvasta iso palapeli, palat oli piilotettu ympäristöön ja morsian etsi niitä vihjeiden perusteella. Piilopaikkoina oli mm. kaason vanha olkalaukku, mistä vihjeenä oli joku tyyliin täältä löytyi myös taskumatti Apulannan keikalla Ruisrockissa vuonna 2001.
Jos lähtisitte terassille istumaan tavallisena vapaailtana, niin siinäkin menisi enemmän kuin viisi euroa, miksi polttareihin pitää laittaa tuommoinen naurettava lastenkutsuhintaraja?
Itsekkin toivoin minibudjetin polttareita taisi olla 20€ per naama ja sillä käytiin lasersotaa pelaamassa ja sitten istuttiin puistossa piknikillä missä oli itse tehtyjä eväitä, viiniä ja musaa ja kivaa oli!
Vierailija kirjoitti:
Itsekkin toivoin minibudjetin polttareita taisi olla 20€ per naama ja sillä käytiin lasersotaa pelaamassa ja sitten istuttiin puistossa piknikillä missä oli itse tehtyjä eväitä, viiniä ja musaa ja kivaa oli!
20 euroa on ihan ok summa.
eikö naisilla ole kulttuuria, että rikkaammat antaa enemmän rahaa, jotta juhlat sujuisi? Esim. itse olen ollut muutaman rikkaan kanssa viettämässä polttareita ja noin tonnin kuluista maksoin 50 euroa kuten neljä muuta ja yksi kuittasi 800 euroa.
Jännä juttu, että oma kihloissa ollut kaverini sanoi samaa, kun puhuttiin nykypolttareiden aivan järkyttävistä budjeteista. Hän ei kuulemma halunnut, että kukaan hänen kaverinsa joutuu maksamaan kovia summia - riittää vaan jos vietetään aikaa yhdessä. No kappas, sitten kun tulikin naisen omien polttareiden aika, niin ilmoille lenteli ehdotuksia bändien keikoista, matkoista Tallinnaan, kylpylöistä ja muista. Nehän eivät mitään maksa!
Okei, ei liittynyt suoraan aiheeseen. Ovatko polttarit kesällä? Montako ihmistä teillä on tulossa? Tekisin suunnitelmat A ja B säävarauksella, jolloin olisitte joko julkisilla paikoilla, esim. puistossa piknikillä, tai jonkun kotona. Ruoat pitkälti itse tehtyinä. Panostaisin myös ohjelmanumeroihin, joihin ei kulu rahaa. Tällaisia ovat esim.
- tietovisa morsiamesta osallistujien kesken
- sulhaselta kysytyt kysymykset, joihin morsiamen tulee tietää vastaus
- helpot urheilukilpailut joukkueittain
- jokainen tuo juhliin jonkin jämäalkoholin kotoaan, ja niistä tulee työstää drinkit
- saunominen
Uhkapeli ei sitten vissiin kuulu polttareiden ohjelmaan.
Lähes kaikissa polttareissa joissa olen ollut tuolla kerätyllä rahapotilla on maksettu lähinnä morsiamen kulut ja joku mahdollinen ohjelmanumero mutta sen lisäksi sitten olemme kukin maksaneet omia ruokiamme ja juomiamme pitkin päivää.
Minulla oli myös omissa polttareissani ensimmäinen ja ainoa sääntö se, että kulut eivät saa olla niin suuria että sen takia kukaan joutuisi jättämään väliin. Olimme nuoria ja porukassa oli useita opiskelijoita tai työttömiä. Mahtavat polttarit tuli silti ja mikä tärkeintä: upealla porukalla jossa kaikki pääsivät mukaan!
Hyödyntäkää mahdollisia tuttavianne, voisiko joku vetää humoristisen oppitunnin jossain taitamassaan asiassa? Keksikää mielikuvituksellinen teema ja morsiammelle sen mukaisia tehtäviä ja haasteita.
Pyöräilkää pitkin kaupunkia joissain morsiamelle/perheelle merkityksellisissä paikoissa, pääosin eväät mukaan mutta pysähdytte johonkin kivaan paikkaan jätskille?