Lue keskustelun säännöt.
Yksinäinen 6-vuotias
01.06.2018 |
Lapseni tuntee itsensä yksinäiseksi vapaa-ajalla. Päiväkodissa kyllä kaveri löytyy aina leikkeihin. Naapurustossa ei asu sopivan ikäisiä lapsia. Olemme kutsuneet välillä päiväkodista kaveria leikkimään, mutta vastakutsuja tulee todella harvoin.
Haluaisinkin tietää, että mikä on ns. normaali määrä kaveeraamista vapaa-ajalla tuon ikäisillä? Arki on niin kiireistä ja väsyttävää, ettei aina ehdi/jaksa kutsua lapselle kavereita.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kun lapsi on päiväkodissa päivät ja jos sillä on vielä joku harrastuskin, niin eipä siinä voi 6-vuotiaalle jäädä hirveästi "vapaa-aikaa". Ei ainakaan arki-iltoina. Viikonloppuisin luulisi, että aikaa vietetään perheen kanssa.
Ja sitten kun lapset ovat koulussa, ne alkavat olla mielestäni vähän vastuussa itse kavereistaan. Kouluikäisille eivät vanhemmat enää järjestä seuraa.
Kokeeko lapsesi, että hän on yksinäinen vai epäiletkö vain itse, että lapsella jostain syystä pitäisi olla nykyistä enemmän kavereita?