Yt- neuvottelut työpaikan toiminnan uudelleen järjestämiseksi - onko syytä pelätä irtisanomisia?
Pomot on vaiteliaita eikä kukaan kerro tarkemmin, selviää sit parin viikon päästä mut kertokaahan seuraako tällaisesta yleensä irtisanomisia?
Kommentit (12)
Laitonta kertoa mitään ennen kuin neuvottelut on käyty. Toki voidaan myös ilmoittaa, että duunit on vuorotyötä jatkossa ja että 8-16 sopparit loppuu. Jos ei käy saa potkut.
Joillakin aloilla just kesä on hiljaisinta aikaa.
Sama rajoite voi olla toiselle erilainen kuin toiselle.
Jos otetaan sellainen sairaus, joka lievenee tai pysyy aisoisssa hyvällä hoidolla ja sillä, että siihen on varaa satsata rahaa, että se on paremmin hallittavissa.
Voit mennä kalliisiin hoitohin, matkustella vaikka ulkomaille lämpimään hoitamaan itseään jne.
Myös jos muut perusasiat ovat kunnossa ja niistä ei tarvitse normaalia enempää huolehtia niin ihmiselle jää energiaa paljon enemmän, sairaudesta huolimatta.
Mutta sama sairaus köyhänä kun rahat riittää vain välttämättömään perushoitoon ja ulkomaille ei ole edes haaveilemista. Jne.
Jos myös muut asiat ovat stressaavia ja elät koko ajan epävarmuudessa toimeentulon suhteen, niin se vaikuttaa myös jaksamiseen ja usein stressi pahentaa joitakin sairauksia.
Stressittömässä elämäntilanteessa jotkut sairaudet "voivat" paremmin kuin hyvin stressaavassa.
Ikä ja mennyt työelämä myös vaikuttaa, jos on kaksi ihmistä, toinen kolmekymppinen ja ollut kevyessä työssä ja toinen yli viisikymppinen ja ollut raskaassa työssä.
Eli rajoitteet ovat samat, mutta ihmisten olosuhteet ovat eri ja se myös pitää ottaa huomioon.
Jos ovat vaiteliaita niin kyllä. Jos olisi vain uudelleenjärjestely ilman vähennyksiä, niin "otetaan kaikki heti alusta mukaan suunnittelemaan".
Mikä ala?
Tiedätkö miten yrityksellä menee?
Irtisanomisia luvassa, luultavasti ihan merkittävästi.
Mulla on käynyt järjetön munkki kerran noissa yyteeissä. Olin muutenkin vaihtamassa duunia, mutta en omalle työnantajalle sitä kertonut, koska se ei ollut ajankohtaista. Olin työturvallisuusspede muiden duunien ohella ja mulla oli kehitysraportti kesken. Sit pamahti yyteet puskista. Ihmiset alko sekoilee ja panikoimaan. Mä en tätä tiennyt.
Mulle yks duunikaveri sano sillo, että sua ei voida skodii veke ton sun työturvraportin takia. Olin ai miks. Ei vaan voi, koska se paperi koskee työturvallisuutta jne... No en ymmärtänyt mikä juttu se oli, mutta totta se oli.. Mulle se pomo sano että otatko irtisanomsipaketin 6kk liksan nyt heti tililles. Se halus musta eroon tolla tyylillä ja ku mulla oli iso liksa ja seuraavalle ei makseta samaa. Se mun hiljanen hymy sisällä, kun nauroin äijän edessä kippurassa. Sit avasin suuni. Joo otan mä. Enkä mä kertonut sille et mulla on jo toinen duuni mikä on varma. Otin työtodistuksen mikä oli rustattu valmiiksi. Kättelin äijän ja toivotin hyvää elämää. Soitin uuteen paikkaan, että voisin aikaistaa tuloani. Aloitan kuukauden päästä.. Asia selvä, tervetuloa.
Töitä optimoidaan ja tilalle otetaan tarvittava määrä 9 eurolaisia.
Meillä ainakin ilmoitettiin yt-neuvotteluista ilmoitettaessa että valitettavasti myös irtisanomisilta ei voida välttyä. Eikö teille sitten ole pidetty mitään etukäteisbriiffiä?
Joo