Miks salkkareissa osa IV
Edellinen ketju lukittiin taas, ilmeisesti palsta on ottanut käytäntöön sen että kun ketju on tarpeeksi pitkä, se lukitaan. Jatketaan täällä!
Kommentit (114)
Minusta Sannin ja Talen suhteen alku oli kivaa katsottavaa, koska olivat ns mokaileva nörttipoika ja kaunis ja suosittu uusi tyttö.
Kallen käytös on siinäkin mielessä ihmeellistä, että hirveät deittisovellushoidot kyllä kelpaavat, eikä suuremmin ajattele kumppaninsa loukkaamista touhuissaan, mutta torjui kuitenkin tasokkaan eksänsä, koska ei halunnut loukata uutta kumppaniaan. Ehkä kyse oli siitä, että eksään liittyi niin paljon tunteita ja on tuollaisten deittisovellushoitojen yläpuolella, mutta deittisovellushoitoihin taas ei liity yhtään mitään.
Kohta alkaa jakso. Toivottavasti olisi taas live-seurantaa.
Yhen jakson nimihän on "Kalle ja kirvelevä omatunto" eli olisko ennemminki tippuri tms?
Kalle kyllä ihan turhaan kiukuttelee Kososen työesteisä. Itsekkin on ammatissa jossa hälytys tai ylityö voi tulla milloin tahansa.
Seuraavaksi varmaan Kalle paljastuukin sitten varmaan valelääkäriksi tai kieroksi juonittelijaksi. Kun kerran hahmo on jo pilattu tai muutettu hyvin erilaiseksi niin mitä tahansa epäuskottavaa voi tapahtua kirsikkana kakun päällä. Sarjassa on niin paljon kieroja juonittelevia pahoja jne. hahmoja, että miksi niitä harvoja ei- tuollaisia on täytynyt pilata. Mutta eihän "pahoja" hahmoja oikein voi pilata kun ovat jo perusluonteeltaan "pilalla".
Eikö Lolan ja Evan pitänyt olla kavereita? Miksi eivät enää hengaa yhdessä?
Mua alkaa kyllästyttää nämä pettämis ja epärehellisyys kuviot jo, näitä ollut nyt ihan liikaa. Pietari.. Tale... nyt Kalle. Oksettavaa touhua.
Onko Ulla ikinä ollut missään töissä?
Vierailija kirjoitti:
Mua alkaa kyllästyttää nämä pettämis ja epärehellisyys kuviot jo, näitä ollut nyt ihan liikaa. Pietari.. Tale... nyt Kalle. Oksettavaa touhua.
Jep, eikö voisi tulla uusia juonikuvioita?
Vierailija kirjoitti:
Onko Ulla ikinä ollut missään töissä?
Talotaikureissa ja Ismon kaupalla?
Vierailija kirjoitti:
Onko Ulla ikinä ollut missään töissä?
Olihan ne Sepon kanssa kauppiaita ja talkkareita
Vierailija kirjoitti:
Onko Ulla ikinä ollut missään töissä?
Sepon kanssa pyörittivät huoltofirmaa.
Eikö Pietaria yhtään kaduta kuinka kohteli Evaa? Tai eikö Lola ole pahoillaan Evan puolesta?
Onkohan Tale ihan oikeasti tuolla töissä vai huijaako se vaan? Kantelee pelkkää kopiopaperia kotiin ja pihalla. Tai sitten on töissä osa-aikaisesti ja loput ajasta Tiinan luona.
Vierailija kirjoitti:
Onkohan Tale ihan oikeasti tuolla töissä vai huijaako se vaan? Kantelee pelkkää kopiopaperia kotiin ja pihalla. Tai sitten on töissä osa-aikaisesti ja loput ajasta Tiinan luona.
Mä uskon, ettei Tale töissä ole. Jälkeen kerran pidetään katselijoita tyhmänä ja oli vaan hyvä arvaus Talelta. Huomasi yöllä Sannin epäluuloisuuden.
No ni. Taas tallukka pääsee kuin koira veräjästä ja Haukkala saa nenilleen. Kauankohan tätä juonikuviota vielä kestää...
Loppuklipin perusteella oletan Monican puhuvan Jiristä. Voi toivottavasti heistä tulee pari. Ärsyttää, kun sarjassa ei ole yhtään onnellista pariskuntaa (Ullan ja Gunnarin lisäksi), olisi ihanaa saada joku kiva pari, jonka kuvioihim ei tarvitsisi sotkea yhtään mitään. Kuvitteleeko käsikirjoittajat, että katsojat tykkää kaikesta juonittelusta, pettämisestä ja kaikesta muusta inhottavasta, onko onnellinen pari muka jotenkin tylsää? Olis kiva, et Salkkareissa olis pitkästä aikaa jotain onnellistakin. Ja vielä tärkeämpää - hauskoja kohtauksia. Jutan ja Ismon toilailut olivat viihdyttävää seurattavaa, kuten myös Dahlian sutkautukset. Sellaista lisää.
Vanhat ystävyyssuhteet näyttää unohtuvat helposti käsikirjoittajilta. Lola ja Eva, Peppi ja Jiri.
Ilta-Sanomien TV-lehden juonipaljastusten perusteella Kalle sitten onnistuu kuin onnistuukin hankkimaan sukupuolitaudin. Lehdessä sanottiin jotain tyyliin, että siivoojalla on Kallelle kamalia uutisia. Toivottavasti ei nyt sentään se pahin. Hirveä stereotyyppinen klisee olisi.