Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Olin työhaastattelussa ja tuntui, että se meni aivan pieleen kun siellä kysyttiin asioita, jotka eivät edes liity hakemaani tehtävään.

Vierailija
21.04.2018 |

Hain eräänlaista asiantuntijatyötä ja haastattelussa yksi haastattelijoista kyseli aivan ihmeellisiä kysymyksiä, aivan kuin olisin hakenut joihinkin johtotehtäviin. En oikein edes osannut vastata niihin, kun ei minulla ole sellaista osaamista enkä ole sellaista missään cv:ssä tai hakemuksessa väittänytkään. Työpaikka, jota hain ei ole todellakaan mikään esimies/päällikkötehtävä.

Lisäksi hän kyseli ainakin 10 minuuttia eräästä ikivanhasta työtehtävästäni, jota tein lyhyen aikaa 12 v sitten ja joka ei ole edes mitään ydinosaamistani ja suurin osa työurastani on aivan muuta, hakemani tehtävän kannalta oleellisempaa. Oli todella vaikea vastata kysymyksiin noin vanhasta asiasta enkä ymmärrä miksi tämä sai niin suuren painoarvon haastattelussa.

Joten harmittaa kun paikka vaikutti hyvältä ja tuntuu että haastattelu kului melkein kokonaan siihen että minulta kyseltiin asioita, jotka ovat osaamisalueeni ulkopuolella ja hakemaani työhön liittymättömiä.

En tiedä onko tämä sitten joku haastattelutaktiikka?!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
21.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi olla että työpaikka ei sitten ollut kuitenkaan kovin kummoinen kun haastattelu oli tuollainen. 

Vierailija
2/6 |
21.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haastattelutaktiikkaa se on. Tarvittiinko sanavalmista ihmistä? Tuo on "jauhot suuhun-taktiikka".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
21.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi olla että testasi miten käyttäydyt hämmentävissä tilanteissa, ja miten vastaat sellaisiin kysymyksiin mihin et ole voinut keksiä valmista vastausta.

Tai sitten etsivät sellaista, joka parin vuoden sisään ylennetään johtotehtäviin.

Vierailija
4/6 |
21.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Haastattelutaktiikkaa se on. Tarvittiinko sanavalmista ihmistä? Tuo on "jauhot suuhun-taktiikka".

No ei se mikään myyntityö ole, mutta eduksi toki jos tulee hyvin juttuun ihmisten kanssa. Olen nytkin sellaisessa työssä, joten ei ole ongelma. Mutta se kieltämättä yllätti että takerruttiin johonkin muinaiseen pikku työtehtävään, kun en todellakaan enää edes kunnolla muista mitä ja miten siinä mitäkin tehtiin! Se on yksi pieni sana koko ihan mittavassa cv:ssäni. Tiedän myös ettei nykyään enää ko. hommia tehdä samoin, joten senkin takia ihmetytti se kysely.

Mutta ehkä tosiaan sitten oli haastattelutaktiikkaa.

ap

Vierailija
5/6 |
21.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisi mielenkiintoista tietää mistä työpaikasta/tehtävästä oli kyse. Tai edes se tehtävä, josta olivat kovin kiinnostuneita. Aika moni vaativampi asiantuntijatyö on itsenäistä ja johdat omia projekteja, verkostoja jne. vaikka varsinaisia alaisia ei olisi. Siksi olisi luontevaa, että johtamiseen liittyviä asioita kysytään. Esimiehen asema saattaa olla enemmän hallinnollinen kuin käytännön työnjohdollinen.

Vierailija
6/6 |
21.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskon että haastattelijat tietävät millaiseen tehtävään, tiimiin ja työyhteisöön sinua ollaan istuttamassa ja kysymykset olivat sen mukaisia. Ammatilliset taitosi kai selvisivät urastasi ja haastattelussa keskityttiin pehmeisiin arvoihin, eli siihen miten sopeudut haettavaan työyhteisöön. Ehkä tuo 12-vuoden takainen työtehtäväsi oli juuri syy miksi sinut oli valittu haastateltavien joukkoon.

En oikein ymmärrä, miksi tällaisiin kysymyksiin olisi vaikea vastata. Ei työpaikkahaastattelu ole mikään pokeripeli, jossa pitää taktikoida ja ahdistaa haastattelija nurkkaan. Minä olen aina vastannut kysymyksiin rehellisesti, joskus ehkä lievästi kaunistellen ja olen yleensä tullut valituksi.

Jos kokee jonkin kysymyksen kiusalliseksi, esimerkiksi kaikki tiettyä työtehtävää koskevat, niin voi aina vedota salassapitovaatimuksiin ja ilmoittaa että voin kertoa ainoastaan tehtävänimikkeen mutta en mitään tehtävieni sisällöstä. Ainoastaan yksi haastattelija on alkanut ivailla tuosta salassapitokannastani, muut ovat nähdäkseni hyväksyneet tilanteen.