Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Surffailuni ei tuota tulosta, osaisiko joku täällä auttaa. Olen lähdössä opiskelemaan työni ohessa toista alaa.

Vierailija
03.12.2007 |

Eli teen tämän hetkistä työtäni ja kaiken vapaa-aikani laitan opiskeluun. Koulu johon menen on kallis yksityiskoulu toisella puolella Suomea. Matkoihin menee suuret rahat, majoitukseen, materiaaleihin ym. Tämän hetkinen työni on todella pienipalkkaista, joten kaikki tienaamani rahat menevät tähän kouluun.



Onko minulla mitään saumaa saada opintoihini mitään tukea koska olen kuitenkin töissä? Vaikuttaako mieheni tulot tukiini? Onko kela ainoa instanssi johon voin yrittää tukeutua?



Suuret kiitokset jos joku osaisi vastata.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
03.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

KELAn ja Koulutusrahaston nettisivuilta löytyy lisätietoa aikuiskoulutustuesta. Tässä lyhyesti:



Aikuiskoulutustukea voi saada omaehtoiseen ammatilliseen koulutukseen osallistuva aikuisopiskelija, joka on työ- tai virkasuhteessa tai toimii yrittäjänä ja joka



- on ollut nykyisen työnantajan palveluksessa tai toiminut yrittäjänä vähintään vuoden ennen tuettavan opiskelun alkua

- on ollut työelämässä yhteensä vähintään viisi vuotta

- jää palkattomalle opintovapaalle vähintään kahdeksi kuukaudeksi

ei saa opiskeluun muuta tukea.



Tukea myönnetään tutkintoon johtavaan opiskeluun sekä ammatilliseen lisä- ja täydennyskoulutukseen julkisen viranomaisen alaisessa oppilaitoksessa. Oppilaitoksen tulee toimia Suomessa.

Vierailija
2/7 |
03.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen pääsääntöisesti opiskelija, saan opintotuen siinä kaikki. Koulumatkani päivittäin on n. 200 km. Saisimme paljon enemmän tukia, jos rikkoisin perheen ja lähtisin lasten kanssa asumaan toiselle paikkakunnalle. Matkakorvauksia saa vain toisenasteen opiskelijat. Opintotuen tienaamisylärajoissa ei myöskään ole lapsikorotuksia. Olet samalla viivalla kaikkien muiden perheettömien opiskelijoiden kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
03.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

" Aikuiskoulutustuki edellyttää vapaata ansiotyöstä."



En ole ottamassa vapaata ansiotyöstäni. Saan vuorotyöläisenä viriteltyä työni niin, että pääsen lähiopintopäiville täysin luopumatta ansiotyöstäni. Siksi olen nyt jumissa tämän tukiasian kanssa.



Kelaan ei oikein tekisi mieli mennä kysymään, kun tuntuu etteivät tädit tiskin takana tiedä yhtään sen paremmin. :-/

Vierailija
4/7 |
03.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos opiskelee jotain ihan muuta kuin omaa alaansa, ei sitä mielestäni voi vähentää. Tai jos on päätoiminen opiskelija.

Vierailija
5/7 |
03.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lainaakaan en halua enää ottaa. Aiemmista opinnoista sitä on vielä rutkasti jäljellä.

Vierailija
6/7 |
03.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minullekkin on oikein perään soiteltu, että saako hakemukseni laittaa uusiksi, niin saisin pari kymppiä enemmän muutaman kk:n ajan. Todella ihanaa asiakaspalvelua. Varmasti ymmärtävät tilannettasi.



t:5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
03.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse asioita tutkimalla sain lopulta selville, että minä olinkin oikeassa ja olin oikeutettu tiettyihin tukiin. Uudemmalla kerralla mennessäni vastassa oli toinen täti joka myös teilasi yritykseni. Omalla perehtymiselläni oli kuitenkin apua ja tiesin neuvoa heitä mistä asiaa tarkastavat.



Sain asiani läpi, mutta luottamus kelan tätien tietoon sai kolauksen..



ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä kolme