kuinka usein laitat huulirasvaa?
Kommentit (21)
Vähän väliä. Mutta mulla onkin huuliherpes, joka jostain syystä aktivoituu herkästi, jos huulet ovat yhtään rohtuneet.
Aamulla hampaidenpesun jälkeen ja illalla nukkumaan mennessä. Yleensä ei päivällä tarvitse, ellei ole oikein kuivat huulet.
Nykyään en ikinä. Jos huulet on kovin kuivat, sipaisen niille samaa hajutonta käsirasvaa kun rasvaan käsiä, näin käy muutaman kerran vuodessa. Olin lukiovuosina pahassa huulirasvakoukussa ja siitä oli suht työläs päästä eroon.
N. 2 krt päivässä, nyt pitäs laittaa kanssa.
En juuri koskaan. Vaseliinia jos esim flunssan takia on rohtuneet huulet.
Huulet rohtuu ilman rasvaamista vain jos on totuttanut itsensä siihen rasvaan.
Vierailija kirjoitti:
Minne?
Niin juuri. Onneksi se ei kuitenkaan kysynyt että kuinka usein PANET huulirasvaa.
Mä inhoan huulirasvaa, joten jos joskus talvella on ihan pakko laittaa, niin laitan sitten reilusti yöksi. Onneks tarve on ehkä pari kertaa vuodessa.
Vierailija kirjoitti:
En juuri koskaan. Vaseliinia jos esim flunssan takia on rohtuneet huulet.
Huulet rohtuu ilman rasvaamista vain jos on totuttanut itsensä siihen rasvaan.
Mäkin oon pohtinut että mitähän kävisi jos jättäisin huulet rasvaamatta. Tai kädet rasvaamatta. Tai hampaat pesemättä. Onkohan tottumiskysymys?
Joka ilta suihkun ja hampaidenpesun jälkeen, ovat silloin kuivat.
Jos huulet on kuivat ja rohtuneet niin useita kertoja päivässä, jos ei niin yleensä vaan iltaisin nukkumaanmennessä tai joskus en silloinkaan.
Joskus viime kesänä oli huulet kuivat ja pistin, sitten tuntui että koko ajan olisi saanut olla laittamassa. Puoli puikkoa meni ennen kuin päätin lopettaa kokonaan, pari päivää oli huulet huonossa kunnossa mutta sitten palasivat normaaleiksi. En tule enää käyttämään kuin pakon alla.
Talvisin ehkä pari kertaa muuten en käytä.
Tyyliin kerran tai pari kuussa jos huulet on tosi kuivat.