siis miksi mistään ei löydä 1-vuotiaalle mitään kunnon rukkasia..
helvetti kun ainaki 3 erilaiset rukkaset olen ostanut (yhet jonathan-rukkaset ja 2 perusrukkaset marketista) ja aina kun tyttö on herännyt parvekkeelta päikkäreiltä on kädet ihan jääkylmät... pitää vissiin noihin talvirukkaseten sisäänkin vielä laittaa jotkut toiset hanksat... eix missään olis jotain nahkalapasia teddyvuoren kera :(
Kommentit (16)
voit kutoa vaikka itse kahdet ja laittaa päällekkäin. Kyllä lämpiää.
rukkasista? tuntuu kauheen ohkasille... niiden hinta olis sentaan " vaan29e"
vuorta senkin alla, kun on niin paksun tuntuiset.
Pojalla ei ole ollut koskaan sormet viileinä, edes pitkän ulkoilun jälkeen. Hanskat ostin kirpparilta, en tiedä myydäänkö samoja hanskoja vielä.
Isommalla pojalla on saman merkin todella saman tyyliset hanskat, pitävät muös hyvin sormet lämpiminä. Huomattavasti paremmin kun kolmekertaa kalliimmat Reiman hanskat, tai Rasavillit.
esikoinen 4 v ja sille kyllä on aina löytynyt lämpimiä rukkasia... mut nyt kuopukselle ei mitään :(
tytsylle villalapaset ja siihen päälle vedin reimatecin välikausihanskat.. pitää katsoa niiden tulos kun neiti herää :) t. ap
Siis Reiman merkki, Reimatec pienimmille. Niissä on kätevä vetoketju sivussa siten että saa peukunkin oikeaan paikkaan tarvittaessa. Kädet ovat pysyneet lämpiminä. Hinta lastentarvikeliikkeessä 19 euroa. Suosittelen.
Paras minusta on laittaa lämpimät lapaset tai vaikka kahdet - puvun hihaa voi vetää vähän alaspäin. Siellä toppapussissa vaunuissa ei tule kovin kylmä.
jo lopputalvesta, siksi ostin nuo Minitecit. Esikoiselle olen todennut ne toimivimmiksi.
10
hyvät silloin, kun leikkii lumessa. Mutta nukkuessa niitä ei tarvii, kunnon villalapaset on silloin paljon paremmat!
11
Ruskovillan villalapaset. Rasavillia saa ainakin nettikauppa Seljasta.
Peukaloa tosin ei tahdo saada pysymään paikallaan.
Pitävät kosteutta, menevät AINA oikein heti käteen ja peukku paikoilleen, ovat lämpimät, alle mahtuuu lapaset eivätkä silti ole jäykät- jo ties mones pari ostettu aina vaan isompia.
Aina on olleet sormet lämpimät, sit kai on laitettava lapaset kun tulee kunnon pakkaset.
ja villalapaset tarvittaessa alle
Semmosia tässä mietin että miksi lapsella tarttee olla jokkut kosteuden pitävät vaunuissa? Tai hurjat karvanahkaset? Kun ei asteitakaan taida olla paljoa? Meillä on -2 astetta. Jos olis lapsi lasitetulla parvekkeella, vaunuissa, ulkovaatteitten alla sisävaatteet, rukkasta, hattua, hyvässä säkässä peittoa niin aika lämpönen olis! Kaikki vaikuttaa kaikkeen. Olosuhteet voi olla vähän turhankin hyvät.
Ootko kokeillu oikean kokosia villa lapasia? Ettei nyt meinaan ole käynyt niin että lapsella on hiki, aika naftit rukkaset niin voi olla tommonen tilanne. Onko niskastakin kylmä?
hinta oli joku 50e... ei oikeen viittis maksaa ihan noin paljoo hanskoista jotka ei enää parin ens vuonna mahdu :( Tulisko mieleen oisko noita halvemmalla jossain? tai vastaavia halvempia?